Treść zadania

dworaz95

Wplyw zjawiska elektryzowania cial na zycie czlowieka

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Z elektryzowaniem ciał człowiek spotyka się codziennie. Ze zjawiskiem tym związane jest na przykład chodzenie w butach. Podeszwy butów wykonane są z tworzyw sztucznych takich jak guma. Związane z tym jest też korzystanie z różnego rodzaju sprzętów wykonanych z tworzyw sztucznych, odzieży syntetycznej oraz sprzętu audiowizualnego. Elektryzowanie ciał lub emitacja przez te ciała promieniowania jonizującego może powodować lekkie zmęczenie lub nawet spowodować powikłania alergiczne. Najbardziej niebezpieczna dla człowieka i jego otoczenia jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru. Są one nawijane na bele lub układane warstwami, które trąc o siebie, elektryzują się. Po naelektryzowaniu tkaniny lub papier sklejają się. Próba rozdzielenia ich powoduje powstanie iskry, co może grozić pożarem. By zmniejszyć naelektryzowanie tkanin oraz włosów stosuje się płyny antyelektrostatyczne. Następnym negatywnym, ale nie tak niebezpiecznym naelektryzowaniem ciał jest jonizacja powietrza przez telewizory i ekrany komputerów. Bywa ono częstym powodem bólu głowy i zmęczenia. Próbuje się zmniejszyć jonizowanie powietrza przez używanie monitorów typu Low Radiationss. Emitują one mniej promieniowania niż monitory starszego typu. W monitorach starszej generacji używa się ekranów ochronnych. Telewizje należy oglądać z bezpiecznej odległości, a przed snem wywietrzyć pomieszczenie. Zawsze w atmosferze znajduje się pewna liczba jonów. Organizm ludzki radzi sobie z nimi, dopóki nie wzrośnie gwałtownie. Wzrost liczby jonów w powietrzu powoduje wysoka temperatura, wysokie napięcie. Gdy w powietrzu wzrasta liczba jonów u człowieka zmienia się ciśnienie tętnicze krwi, ubytek czerwonych ciałek we krwi. Gdy nadchodzi burza u niektórych ludzi pogarsza się samopoczucie. Człowiek przed burzą czuje się rozdrażniony, a jego reakcje na bodźce są opóźnione. Podczas burzy zwiększa się liczba wypadków i zgonów. Podczas burzy w wysoki (często metalowy) przedmiot, budynek lub człowieka może uderzyć piorun. Gdy piorun uderzy w budynek, może spowodować pożar. Jeżeli trafi on w człowieka często powoduje śmierć. Aby zapobiec pożarom budynków instaluje się piorunochrony. Burze mogą być też pożyteczne, ponieważ wyładowania powodują powstawanie ozonu, który tworzy warstwę ochronną przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze Słońca. Tak więc elektryzowanie ciał ma negatywny wpływ na człowieka, lecz także wpływa pośrednio pozytywnie na człowieka.

Rozwiązania

  • olka9703

    Ze zjawiskiem elektryzowania ciał spotykamy się na co dzień. Choćby gdy chodzimy w butach, których podeszwa została wykonana z tworzywa sztucznego np. z gumy, czy kiedy korzystamy ze sprzętów wykonanych również z tworzyw sztucznych, czy nawet sprzętu audiowizualnego.
    Elektryzowanie ciał ma wiele negatywnych skutków wpływających na życie człowieka, ale ma również te pozytywne.
    Do tych negatywnych możemy zaliczyć to, że elektryzowanie ciał lub emitacja przez te ciała promieniowania jonizującego, może powodować zmęczenie lub alergię. Najbardziej jednak niebezpieczne dla człowieka, jest elektryzacja tkanin włókienniczych i papieru. Nawija się je na bale lub układa warstwami wtedy, gdy pocierają się o siebie, elektryzują się. Po naelektryzowaniu tkaniny lub papieru, sklejają się. Gdy próbujemy je rozdzielić, powstaje iskra, która może grozić pożarem. Aby zmniejszyć lub w większym stopniu wyeliminować naelektryzowanie tkanin i włosów, stosujemy płyny antyelektrostatyczne.
    Kolejnym negatywnym skutkiem elektryzowanie ciał, ale już nie tak niebezpiecznym, jest jonizacja powietrza przez telewizory i ekrany komputerów (jonizacja jest to powstanie cząstek naładowanych w wyniku oderwania się elektronu, jednego lub kilku, od obojętnego atomu lub cząsteczki). Zjawisko to bywa częstym powodem bólu głowy i zmęczenia. Jonizację próbuje się zmniejszyć poprzez stosowanie monitorów typu Low Raditionss, które emitują znacznie mniej promieniowania, niż te monitory starszego typu. Teraz w tych starszych monitorach stosuje się specjalne ekrany ochronne. Gdy oglądamy telewizję nie powinniśmy siedzieć zbyt blisko ekranu, a przed snem trzeba koniecznie wywietrzyć pomieszczenie.
    W atmosferze zawsze występuje pewna liczba jonów. Organizm ludzki radzi sobie z tym, dopóki gwałtownie nie wzrośnie ich liczba. Wzrost liczby jonów w powietrzu powoduje wysoka temperatura. Gdy liczba jonów w powietrzu powiększa się, u człowieka zmienia się ciśnienie krwi, ubywa czerwonych ciałek we krwi.
    Kiedy zbliża się burza, u niektórych ludzi pogarsza się samopoczucie. Człowiek czuje się wtedy rozdrażniony, a jego reakcje na bodźce są nieco opóźnione. Podczas burzy, w wysoki, często metalowy przedmiot, budynek lub człowieka może uderzyć piorun. Gdy ten uderzy w budynek, często powoduje pożar, a gdy trafi w człowieka, może doprowadzić nawet do zgonu. Aby zapobiec uderzeniom piorunów, na budynkach zakłada się specjalne piorunochrony.
    Burze mogą być też pożyteczne. Podczas burzy wyładowanie powodują powstanie ozonu, który tworzy warstwę ochronną przed promieniowaniem ultrafioletowym, pochodzącym od Słońca.
    Tak, więc elektryzowanie ciał ma wiele negatywnych skutków wpływającym na życie człowieka i jego otoczenie, ale posiada również pozytywne.

Podobne zadania

marla referat Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marla 27.3.2010 (15:23)
T3l5on Potrzebuje referat ''o drganiach i falach Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: T3l5on 9.5.2010 (16:09)
Nieznany PomocY!!!!!!! Jak powstaja pioruny? Referat Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 13.5.2010 (16:44)
Nieznany Dlaczego woda jest niezwykla? REFERAT.......Prosze Pomocyyy :*** Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 15.5.2010 (21:29)
klaudik1995 Napisz referat na temat infradźwięki i ultradźwięki.Pomocy Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: klaudik1995 25.5.2010 (14:51)

Podobne materiały

Przydatność 80% Prądnica - generator pradu elektrycznego

Prądnica jest to maszyna wytwarzająca energię elektryczną kosztem dostarczonej jej energii mechanicznej. Podstawą fizyczną działania prądnicy jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Podstawową prądnicą jest ramka z przewodnika obracana w polu magnetycznym. Głównymi częściami prądnicy są stojan (nieruchoma część związana z obudową) oraz wirnik (rotor, część...

Przydatność 85% Wpływ pradu elektrycznego na organizmy żywe

Skutki działania prądu na organizm człowieka można rozpatrzyć jako fizyczne (np. cieplne), chemiczne (np. zmiany elektrolityczne) lub biologiczne (np. zaburzenia czynności). Prąd stały działa na człowieka inaczej niż prąd zmienny. Jedną z różnic jest działanie prądu na obdarzone ładunkiem elektrycznym cząsteczki będące składnikami komórek. Pod wpływem doprowadzonego...

Przydatność 60% Oddziaływanie pradu elektrycznego na organizm ludzki

Oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm ludzki Prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz i napięciu 400/230 V jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem przenoszenia energii elektrycznej. Z tego powodu większość porażeń i oparzeń ludzi prądem elektrycznym, nazywanych wypadkami elektrycznymi, występuje przy styczności człowieka z urządzeniami elektroenergetycznymi prądu...

Przydatność 50% Tlenowce - referat

Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...

Przydatność 65% Napoleon - referat

Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. A zaczęło się na nieco dzikiej wyspie Korsyce. Był rok 1769, gdy w rodzinie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji