Treść zadania

kruchy

Napisz rozprawkę na temat: Wyprawa, wędrówka, tułaczka...-podróż niejedno ma imię. Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do jednego przykładu z arkusza i co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych godzin. (arkusz z egzaminu gimnazjalnego rok 2008/2009)
Minimum pół strony.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Homer stworzył archetyp podróżnika, wędrowca, tułacza, którym w jego poemacie był Odyseusz. Głównym tematem "Odysei" są przygody powracającego spod Troi do domu króla Itaki, jednego z najważniejszych bohaterów zmagań pod Troją. Dziesięcioletnia podróż Odyseusza stała się w kulturze europejskiej synonimem upartej, niebezpiecznej wędrówki, podczas której bohater "zobaczył miasta, ludzi wielu i poznał myśli".
    Henryk Sienkiewicz w książce " W pustyni i w puszczy" opisuje porwanie Stasia Tarnowskiego i małej Nel przez zwolenników Mahdiego. Młodym bohaterom udaje się uciec, jednak czeka ich długa, pełna przygód, wędrówka po dzikiej Afryce. Podróż uczy Stasia odpowiedzialności i jest początkiem związku z Nel, który w przyszłości doprowadzi do ich małżeństwa.
    W "Małym Księciu" A. de Saint-Exupéry ukazuje międzyplanetarną wędrówkę małego mieszkańca planety B-612. Podróżowanie dostarcza Małemu Księciu powodów do zdziwienia i niezadowolenia. Dzięki niej poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wartości, jakim hołdują dorośli rozczarowują bohatera, który uosabia marzenia i poszukiwanie dziecka.
    Stwierdzenie "podróż niejedno ma imię" uważam za trafne, ponieważ autorzy traktują to jako pretekst do refleksji o losie ludzkim, odwiecznym dążeniu do celu, którym może być miłość, dotarcie do siebie samego lub po prosu zdobycie kolejnego doświadczenia.

Rozwiązania

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
Nieznany tren 7 jana kochanowskiego...napisz, wymien wszystkie srodki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 75% Napisz rozprawkę na temat: ''Wyprawa, wędrówka, tułaczka... – podróż niejedno ma imię''. Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do co najmniej trzech przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych dziedzin.

Celem mojej pracy będzie udowodnienie, że stwierdzenie: ''Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię'' jest trafne. Postaram się poprzeć jego słuszność odwołując się do odpowiednich przykładów z literatury i wiadomości z historii. Pierwszym argumentem mogącym potwierdzić postawioną tezę będzie wyprawa Bilba Bagginsa, głównego bohatera książki J. R. R....

Przydatność 55% Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię.

Świat jest tak duży, że nie sposób wiecznie przebywać w jednym miejscu. Otoczenie zmieniamy z różnych powodów i na różne okresy czasu. Nieraz niekoniecznie dobrowolnie, nieraz przez zwykły kaprys, który może być skutkiem filozofowania czy znużenia, ale tylko nielicznie na owy mogą sobie pozwolić. Bądź co bądź, wszyscy podróżujemy, bliżej lub dalej, rzadziej lub...

Przydatność 70% Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię

Wędrówka, tułaczka, wyprawa…- podróż niejedno ma imię. Podróżuje się w różnych celach Niektórzy po to, aby poznać trochę świata, spełnić marzenie i osiągnąć własne cele, a inni wyjeżdżali bo nie mieli innego wyjścia. Słowo „podróż” niejedno ma imię. Postaram się uzasadnić trafność tego stwierdzenia w tej rozprawce posługując się przykładami z...

Przydatność 75% Wędrówka, tułaczka, wyprawa… - udowodnij, że podróż niejedno ma imię

Wędrówka, tułaczka, wyprawa, każde z tych słów oznacza to samo: „odcinek czasu, w którym poruszamy się z jednego miejsca do drugiego”. Można, więc dojść do wniosku, iż podróż niejedno ma imię. Przyglądając się środowisku, w którym żyjemy spostrzegamy, że otaczający nas ludzie, zwierzęta ciągle się przemieszczają. Czy to człowiek migruje w poszukiwaniu pracy, czy...

Przydatność 80% "Wyprawa, wędrówka, tułaczka... - podróż niejedno ma imię".

Wiele postaci historycznych i literackich podróżowało. Cel ich wędrówki był jednak różny. Jedni wyruszali w świat, aby coś odkryć, zrozumieć, zrealizować marzenia, inni czynili to w celu wzbogacenia się, lub dlatego, że zmusiła ich do tego sytuacja polityczna. W kulturze podróż odbywa się nie tylko w przestrzeni, np. wędrówka dusz, podróż w głąb samego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji