Treść zadania

T3l5on

Potrzebuje referat ''o drganiach i falach sprężystych(mechanichnych)"!!!Z góry dziękuje;-)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Fale sprężyste natomiast są to mechaniczne zaburzenia (odkształcenia) rozprzestrzeniające się w ośrodku sprężystym. Ciała zewnętrzne powodujące owe zaburzenia ośrodka nazywają się źródłami fal. Rozchodzenie się fal sprężystych polega na wzbudzaniu drgań cząstek ośrodka coraz bardziej odległych od źródła fal. Najważniejszą cechą odróżniającą fale sprężyste od dowolnego innego uporządkowanego ruchu cząstek ośrodka jest to, że w przypadku małych zaburzeń (przybliżenie liniowe) rozchodzenie się fal sprężystych nie jest związane z przenoszeniem substancji. Ze względu na kierunek drgań ośrodka rozróżniamy fale podłużne i poprzeczne.

    Fale powstające w ośrodkach sprężystych (np. fale dźwiękowe) nazywamy falami mechanicznymi. Powstają w wyniku wychylenia jakiegoś fragmentu ośrodka z położenia równowagi co w następstwie powoduje drgania fragmentu wokół tego położenia. Drgania te (dzięki właściwościom sprężystym ośrodka) są przekazywane na kolejne części ośrodka. Sam ośrodek nie przesuwa się a jedynie jego elementy wykonują drgania w ograniczonych obszarach przestrzeni. Np. fale na powierzchni wody: przedmioty pływające wykonują ruch drgający natomiast same fale poruszają się ruchem jednostajnym. Fala dobiegające do danego przedmiotu wprawiają go w ruch drgający przekazując mu energię. Można za pomocą fal przekazywać więc energię na duże odległości. Energia fal to energia kinetyczna i potencjalna cząstek ośrodka.
    Cechą charakterystyczną fal jest to, że przenoszą energię poprzez materię dzięki przesuwaniu się zaburzenia w materii a nie dzięki ruchowi postępowemu samej materii.
    Do rozchodzenia się fal mechanicznych potrzebny jest ośrodek. To właściwości sprężyste ośrodka decydują o prędkości rozchodzenia się fali.
    Ze względu na kierunek drgań cząstek względem kierunku rozchodzenia się fali
     fale poprzeczne (np. lina)
     fale podłużne (np. sprężyna, głos)
    Ze względu na czoło fali (powierzchnia łącząca punkty o jednakowych zaburzeniach w danej chwili) wyróżniamy
     fale płaskie (w jednym kierunku)
     fale kuliste
    15.2 Fale rozchodzące się w przestrzeni
    Rozważmy długi sznur naciągnięty w kierunku x, wzdłuż którego biegnie fala poprzeczna. W dowolnej chwili np. t = 0 kształt sznura można opisać funkcją

    y = f(x), t = 0

    y – przemieszczenie cząsteczek sznura sznura.
    W miarę upływu czasu fala biegnie wzdłuż sznura bez zmiany kształtu. Po czasie t fala przesuwa się o vt w prawo (v - prędkość fali). Zatem po czasie t równanie krzywej ma postać

    y = f(x - vt), t

    Oznacza to, że w chwili t w punkcie x = vt, kształt jest taki sam jak w chwili t = 0 w punkcie x = 0. Mamy więc równanie fali tylko trzeba określić funkcję f.
    Jeżeli śledzimy wybraną część fali (czyli określoną fazę) to musimy zbadać jak zmienia się w czasie określona wartość y (np. maksimum - amplituda). Chcemy żeby y było cały czas takie samo, więc argument x - vt musi być taki sam, a to oznacza, że gdy czas rośnie to musi też rosnąć x (czyli ruch w prawo). Fala w lewo ma więc równanie y = f(x+vt).
    Podsumowując, dla wybranej fazy mamy

    x - vt = const.

    Różniczkując względem czasu otrzymujemy


    czyli


    To jest prędkość fazowa. Zauważmy, że dla danego t mamy równanie f(x), a dla danego miejsca sznura x mamy równanie f(t).
    Rozważmy teraz fale o szczególnym kształcie. Załóżmy, że w chwili t = 0 kształt sznura jest opisany funkcją


Rozwiązania

Podobne zadania

marla referat Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marla 27.3.2010 (15:23)
sebek226 Plis pomóżcie potrzebuje to mieć na jutro prosze Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: sebek226 22.4.2010 (17:02)
dworaz95 Referat z pradu elektr. Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: dworaz95 26.4.2010 (16:52)
magisterka O falach dźwiękowych Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: magisterka 3.5.2010 (17:09)
ewusia-1488 potrzebuje 3 przykłady ruchu jednostajnego prostoliniowego z życia Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: ewusia-1488 11.5.2010 (20:05)

Podobne materiały

Przydatność 50% Krótko o falach elektromagnetycznych

Fale elektromagnetyczne mogą być wytworzone w sposób naturalny lub sztuczny. Mogą się one różni długością fali (a więc częstotliwością), mają jedną wspólną cechę tzn rozchodzą się w próżni z taką samą prędkością. Gdy fale elektromagnetyczne rozchodzą się w jakimś ośrodku wtedy prędkość rozchodzenia jest różna dla fali o różnych długościach. Stąd...

Przydatność 65% Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga

Motto: „Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga.” Szanowni zebrani, koleżanki i koledzy chciałbym dzisiaj wypowiedzieć się na temat potrzeby wiary a w szczególności wiary w Boga. Trudno nawet dokładnie zdefiniować kim jest Bóg? Wiemy, że podobno jest dobry, sprawiedliwy, miłosierny, ale czy On naprawdę jest? Żeby żyć musimy oddychać, jeść, pić,...

Przydatność 75% Czy człowiek potrzebuje zmian?

Czy człowiek potrzebuje zmian? Otóż uważam, że owszem. Ludzie, gdy nie zmieniają się, swojego stylu ubierania się, pracy, otoczenia, czy miejsca zamieszkania, mają wrażenie, iż nie rozwijają się. Często boimy się zmian, tego, że gdy już się na nie zdecydujemy, to okaże się ona zmianą na gorsze. Fakt, że ktoś staje się inny lub coś staje inne niż dotychczas przeraża...

Przydatność 60% Każdy potrzebuje przyjaciela - rozprawka

W mojej pracy rozważę tezę dotyczącą tematu : Każdy potrzebuje przyjaciela. Jest to zagadnienie, które jest problemem mojej dzisiejszej rozprawki. Według mnie twierdzenie, że każdy potrzebuje przyjaciela jest prawdą. Wszystko co człowiek robi z przyjacielem jest przyjemnością. Przytoczę kilka argumentów aby potwierdzić swoją tezę: Rozpocznę od najważniejszego dla mnie...

Przydatność 50% Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji