Treść zadania

adunia2811995

Napisz charakterystykę wybranego bohatera "Kamieni na szaniec"
Dosyć pilne .. :P

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Zośka to pseudonim Tadeusza Zawadzkiego. Jest to jeden z głównych bohaterów powieści Aleksandra, Kamińskiego - "Kamienie na Szaniec".

    Tadeusz Zawadzki swój pseudonim zawdzięcza swojej dziewczęcej urodzie. Ten młody, bowiem chłopak miał delikatną cerę i regularne rysy twarzy. Oprócz tego posiadał jasnoniebieskie oczy i złociste włosy, a dziewczęcy uśmiech nigdy nie znikał z jego twarzy. Poza tym był wysoki, szczupły i wysportowany.

    Miał on nieczęsto spotykane - szczególnie w dzisiejszym świecie - usposobienie. Był delikatny, łagodny i wrażliwy, a poza tym nieśmiały i przywiązany do matki, przyjaźnił się z nią i był jej we wszystkim pomocny. Lubił przebywać razem z nią w domu. Nie musiał sobie szukać przyjaciół - swoim charakterem przyciągał innych ludzi. Był bardzo inteligentny, dzięki temu stał się jednym z najlepszych maturzystów szkoły im Batorego. Zośka miał wielką ambicję, a dowodem na to jest fakt, że jako jeden z niewielu w swojej grupie koleżeńskiej nie umiał tańczyć. W krótkim jednak czasie stał się jednym z najlepszych tancerzy. Nie umiał także pływać i miał lęk przed wodą. Jednak dzięki uporowi, jaki go charakteryzował nauczył się pływać i zaczął reprezentować "Buków" w zawodach pływackich. Spokój i opanowanie to kolejne cechy naszego bohatera nawet w momentach, gdy zwykły człowiek zacząłby się trząść ze strachu, Zośka ze spokojem i w skupieniu dokańczał to, co zaczął. Był bardzo odważny i stanowczy. Przykładem tego jest udział Zośki w akcji pod Arsenałem, podczas której z zaskoczenia zaatakował i pokonał Niemca. Tadeusz był obdarzony darem skupiania na sobie uwagi i otoczenia, dzięki temu był doskonałym przywódcą i chętnie go słuchano. Przewodniczył różnym akcjom. Piął się cały czas w górę i jako człowiek miał coraz większe znaczenie. Jego początki to Mały Sabotaż, a coraz wyższe szczeble doprowadziły go do Armii Krajowej. Wybuch wojny i działalności wojenne ukształtowały w nim nowe cechy charakteru, a w życie weszły nowe pojęcia - patriotyzm, odwaga, honor. Niebezpieczeństwo i śmierć stawały mu się coraz bliższe. Był on sławny wśród swoich kolegów i koleżanek, chociaż wcale mu na tym nie zależało, ponieważ był typem samotnika.

Rozwiązania

  • userphoto

    Według mnie na największą uwagę zasługuje Rudy z powodu męczeńskiej śmierci i męki w gestapo na Szucha.

    Charakterystyka Jana Bytnara "Rudego"

    Jan Bytnar "Rudy jest jednym z trzech głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
    Urodził się 6 maja w Warszawie. Zginął w wyniku tortur, zadanych ręką niemieckiego oprawcy.
    Mimo młodego wieku (20 lat), brał udział w wielu akcjach dywersyjnych w czasie nazistowskiej okupacji na ziemiach polskich (1939-1943). Wraz z "Alkiem" i "Zośką" był absolwentem prestiżowego warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego.
    W domu Janek nie mógł narzekać na brak wzorców: oboje rodzice byli nauczycielami. Ojciec - Stanisław Bytnar pochodził z chłopskiej rodziny, dzięki własnemu uporowi zdobył wykształcenie (niczym Andrzej Radek z "Syzyfowych prac"), walczył w legionach Piłsudskiego o wolną Polskę.
    Rudy - to pseudonim w pełni odpowiadający Jankowemu wyglądowi: miał rude włosy oraz piegi. Jego oczy i czoło nadawały mu inteligentny wyraz twarzy. Miał drobną budowę ciała, był szczupły.
    Patriotyzm - jest to jego dominująca cecha. Już samo podjęcie walki w obliczu miażdżącej przewagi nieprzyjaciela udowadnia, że tej wartości chłopakowi nie brakowało.
    Inną cechą "Rudego" jest niewątpliwie odwaga. Namalowanie kotwicy - symbolu Polski walczącej, pod samym nosem gestapo (pomnik Lotnika) mówi samo za siebie.
    Bohater nie tylko sprawiał wrażenie inteligentnego - on po prostu był inteligentny. Świadczy o tym jego pomysłowość - umiejętność konstruowania bomb.
    Bytnar lubił chodzić własnymi ścieżkami - paradoksalnie jako osoba zamknięta w sobie, przyciągał do siebie wielu kolegów.
    Nie można "Rudemu" odmówić uporu - kiedy był brutalnie przesłuchiwany, nie wydał żadnego przyjaciela. Widać, że ten chłopak nie bał się poświęcić samego siebie. Zapłacił za to najwyższą cenę.
    Chłopak miał wiele talentów. Jednym z nich było konstruowanie urządzeń technicznych: "piór" przeznaczone do malowania haseł dywersyjnych jest tego przykładem.
    Innym jego talentem było... gotowanie. Na każdym wyjeździe ze znajomymi pełnił zaszczytną rolę kucharza. Początkowa kpina ze strony kolegów szybko zamieniła się w uznanie wraz ze wzrostem umiejętności w tejże dziedzinie.
    Tutaj wychodzi jeszcze jedna cecha całej trójki naszych bohaterów: dążenie do perfekcji. Każdy z nich nieustannie rozwijał swoje talenty. Jako że "Rudy" miał ścisły umysł, sprawował pieczę nad techniczną stroną przygotowania w walce o Polskę.
    Ściśle określone zasady, ciężka praca, oraz skromność, a przy tym jeszcze wielka sympatia sprawiły, że Jan miał wielu przyjaciół - ludzie szanowali tego "złotego chłopca".
    Do dziś jest uznawany za przykład dla młodych ludzi.
    Reprezentuje wartości, które są ponadczasowe. Patriotyzm, odwaga, zdolność do poświęceń, skromność, inteligencja, przyjacielskość - wszystkie te cechy opisują "Rudego
    Uważam bohatera książki "Kamienie na szaniec" za osobę godną naśladowania. Człowiek, który daje z siebie wszystko, który "umiał pięknie żyć, ale też pięknie umrzeć", zasługuje na szacunek. Zginął po 26 marca 1944, parę dni po bitwie pod Arsenałem.

  • userphoto

    lektura "Kamienie na szaniec" przedstawia nam dzieje harcerzy Alka, Rudego i Zośki. Należeli oni do tej samej drużyny, dlatego mieli oni ze są bardzo wiele wspólnego. Podobne zainteresowania, zachowanie, ale i podobne cele w życiu.
    Byli oni trójką uśmiechniętych chłopców, dobrze wyglądających. Alek był wysoki, przystojny , Rudy to pseudonim piegowatego chłopca, Zośka, zaś to dziewczęcej urody młodzieniec o pięknym uśmiechu i bystrym spojrzeniu.
    Wszyscy mieli indywidualne cechy, które wyróżniały ich od pozostałych. Alek to bohater bardzo odpowiedzialny, który umiał zachować się bardzo adekwatnie do sytuacji. Podobnie Zośka, który był wręcz autorytetem wśród innych. Nie należał do pewnych siebie, jednak potrafił być dobrym organizatorem. Często pomagały mu w tym liczne talenty oraz zdolności. Rudy był inny od przyjaciół czy rówieśników. Mimo młodego wieku często rozmyślał na tematy związane z filozofią, kulturą czy społeczeństwem. Jego podejście do życia było oderwane od standardowego światopoglądu takich chłopców.

    Moim zdaniem tacy przyjaciele jak Alek, Zośka czy Rudy to mogliby być wielkim skarbem, ponieważ każdego dnia byłaby możliwość uczenia się od nich pozytywnych cech takich jak upór w dążeniu do celu, optymizm czy umiejętność innego spojrzenia na świat. Każdy z osobna miał indywidualne, wyjątkowe cechy: Zośka był charyzmatyczny i był wspaniałym przywódcą, Rudy umiał dojrzale i obiektywnie spojrzeć na świat, zaś Alek zaskakiwał swoją odwagą. Myślę, że zasługują oni na miano najlepszych bohaterów.

Podobne zadania

Kinia_5 Napisz opowiadanie(felieton pt.: " Świat bez kłamstw" Co to jest w Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Kinia_5 28.3.2010 (11:41)
dluga Na papierze podaniowym (na 29.03) napisz opis sytuacji pt.,,Ślubowanie Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dluga 28.3.2010 (12:22)
marle001 napisz recenzję filmu romeo i julia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marle001 28.3.2010 (18:32)
Rosteczek Napisz przemówienei na zakończenie 3 klasy gimnazjum. Prosze o pomoc :) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Rosteczek 28.3.2010 (20:20)
Nieznany tren 7 jana kochanowskiego...napisz, wymien wszystkie srodki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 29.3.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 75% Charakterystyka wybranego bohatera książki pt. "Kamienie na szaniec".

Jan Bytnar był jednym z głównych bohaterów występujących w utworze pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Jest to opowieść o naszych rówieśnikach, którzy w czasie wojny swą działalnością, jaką był np. „Mały sabotaż”, dawali okupowanym Polakom nadzieję i osłabiali wrogów. Rudy, bo taki miał pseudonim Jan Bytnar, przyszedł na świat 6 V 1921 roku....

Przydatność 70% Charakterystyka wybranego bohatera "Kamieni na szaniec" - Alek.

Aleksy Dawidowski („Alek”, „Glizda”), bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” urodził się 3 listopada 1920 roku w Warszawie. Mieszkał na Żoliborzu razem z rodzicami i siostrą Marylą, którzy tworzyli wspaniałą rodzinną atmosferę. Dom zawsze przepełniony był ciepłem i życzliwością domowników. Z powodu wysokiego wzrostu do Alka przylgnęło...

Przydatność 70% Droga do dorosłości - opisz psychiczne i moralne dojrzewanie wybranego bohatera "Kamieni na szaniec".

"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to książka w wyrazisty sposób opowiadająca o przyśpieszonym kursie dojrzewania trzech młodych warszawiaków. Jednym z nich jest Aleksy Dawidowski, pseudonim Alek. Po napisaniu matury razem z kolegami wiązał swoją dalszą przyszłość z Polską, chciał dalej się rozwijać , a przede wszystkim cieszyć się...

Przydatność 85% Charakterystyka Zośki, bohatera "Kamieni na szaniec".

Zośka - Tadeusz Zawadzki, harcmistrz, drużynowy 23 HDW w czasie wojny. Urodził się 24 stycznia 1921. Poległ 20 sierpnia 1943 roku pod Sieczychami. Odznaczony Virtuti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Był komendantem rejonu Mokotów Górny w organizacji Wawer. Był pierwszym komendantem GS na terenie stolicy, podporucznikiem AK. Jego imieniem został nazwany batalion GS....

Przydatność 75% Charakterystyka Alka - bohatera "Kamieni na szaniec".

„Posłuchajcie opowiadania ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia.” Jednym z tych cudownych ludzi czasów 1939-43 roku był Aleksy Dawidowski, bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Urodził się 3 listopada 1920r. w Warszawie. Mieszkał na Żoliborzu razem z rodzicami i siostrą Marylą, którzy tworzyli mu iście rodzinną...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji