Treść zadania

adampikus5

1.Ciało poruszające się ruchem jednostajnym z prędkością v1 przyśpieszyło do prędkości v2 na drodze S. Jaki był czas przyśpieszania ?
2.Samochód poruszający się z prędkością v, zahamował w ciągu czasu t. Znajdź drogę hamowania.
3.Z karabinu wystrzelono pocisk z prędkością v. O ile obniży się położenie pocisku (w stosunku do poziomu wylotu lufy) po czasie t. Nie uwzględniać oporu powietrza.
4.Narysuj przebieg funkcji x(t) i y(t) dla rzutu poziomego w płaszczyźnie xy. Wektor prędkości początkowej ma długość równą v0, (jest skierowany poziomo).
5.Jak najprościej oszacować przyśpieszenie Ziemi na orbicie wokółsłonecznej ?
6.Ciało porusza się po okręgu o promieniu R, z okresem obrotu T. Znajdź wektor przyśpieszenia dośrodkowego.
7.Ciało o masie m zsuwa się z równi pochyłej nachylonej pod kątem . Współczynnik tarcia wynosi . Jakie jest przyśpieszenie ciała ?
8.Dlaczego ludzkość musi się obawiać uderzeń w Ziemię planetoid o średnicy większej niż 100 m ? – oceń energię takiego zderzenia.
9.Oceń siłę oporu powietrza jaka działa na samochód jadący z prędkością chwilową 100 km/h.
10.Czy opór powietrza ma znaczenie w przypadku rozpatrywania ruchu ciężkiej kuli żelaznej, zrzuconej z wysokości 1 m ?
11.Piłka futbolowa ma masę, m = 0.4 kg, pole powierzchni przekroju: A  0.05 m2, oraz porusza się z prędkością: v = 20 m/s,. Czy siła oporu powietrza jest mniejsza czy większa od ciężaru piłki?
12.Jaka jest prędkość krańcowa piłki zrzuconej z bardzo wysokiego budynku? Piłka futbolowa ma masę, m = 0.4 kg, pole powierzchni przekroju: A  0.05 m2.
13.Omów prawo powszechnego ciążenia. Z jaką siłą przyciągają się dwa kilogramowe ciężarki, znajdujące się w odległości 2 m od siebie ?
14.Jak oszacować gęstość planety Ziemia znając prawo powszechnego ciążenia i obwód równika ?
15.Zderzenie sprężyste 2 ciał (ruch jednowymiarowy). Przypuśćmy, że znamy masy i prędkości ciał przed zderzeniem. W jaki sposób można obliczyć prędkości tych ciał po zderzeniu ?
16.Poruszająca się kula bilardowa uderza w drugą, taką samą kule pozostającą w spoczynku. Na podstawie zasady zachowania energii, udowodnij, że po zderzeniu kierunki wektorów prędkości obu kul utworzą kąt prosty.
17.Ciało o masie m, poruszające się z prędkością początkową v, hamuje na chropowatej powierzchni wskutek siły tarcia. Jeżeli czas hamowania wynosi t, to jaką pracę wykonały siły tarcia ? Odpowiedź uzasadnij.
18.Na kartce położono monetę o masie m. Współczynnik tarcia między kartką , a monetą wynosi . Z jakim maksymalnym przyśpieszeniem można pociągnąć kartkę, aby moneta z niej nie spadła?
19.Na płaskiej platformie samochodowej leży pakunek o masie m. Współczynnik tarcia między powierzchnią platformy, a pakunkiem wynosi . W pewnym momencie, samochód gwałtownie ruszył, na skutek czego paczka spadła na ziemię. Jaka była wartość przyśpieszenia samochodu?
20.Masa Księżyca stanowi 0.0123 część masy Ziemi. Odległość Ziemia –Księżyc, to 384 tys. km. Gdzie znajduje się środek masy obu ciał ?
21.Koło zamachowe o momencie bezwładności I, obraca się z prędkością kątową . Jaki trzeba przyłożyć do niego moment siły hamującej M, aby zatrzymało się w czasie t ?
22.Mamy deskę o długości l i masie m. Deska podparta w jej geometrycznym środku pozostaje w równowadze. Następnie, na końcu tej deski położono ciężar Q. W jakiej odległości od końca deski znajdzie się teraz punkt równowagi ?
23.W przód autobusu poruszającego się z prędkością v, uderza piłeczka pingpongowa z prędkością –v. Jaka będzie prędkość piłeczki po zderzeniu ?
24.Bardzo ciężki wagon kolejowy, porusza się z prędkością v. Zderza się on sprężyście z bardzo lekkim wagonem, który pozostawał w spoczynku. Jaka prędkość uzyskał lekki wagon po zderzeniu ?
25.Dlaczego zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką jest bardziej niebezpieczne, niż z takim samym samochodem osobowym ? Odpowiedź uzasadnij na podstawie zasady zachowania pędu.
26.Wyprowadź wzór na okres wahań wahadła matematycznego.
27.Twierdzenie Steinera. Jeżeli moment bezwładności walca o promieniu R i masie m, względem osi głównej wynosi , to ile wynosi ten moment względem osi przechodzącej wzdłuż tworzącej walca ?
28.Wyprowadź wzór na okres wahań wahadła fizycznego.
29.Ciężarek o masie m jest zawieszony na sprężynie i wykonuje drgania o amplitudzie A. Jak zależy prędkość ciężarka od stałej sprężystości sprężyny ?
30.Ciężarek o masie m jest zawieszony na sprężynie o stałej sprężystości k. Jak zależy przyśpieszenie ciężarka od amplitudy drgań A?

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Podziel to na części albo napisz do redakcja małpa zadaniazfizyki.pl (serwis jest płatny)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

lucyna345 Grupa studentów pcha samochód ruchem jednostajnym, działając na niego Przedmiot: Fizyka / Studia 1 rozwiązanie autor: lucyna345 23.1.2012 (15:21)
lucyna345 ZAD. 6 Winda rusza w dół i przez pewien czas porusza się ruchem Przedmiot: Fizyka / Studia 1 rozwiązanie autor: lucyna345 23.1.2012 (15:23)
adampikus5 1.Ciało poruszające się ruchem jednostajnym z prędkością v1 Przedmiot: Fizyka / Studia 1 rozwiązanie autor: adampikus5 31.1.2012 (17:42)
~Ramonka Cząstka porusza się po okręgu o promieniu R=1m zgodnie z ruchem wskazówek Przedmiot: Fizyka / Studia 1 rozwiązanie autor: ~Ramonka 4.11.2014 (13:49)
~Ramonka Punkt materialny w chwili t=0 rusza po okręgu o R=0,2m ruchem jednostajnym Przedmiot: Fizyka / Studia 1 rozwiązanie autor: ~Ramonka 4.11.2014 (14:01)

Podobne materiały

Przydatność 80% Prawa rządzące ruchem planet.

W załączniku..

Przydatność 65% Zjawiska związane z ruchem falowym.

Fala jest to przenoszące energię zaburzenie pola fizycznego rozchodzące się ze skończoną prędkością. Jeśli kierunek zaburzenia jest prostopadły do kierunku rozchodzenia się fali, to fala jest falą poprzeczną (np. fale elektromagnetyczne), jeśli oba kierunki są zgodne, to fala jest falą podłużną (np. fale ciśnienia akustycznego w powietrzu). Na ruch fali mogą wpływać...

Przydatność 60% Porównaj ruch obrotowy Ziemi z ruchem obiegowym i wyprowadź wnioski.

Ruch obiegowy Ziemi jest to ruch wykonywany przez Ziemię wokół Słońca. Odbywa się po orbicie w kształcie elipsy zbliżonej do koła. Odległość Ziemi od Słońca zmienia się w czasie ruchu obiegowego. Najbliższe położenie (peryhelium) występuje 2 stycznia i wynosi 147 mln km, a najdalsze (aphelium) występuje 3 lipca i wynosi 152 mln km. Jednakże za średnią odległość Ziemi...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji