Treść zadania

pyniulka

Alkohole-charakterystyka,właśćiwości fizycznych i chemicznych,zastosowanie,oddziaływanie na organizmy żywe

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Właściwości fizyczne i chemiczne alkoholi

    Alkohole o łańcuchach C1 - C12 są w temperaturze pokojowej cieczami. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie następujące alkohole; metanol, etanol i propanol. Począwszy od butanoli rozpuszczalnośc alkoholi gwałtownie maleje. Alkohole o ilości atomów węgla ponad 8 praktycznie w wodzie nie rozpuszczają się.
    to są ogólne właściwości ( reszte w załączniku)
    Podstawowe reakcje alkoholi

    1. Grupa hydroksylowa -OH w reakcji chlorowcowodorem może być wymieniona na atom chlorowca

    C2H5OH + HBr ---> C2H5Br + H2O

    2. Reakcja z metalami aktywnymi (sód, potas, glin)

    2CH3OH + 2Na ---> 2CH3ONa + H2

    W reakcji atom wodoru grupy hydroksylowej jest wypierany przez bardziej aktywny chemicznie atom sodu. Wodór opuszcza środowisko reakcji w postaci gazowej.

    3. Spalanie alkoholu

    Reakcja przebiega z udziałem tlenu i podobnie jak przy węglowodorach produktem może być CO2, CO (czad) lub C. Produkty CO i C powstają przy niedostatecznej ilości tlenu. Oto przykład reakcji spalania alkoholu;

    C2H5OH + 3O2 ---> 2CO2 + 3H2O

    4. Dehydratacja alkoholi (dotyczy alkoholi z minimum dwoma atomami wegla)

    W reakcji dehydratacji alkoholi otrzymujemy alken.

    CH3-CH2-OH ---> CH2=CH2 + H2O




    Najbardziej znanymi alkoholami są:

    Metanol (alkohol metylowy) i etanol (alkohol etylowy)

    Metanol

    Metanol jest alkoholem, który wywodzi się od metanu, gdzie jeden atom wodoru jest zastąpiony grupą hydroksylową -OH.






    CH3-OH

    Metanol (alkohol metylowy) jest związkiem silnie toksycznym. Spożyty grozi ślepotą. Jako substancja ma zastosowanie głównie jako rozpuszczalnik.

    Etanol

    Etanol jest alkoholem, który wywodzi się od etanu, gdzie jeden atom wodoru został zastąpiony grupą hydroksylową -OH






    C2H5-OH

    Alkohol etylowy jest stosowany jako rozpuszczalnik, lek cucący i odkażający oraz składnik napojów alkoholowych.

    Alkohol etylowy działa oszałamiająco i toksycznie. Dawka śmiertelna wynosi 5 - 10 g/kg masy ciała. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do marskości i raka wątroby.


    Alkohole wielowodorowe

    To alkohole które w cząsteczce mają więcej jak jedną grupę wodorotlenową. Największe zastosowanie mają;

    glikol etylenowy (etan-1,2-diol)
    gliceryna (propan-1,2,3-triol)
    Glikol etylenowy




    Gliokol etylenowy jest bezbarwną, gęstą cieczą dobrze rozpuszczalną w wodzie. Substancja ta występuje w wielu wyrobach przemysłowych, takich jak detergenty i kosmetyki, oraz jest istotnym składnikiem płynów chłodzących (Borygo) używanych w silnikach samochodowych. Jest trucizną.

    Gliceryna




    Jest to gęsta, bezbarwna i higroskopijna ciecz, składnik tłuszczów. Ma szerokie zastosowanie w produkcji leków i kosmetyków. Wspomieć należy również o wykorzystaniu gliceryny jako półproduktu w produkcji dynamitu i nitrogliceryny.

    Działanie alkoholu etylowego na organizm człowieka

    Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym o właściwościach narkotyku. Nadmierne picie napojów alkoholowych powoduje różnego rodzaju uszkodzenia tkanek oraz doprowadzenie do alkoholizmu, tj. nałogowego zatruwania się i całkowitego uzależnienia od alkoholu.
    Dobrą ilustracją działania alkoholu na organizm człowieka, może być praktyczny pokaz działania alkoholu na białko kurze.

    Białko kurze poddane działaniu alkoholu etylowego ulega ścinaniu czyli zachowuje się podobnie jak białko kurze rzucone na rozgrzaną patelnię. Jest to proces nieodwracalny w wyniku którego struktura białka ulega zniszczeniu. W organizmie szkodzeniu ulega; serce, wątroba, przewód pokarmowy i układ nerwowy.


    Etanol jest substancją bardzo aktywną biochemicznie, w większym stężeniu niszczy tkankę biologiczną, a spożywany w postaci rozcieńczonej wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchów oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzezwe robią rzeczy, których pózniej żałują. Uszkadzają swoje zdrowie i życie osobiste, sprawiają cierpienia swoim bliskim.
    Wypity alkohol niemal natychmiast dostaje się do krwi. Pozimom (stężenie) alkoholu we krwi określa się w promilach. Im więcej alkoholu tym większe stężenie. Mężczyzna ważący 70 kg, który wypił w ciągu godziny 5 standardowych porcji (np. 2 półlitrowe puszki piwa) ma we krwi 1 promil alkoholu (stan nietrzezwości w Polsce to 0,2 promila ) .
    Stężenie alkoholu we krwi (czyli stopień nietrzezwości ) zależy od ilości spożytego etanolu, wagi ciała, płci, stanu zdrowia, cech indywidualnych organizmu. Szkody wyrządzone zdrowiu człowieka przez alkohol zależą od wielu czynników, jak: częstość i ilość wypijanego alkoholu, wiek, płeć, czas trwania nałogu, ogólny stan zdrowia, różne właściwości osobnicze,. Największe szkody wywołuje uzależnienie alkoholowe, które doprowadza do wielu poważnych zaburzeń.
    Szczególnie niebezpiecznie działa alkohol na organizm młody, w tym przede wszystkim na tkankę nerwową. U młodych alkoholików stosunkowo szybko dochodzi do obniżenia sprawności intelektualnej, co przejawia się zaburzeniami koncentracji uwagi i pamięci, zmęczeniem oraz zwiększoną pobudliwością i drażliwością.


    skorzystaj www. wikipedia.pl
    i http:// **** /teksty/liceum/chemia/chemia_organiczna/15464-og%C3%B3lna_charakterystyka_alkoholi.html

Rozwiązania

Podobne zadania

Necia Charakterystyka magnezu i wapnia. Bardzo prosze o szybka odpowiedz ;) Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Necia 4.5.2010 (16:52)
Greg01 Charakterystyka naturalnych związków wielkocząsteczkowych (celuloza i Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Greg01 15.5.2010 (14:12)
vergessene Zadania. Kwasy, aldehydy, alkohole. Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: vergessene 18.5.2010 (17:17)
gajny z jakimi substancjami reaguja alkohole wielowodorotlenowe Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gajny 8.6.2010 (21:10)
grzegorz_talarek zagadnienie na zaliczenie egzaminu z chemii ; charakterystyka czynników Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: grzegorz_talarek 3.10.2010 (12:31)

Podobne materiały

Przydatność 85% Alkohol

Zapewne zaskakująca wydaje się informacja, że alkohol zabija więcej ludzi niż wszystkie inne narkotyki (wyłączając nikotynę) razem wzięte. Wśród środków odurzających to nasz największy zabójca. Według Dawida Smitha, eksperta w dziedzinie uzależnień od środków odurzających, ponad sto tysięcy ludzi umiera rocznie w Stanach Zjednoczonych z powodów związanych związanych...

Przydatność 55% Alkohole

WSTĘP Przeciętnemu człowiekowi nazwa alkohol kojarzy się ze spirytusem konsumpcyjnym i produkowanymi z niego wyrobami. Tymczasem spirytus jest tylko jednym z alkoholi —dużej grupy związków, które nie tylko nic mają nic wspólnego z napojami alkoholowymi, ale nawet nie muszą być cieczami! Posiadają różne właściwości. Łączy je natomiast obecność w cząsteczce jednej lub...

Przydatność 70% Alkohole

Alkohole to związki organiczne będące pochodnymi węglowodorów. W przyrodzie występują w stanie wolnym w olejkach eterycznych oraz tłuszczach i woskach. Alkohol jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Potocznie nazwą alkohol określa się alkohol etylowy, bezbarwną ciecz. Ma ona działanie odurzające i uzależniające. Zatrucia alkoholowe wyniszczają organizm. Cząsteczka...

Przydatność 85% Alkohol

1. Wpływ alkoholu na organizm człowieka Alkohol bardzo szybko - ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek - jest wchłaniany przez organizm, wywołując zmiany w samopoczuciu i nastroju, przez większość konsumentów odbierane jako przyjemne. Działanie alkoholu w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Alkohol dostaje się do krwiobiegu, a za jego pośrednictwem...

Przydatność 80% Alkohol

Choroby spowodowane piciem alkoholu występują u ok. 50% mężczyzn i 10% kobiet zgłaszających się do lekarza*. Lekarze nie rozpoznają jednak uzależnienia od alkoholu u większości swoich pacjentów cierpiących na tę chorobę. Dotyczy to zwłaszcza uzależnienia u kobiet*. Układ nerwowyUkład nerwowy jest wyjątkowo wrażliwy na działanie alkoholu etylowego a...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji