Treść zadania

gorzka12

Pliskam o długą odpowiedź; )

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Wziąć z internetu to i ja mogÄ™ xD Po prostu żal niektórych z Was ;D

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

RozwiÄ…zania

  • Wioletka

    Sonet – kunsztowna kompozycja poetyckiego utworu literackiego, która złożona jest z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowierszach (tetrastychach), rymowanych zwykle abba abba i dwóch trójwierszach (tercynach). Pierwsza zwrotka zwykle opisuje temat, druga odnosi go do podmiotu wiersza, a tercyny zawierają refleksję na jego temat.

    Forma ta ukształtowana została we Włoszech w XIII-XIV wieku na podstawie wzorów z poezji ludowej, głównie w twórczości Dantego Alighieri i Francesco Petrarki. Twórcą sonetu jest poeta szkoły sycylijskiej Iacopo (Giacomo) da Lentini.

    W XV-XVI w. sonet upowszechnił się w całej Europie, stając się jedną z głównych form literackich odrodzenia, zwłaszcza w poezji francuskiej, np. Pierre'a Ronsarda i Joachima du Bellaya. W Hiszpanii sonety pisali m.in.: Juan Boscán Almogaver, Garcilaso de la Vega, w Portugalii: Luís de Camões, w Anglii – Philip Sidney, Edmund Spenser, William Szekspir.

    W odmianie włoskiej sonetu dwie ostatnie zwrotki mają rymy podwójne (cdd cdc, cdc dcd itp.) tak ułożone, by nie można ich było zamienić na czterowiersz i dwuwiersz. W odmianie francuskiej, zapoczątkowanej w XVI wieku przez C.Marota , przy zachowaniu układu graficznego dwóch ostatnich zwrotek ich rymy układają się w czterowiersz i dwuwiersz (np. cdc dee). W odmianie angielskiej (sonet szekspirowski) wprowadzony został wizualny podział na trzy czterowierszowe zwrotki i jedną dwuwierszową oraz zmieniony został układ rymów w początkowych czterowierszach (abab cdcd efef gg).

    Pierwsze sonety w poezji polskiej (Mikołaj Sęp Szarzyński) nawiązywały do wzorów francuskich, dopiero w XVII wieku ustaliła się ostatecznie włoska forma sonetu (Jan Andrzej Morsztyn). Jednakże już u Jana Kochanowskiego można odnaleźć nawiązania do trzech odmiennych form sonetu we "Fraszkach", a mianowicie w utworach: "Do Paniej" (I, 97), "Do Franciszka" (II, 105), "Do Stanisława Wapowskiego" (III, 24).

    Powtórny rozkwit sonetu jako gatunku miał miejsce w romantyzmie (William Wordsworth, John Keats, Aleksander Puszkin, Heinrich Heine, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki). Bogatą twórczość sonetową przyniósł francuski parnasizm (Charles Baudelaire), w Polsce – Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Felicjan Faleński. Formę tę ceniono także w okresie modernizmu i Młodej Polski (Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff).

    Najwięcej sonetów na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, napisał polski poeta Jan Stanisław Skorupski[1].

  • BillieJean

    sonet, to kunsztowna kompozycja poetyckiego utworu literackiego, która złożona jest z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowierszach, rymowanych zwykle abba abba i dwóch tercynach. Pierwsza zwrotka zwykle opisuje temat, druga odnosi go do podmiotu wiersza, a tercety zawierają refleksję na jego temat.

    Forma ta ukształtowana została we Włoszech w XIII-XIV wieku na podstawie wzorów z poezji ludowej, głównie w twórczości Dantego Alighieri i Francesco Petrarki.

    W XV-XVI w. sonet upowszechnił się w całej Europie, stając się jedną z głównych form literackich odrodzenia, zwłaszcza w poezji francuskiej, np. Pierre'a Ronsarda i Joachima du Belaya. W Hiszpanii sonety pisali m.in.: Juan Boscán Almogaver, Garcilaso de la Vega, w Portugalii: Luís Vaz de Camões, w Anglii - Edmund Spenser, William Shakespeare.

    W odmianie włoskiej sonetu dwie ostatnie zwrotki mają rymy podwójne (cdd cdc, cdc dcd itp.) tak ułożone, by nie można ich było zamienić na czterowiersz i dwuwiersz. W odmianie francuskiej, zapoczątkowanej w XVI wieku przez C. Marota, przy zachowaniu układu graficznego dwóch ostatnich zwrotek ich rymy układają się w cztrerowiersz i dwuwiersz (np. cdc dee). W odmianie angielskiej został zmieniony układ rymów w początkowych czterowierszach (abab cdcd efe fgg).

  • userphoto

    Sonet to wiersz ,który skada sie z czternastu wersów, dwóch czterowersowych i dwóch dwuwersowych.

Podobne materiały

Przydatność 100% Sonet

Sonet - Mickiewicz przekształcił średniowieczną formę sonetu reprezentowaną przez Dantego i Petrarcę i stworzył cykl „Sonety krymskie". Utwór „Stepy akermańskie" ukazuje podróż podmiotu lirycznego przez step - „przestwór oce-anu". Początkowo koncentruje się on na niebie; gwiazdach i Dniestrze. Po zapadnięciu zmro-ku odbiera świat innymi zmysłami - słyszy „ciągnące...

Przydatność 65% Sonet - wyjaśnienie.

Sonet, to kunsztowna kompozycja poetyckiego utworu literackiego, która złożona jest z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowierszach (tetrastychach), rymowanych zwykle abba abba i dwóch trójwierszach (tercynach). Pierwsza zwrotka zwykle opisuje temat, druga odnosi go do podmiotu wiersza, a tercyny zawierają refleksję na jego temat.

Przydatność 70% Sonet o jesieni.

Złoto przepływa przez niebo błękitu, Brąz wraz z czerwienią piękny obraz maluje, Jesienne znaki nam pokazuje, Ten widok nie pozwala na chwile smutku Liście czerwone tworzą koronę, Kolory ciepłej szarości dają nam uśmiech radości, Te piękne widoki sprzyjają jesiennej miłości, Zapominając o smutku mniejszości. Serce me błądzi wśród kolorów liści, Radość...

Przydatność 65% Sonet Pt. "Dzieciństwo"

Moje dzieciństwo - Moje szczęście Mam tak wspaniałych rodziców, Którzy mi zapewnili bezpieczeństwo i Poczucie że nie jestem sam Zbierałem breloczki i monety, A teraz nie mam na to czasu. Kiedys bawiłem się zabawkami, A teraz czytam ciekawe książki. W dzieciństwie wszystko wymuszałem płaczem, A teraz muszę się postarać aby to mieć, Te rzeczy których...

Przydatność 65% Mikołaj Sęp Szarzyński Sonet IV

Tytuł wiersza sugeruje, iż człowiek nieustannie musi walczyć z szatanem oraz pokusami świata. Podmiot liryczny sonetu ujawnia się bezpośrednio za pomocą zaimka "nasz", czy w 1l. poj np. wygram. Podmiot liryczny wiersza jest mężczyzną wierzącym, który boryka się ze złem i pokusom świata. W pierwszej zwrotce podmiot liryczny pisze, iż pokój daje im szczęście,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji