Treść zadania

nikoll

Rozprawka :

Dedal czy Ikar - która postać jest ci bliższa ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Dedal był mistrzem we wszystkich sztukach. Mówiono, że w drzewo potrafi tchnąć żywą duszę. Kiedy zakończył pracę na Krecie jako wybitny artysta poprosił króla Minosa o pozwolenie na powrót do rodzinnego domu. Król mimo wielkiej miłości do Dedala, stwierdził, iż ten zna za dużo tajemnic i za granicą może stać się niebezpieczny. Właśnie wtedy, gdy Dedal próbuje uciec z niewoli dowiadujemy się jaki jest. Z całą pewnością to osoba rozważna, odpowiedzialna. Planując uczieczkę liczy się z konsekwencjami, wie co go czeka. W jego życiu nie ma czasu na chaos i nieład, Dedala prowadzi rozum a to co robi zawsze jest dokłądnie przemyślane. Śmiało można wyciągnąć wniosek, że jest opanowany, rozumny i jak najbardziej rozsądny. Czy będąc młodą osobą, mogę tak do końca porównać się do Dedala? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
    Nie możemy zapomnieć, że jest on również kochającym ojcem. Troszczy się o swoją pociechę a kiedy Ikar umiera przez swoją bezmyślność Dedal wykazuje się wrażliwością i głęboką wiarą. Pochował syna, lecz sam udał się w dalszą drogę ku ojczyźnie. Reasumując, Dedal jest człowiekiem racjonalnym, odpowiedzialnym. Uważam jednak, że w jego sercu powinno znaleźć się odrobinę więcej uczuć. Odnoszę wrażenie, że życie Dedala jest zbyt przewidywalne. Jkaby poukładane w pewien schemat.
    Ikar zaś, jest zupełnym przeciwieństwem ojca. Jest młodym, beztroskim chłopcem, który w swoim życiu nie przestrzega żadnych zasad. Nie martwi się tym co będzie jutro, żyje chwilą i stara się wykorzystać w jak największym stopniu to co przynosi mu los. Młodzieniec nie stosuje żadnych schematów myślowych i ograniczeń mentalnych, jest roztargiony, lekkomyślny i nieodpowiedzialny. Jego życie można nazwać w pewien sposób buntem. Kiedy ojciec powtarzał mu aby nie leciał zbyt blisko słońca, ani też za blisko wody jego ciekawość, może nierozsądek sprawiły, że młody Ikar stracił życie. Wydaje mi się jednak, że nie można obwiniać Ikara o bezmyślność. Sądzę, że kiedy w końcu stał się wolnym człowiekiem, kiedy mógł cieszyć się życiem lecąc w powietrzu nie myślał o śmierci. Owszem, nie przewidział skutków swojej beztroski, lecz w życiu czsami trzeba zrobić coś szalonego, nie myśląc o konsekwencjach. Ikar zapłacił za to najwyższą cenę, dlatego obwiniamy o to jego idealizm.
    Przypuszczam, że bliższa jest mi postawa Ikara. Tak samo jak on jestem jestem jeszcze młoda i żyję pełnią życia. Staram się wykorzystać każdy dzień i cieszyć się swoim wiekiem. Myślę, że należy korzystać z tego co przynosi los, jednak w granicach rozsądku. Właśnie to jest jedyny powód, dla którego postawa Dedala budzi we mnie sympatię. W swoim życiu staram się podzielić przyjemności i obowiązki. Myślę, że to jest najlepszy sposób. Swoje zachowanie najchętniej porównałabym do obu bohaterów. Potrafię być szalona i beztroska, nie myśleć o skutkach tego co robię, jednak jeśli sytuacja tego wymaga zachwouję powagę. Nie można cały czas się bawić, zapomniając o reszcie świata, jednak uważam, że czasami warto zrobić coś wbrew wszystkim zasadom.
    To wszystko pozwala wyciągnąć wniosek, iż z żadnym z bohaterów nie mogę utożsamić się w pełni. Posiadam cechy zarówno Dedala jak i Ikara. Jestem przekonana, że tak jest najlepiej i że włąśnie takim człowiekiem chciałabym być.

Rozwiązania

Podobne zadania

onnex Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: onnex 28.3.2010 (08:09)
Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
grzabas1 Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: grzabas1 28.3.2010 (17:25)
Paulina14 rozprawka Imię i nazwisko Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Paulina14 30.3.2010 (15:31)
Net123 Czy każdy człowiek potrzebuje ciepła i serdeczności? Rozprawka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Net123 30.3.2010 (17:22)

Podobne materiały

Przydatność 55% Dedal i Ikar - mit

Tezeusz wszedł do labiryntu, którego zbudował Dedal i zabił uwięzionego tam Minotaura. Wyruszył z kilkunastoma Ateńczykami w morze zabrawszy ze sobą księżniczkę Ariad-nę, córkę króla Minosa. Następnego ranka, gdy król się o wszystkim dowiedział, wzywał do siebie Dedala – rzemieśl-nika, który zapewnił, że nikt się nie wydostanie z labiryntu. Dedal usłyszawszy to...

Przydatność 50% Dedal i Ikar - streszczenie.

Żył na wyspie Krecie, na wygnaniu, z dala od Aten, swej ojczyzny, wielki rzeźbiarz, budowniczy i mistrz sztuk wszelakich - Dedal. Sława jego rozniosła się po całym świecie. Posągi rzeźbione przez Dedala zdobiły świątynie Hellady ,a tak bardzo przypominały żywych ludzi, że nawet znający tajemnice przyrody kapłani przywiązywali je łańcuchami bojąc się, aby im nie uciekły...

Przydatność 75% Dedal i Ikar streszczenie mitu

Na Krecie panował sprawiedliwy i rozumny król Minos. Jego żona Pazyfae w związku z bykiem, pod którym ukrywał się Zeus, urodziła pół - byka, pół - człowieka, potwora, którego wszyscy się bali i którego nazwano Minotaurem. Na wyspę przybył Dedal, zdolny rzeźbiarz i konstruktor, wraz ze swoim synem Ikarem, aby zbudować labirynt i uwięzić w nim Minotaura. Po wykonaniu pracy...

Przydatność 80% Plan wydarzeń mitu Dedal i Ikar

1.Panowanie króla Minosa na Krecie. 2.Umiejętności Dedala. 3.Tęsknota Mistrza za ojczyzną. 4.Wspaniały pomysł Dedala 5.Przestroga ojca przed podróżą. 6.Lot ojca i syna. 7.Upadek Ikara. 8.Pochowanie Syna przez Ojca. 9.Dalsze życie Dedala. To moja pierwsza praca a więc proszę o nie dodawanie jakiś chamskich komentarzy lub coś w tym stylu. ;)

Przydatność 60% Postawy nawiązujące do życia w micie "Dedal i Ikar"

Bohater utworu - Dedal był Ateńczykiem żyjącym na obczyźnie. Tam dał się poznać jako człowiek mądry i wszechstronnie wykształcony. Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy, na przykład świder, grundwaga . Był również bardzo rozważny. Wszystko co robił było przemyślane do końca. Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował. Chociaż król Minos bardzo cenił Ateńczyka,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji