Treść zadania

magisterka

Opisz rolę fal dźwiękowych w przyrodzie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Do ucha ludzkiego docierają nie tylko pojedyncze, spokojne, ciche dźwięki, lecz wiele bezładnie zmieszanych dźwięków o różnych częstotliwościach – narzekamy wówczas na hałas. Życie we współczesnym zmotoryzowanym i zmechanizowanym świecie naraża człowieka na duży hałas. Środki transportu, maszyny i najnowsze urządzenia nagłaśniające zamieniają ogromne ilości energii na energię akustyczną. Na hałas narażeni są ludzie w pracy, domu na ulicy, zwłaszcza ci, którzy korzystają z różnego rodzaju środków lokomocji. Podróż samochodem, pociągiem itp. Powoduje bardzo często apatię, uczucie zmęczenia, brak chęci do wykonywania różnych czynności. Jednocześnie u innych wywołuje stan podenerwowania, podniecenia, rozdrażnienia, a czasem nawet agresję. Hałas komunikacyjny jest jednym z najbardziej uciążliwych źródeł hałasu

    Co potrafią uszy zwierząt?

    Długopłetwce słyszą podwodne pieśni miłosne swoich rywali z odległości 20 km, a w wodach głębokich tylko z odległości kilkuset metrów. Ich echo uwielokrotnia się, odbijając się od dna i powierzchni niczym we wnętrzu katedry. Ryk samców bizonów słychać w promieniu 6 km. Lwy słyszą swoje groźne pomruki na stepie z oddaleni9a 2,5 km, a krokodyle z odległości 1,5 km. Tymczasem słowiki mogą się porozumiewać swoimi głosami jedynie w promieniu 150 m, a brzęczenie komarów słyszalne jest tak dla nich, jak i dla człowieka, zaledwie w promieniu 3 m.
    Z kolei strzyżyk potrafi wyśpiewać w przeciągu 7 sekund 130 nut. Gdy odtwarza się jego śpiew z magnetofonu w tempie zwolnionym dwudziestokrotnie, to wówczas ucho ludzkie odbiera miłe melodie. Takimi też słyszy je bez wątpienia sam ptak. Dla nas jednak normalny jego śpiew nie jest przyjemny, ponieważ poszczególne dźwięki zlewają się w uchu.
    Natomiast ośmiornice i kałamarnice są absolutnie głuche. Przyczyna: polują na nie walenie zębowce, które ogłuszają swoje ofiary rozrywającym tkanki ostrym dźwiękiem. Uszy nawet oddalonych i bezpiecznych kałamarnic uległyby szybko zniszczeniu. Dlatego też natura w ogóle je w nie nie wyposażyła.

Rozwiązania

Podobne zadania

T3l5on Potrzebuje referat ''o drganiach i falach Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: T3l5on 9.5.2010 (16:09)

Podobne materiały

Przydatność 50% Krótko o falach elektromagnetycznych

Fale elektromagnetyczne mogą być wytworzone w sposób naturalny lub sztuczny. Mogą się one różni długością fali (a więc częstotliwością), mają jedną wspólną cechę tzn rozchodzą się w próżni z taką samą prędkością. Gdy fale elektromagnetyczne rozchodzą się w jakimś ośrodku wtedy prędkość rozchodzenia jest różna dla fali o różnych długościach. Stąd...

Przydatność 50% Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji