Treść zadania

babcialusia

Proszę o pomoc w opracowaniu dwóch tematów z chemii /szczegółowo/ nagrodzę najlepszą pracę.

1. Budowa atomu.

2. Masa i liczba atomowa.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc w rozwiązaniu dam 25 pkt.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • daga92

    Pierwszej ważnej obserwacji dokonał Sir Joseph John Thomson w 1886 roku, gdy badał wyładowania elektryczne, odkrył istnienie cząsteczki mniejszej od atomu naładowanej ujemnie. Cząsteczkę tą nazwaną elektronem (e-).

    Następnym krokiem było odkrycie promieniotwórczości niektórych pierwiastków przez Antoine’ a Henriego Becquerela. Stwierdził, że rozpadające pierwiastki rozpadają się samorzutnie, emitując trzy rodzaje promieniowania: α β i γ. Oczywiście inni chemicy i fizycy poszerzali wiedzę na temat budowy materii. Byli nimi między innymi Maria Skłodowska-Curie i jej mąż.
    Rodzaje promieniowania:
    a) promieniowanie α - cząsteczki o dodatnim ładunku (+2) i masie równej 4 u.
    b) promieniowanie β - odkryte przez S.J.J.Thomsona elektrony.
    c) promieniowanie γ - krótkofalowe promieniowanie elektromagnetyczne. Podobne do promieni Roentgena.

    Zjawisko samorzutnego rozpadu atomu połączone emisją promieniowania nazywano promieniotwórczością naturalną. Natomiast pierwiastki, których atomy uległy rozpadowi, pierwiastkami promieniotwórczymi.

    Następnym przełomowym odkryciem było doświadczenie i sformułowanie teorii planetarnego modelu atomu przez Ernesta Rutherforda. Doświadczenie polegało na skierowaniu strumienia cząsteczek α na folię ze złota. Jak się okazało większość promieni przeszła przez folię uderzając w ekran, który znajdował się tuż za folią. Na tej podstawie wywnioskował teorię, że atom składa się z jądra i krążących wokół niego elektronów, które podobnie jak planety krążą po orbitach.
    tu masz obrazek do budowy atomu-> http://www.chemia-gimnazjum.info/materialy/wzory/budowaatomu.jpg
    Ogólna budowa atomu znana nam dzisiaj jest następująca:

    Atom zbudowany jest z dodatniego jądra i znajdującej się naokoło ujemnie naładowanej strefy elektronowej.

    Elektrony krążące w różnych odległościach od jądra tworzą powłoki elektronowe. Ilość powłok jest zmienna. Jednak ile elektronów znajduje się na danej powłoce jesteśmy w stanie przedstawić.
    Elektrony oddalone najbardziej od jądra tworzą elektrony walencyjne. To one biorą udział w tworzeniu wiązań chemicznych. Pozostałe elektrony wraz z jądrem tworzą tzw. rdzeń atomowy. W skład jądra wchodzą także inne cząsteczki materii jednak nie mają one wpływu na ładunek jądra jednak mają wpływ na masę atomy.
    W 1932 roku Sir James Chawdick odkrył cząsteczkę elektrycznie obojętną o masie około 1 u. Nazwał ją neutronem.

    Liczba masowa (A) są to protony i neutrony, czyli nukleony wchodzące w skład jądra atomowego, natomiast Liczba atomowa (Z) jest to liczba protonów w jądrze atomowym

Podobne zadania

kasiaxD "Sole wokół nas" Przykładowe sole Prosze o pomoc Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (02:50)
malina1 Prosze bardzo o pomoc !!!!!potrzebuje do pracy kontrolnej Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: malina1 7.4.2010 (14:20)
madzia0904 Sole! Proszę o pomoc :) Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: madzia0904 7.4.2010 (20:01)
kasia54 proszę o pomoc, potrzebuje najszybciej rozwiązania!!!! Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasia54 11.4.2010 (18:56)
Nieznany Prosze o pomoc Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.4.2010 (16:10)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

UDZIEANIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANYM RANY Rany należą do najczęszczych uszkodzeń urazowych i w większości powstają w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Niektóre zranienia wymagają natychmiastowego opatrzenia z uwagi na stan zagrożenia życia. Inne natomiast nie zagrażają życiu, wymagają jedynie doraźnej pomocy, co wcale nie znaczy, że można je lekceważyć....

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC TELEFONY ALARMOWE numer pogotowia ratunkowego: 999numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego. Powinny zawierać informacje takie jak:- krótki opis zdarzenia,- jaki czas minął od zdarzenia,- aktualny stan chorego: a) czy oddycha, b) czy ma tętno na tętnicy szyjnej,...

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia” Zespół czynności podejmowanych dla zapewnienia w pierwszej kolejności podstawowych funkcji życiowych ustroju przed natychmiastową , bezprzyrządową diagnostykę stanu ogólnego wg prostego schematu : 1. przytomny - nieprzytomny 2. oddycha – nie oddycha 3. krążenie obecne –...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

Zanim zaczniesz ratować Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą. Jeśli masz do czynienia z ofiarą tragicznego wypadku, zawsze stosuj się do poniższych zasad. Najpierw ostrożnie zbadaj ofiarę. Podchodząc do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji