Treść zadania

Greg01

Charakterystyka naturalnych związków wielkocząsteczkowych
(celuloza i kauczuk).

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    CELULOZA
    Źródłem celulozy jest drewno, słoma, bawełna i juta. Z celulozy wyrabia się papier, kleje, lakiery, celofan, błony fotograficzne i sztuczny jedwab.
    W procesie produkcyjnym otrzymywania celulozy wykorzystuje się odporność chemiczną celulozy. Surowiec jakim jest drewno (miazga) ogrzewa się pod zwiększonym ciśnieniem, z tlenkiem siarki (IV) i wodorosiarczynem wapniowym, które reagują ze wszystkimi składnikami drewna z wyjątkiem celulozy dając substancje rozpuszczalne w wodzie. Po odfiltrowaniu i przepłukaniu otrzymuje się czystą celulozę.
    Papier produkowany jest z celulozy nie zmienionej chemicznie. Inne wyroby celulozowe wymagają modyfikacji struktury łańcucha celulozowego. Chemiczna modyfikacja celulozy polega na estryfikacji grup hydroksylowych.
    Z azotanu celulozy produkuje się kleje i lakiery celulozowe. Dwuazotan celulozy z dodatkiem kamfory stanowi celuloid, a trójazotan celulozy, zwany nitrocelulozą jest materiałem wybuchowym (proch bezdymny).
    Octan celulozy służy do wyrobu błon fotograficznych, tworzyw sztucznych, lakierów i włókien.
    Produkcja sztucznego jedwabiu celulozowego polega na przeprowadzeniu celulozy w rozpuszczalną pochodną, najczęściej ksantogenian. Wodny roztwór ksantogenianu celulozy jest lepką, przezroczystą cieczą, zwaną wiskozą, z której można zregenerować celulozę nadając równocześnie produktom różnorodne kształty; włókna ciągłego, folii płaskiej lub zwiniętej w rurę bez szwu (sztuczne jelita), kapturków do zamykania butelek, gąbki, itp.
    Formowanie włókna wiskozowego polega na tłoczeniu wiskozy przez otworki o średnicy włosa. Operacja nie odbywa się w powietrzu lecz w cieczy (H2SO4 + sole), która przeprowadza ksantogenian celulozy w celulozę. Tłoczenie wiskozy przez wąską szczelinę daje folię, ta zaś po nasyceniu gliceryną celofan.

    KAUCZUK
    Kauczuk występuje w drzewach kauczukowych. Z kauczuku naturalnego wyrabia się gumę. Kauczuk naturalny jest polimerem z izoprenu.

    nCH2=C(CH3)-CH=CH2 --> (-CH2-C(CH3)=CH-CH2-)n

    Wartość n waha się w granicach 1500 - 3000.
    kauczuk jest wrażliwy na temperaturę i czynniki atmosferyczne. Dopiero ogrzewanie kauczuku z siarką (wulkanizacja) daje gumę - produkt sprężysty, elastyczny odporny na chemikalia i wytrzymały mechanicznie. Podczas wulkanizacji atomy siarki wiązane są przez reszty izoprenowe w miejscu podwójnych wiązań. Wiązanie C=C pęka i atomy siarki tworzą mostek miedzy dwoma łańcuchami polimeru. W ten sposób łańcuchy poliizoprenu tracą swobodę poruszania się względem siebie, dzięki czemu guma zyskuje elastyczność i sprężystość.

Rozwiązania

Podobne zadania

Necia Charakterystyka magnezu i wapnia. Bardzo prosze o szybka odpowiedz ;) Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Necia 4.5.2010 (16:52)
grzegorz_talarek zagadnienie na zaliczenie egzaminu z chemii ; charakterystyka czynników Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: grzegorz_talarek 3.10.2010 (12:31)
iwonaaga praca zaliczeniowa charakterystyka alkoholi i kwasów karboksylowych Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: iwonaaga 13.10.2010 (21:09)
Nieznany oblicz ile cząsteczek wodoru w warunkach naturalnych zajmuje objętość 60dm Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 17.10.2010 (16:32)
paulooo scharakteryzuj sztuczne przemiany jądrowe. Co je różni od naturalnych. Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: paulooo 15.12.2010 (20:54)

Podobne materiały

Przydatność 50% zanieczyszczenia wód naturalnych

Zanieczyszczenia wód naturalnych „Czysta woda nabiera coraz większej wartości. Ilość jej wyznacza niemal granicę rozwoju ekonomicznego na razie w niektórych rejonach świata, lecz zagadnienie to stanie się aktualne w skali światowej w ciągu najbliższych pięć- dziesięciu lat. Rozwaga nakazuje nauczyć się gospodarowania zasobami wody śmiało, z wyobraźnią i z...

Przydatność 80% Cecha podzielności liczb naturalnych.

Cecha podzielności przez 2 Liczba jest podzielna przez 2 jeżeli jej ostatnia cyfra jest parzysta lub jest nią zero. Przykłady: 12, 48, 100, 124 Cecha podzielności przez 3 Liczba jest podzielna przez 3 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 3. Przykłady: 27 bo 2+7=9 123 bo 1+2+3=6 621 bo 6+2+1=9 Cecha podzielności przez 4 Liczba jest...

Przydatność 55% Zanieczyszczenie wód naturalnych

Woda łatwo przyjmuje i rozpuszcza zanieczyszczenia, dlatego źródła naszej wody pitnej zawierają setki potencjalnie szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.Podczas szczegółowych badań laboratoryjnych, odkryto w wodzie pitnej wiele groźnych związków chemicznych pochodzących z pestycydów, ścieków przemysłowych, zanieczyszczeń powietrza i spalin...

Przydatność 50% Rola lasów jako zasobów naturalnych.

Na początku chciałbym przedstawić definicję lasu, czyli tego, czego będzie dotyczyć treść poniższej pracy. Las jest to zespół roślinności z przewagą roślin drzewiastych. Lasy mogą powstać samoistnie lub poprzez działalność człowieka. W Polsce lasy zajmują około 28 % powierzchni kraju. Województwem o największym wskaźniku zalesienia jest województwo lubuskie. Natomiast...

Przydatność 65% Zanieczyszczenie wód naturalnych i ich usuwanie

Zanieczyszczenie wód naturalnych i ich usuwanie Ogólna charakterystyka wód naturalnych Woda występująca w przyrodzie stanowi wodny roztwór substancji nieorganicznych i organicznych, jak również zawiera koloidy i zawiesiny. Substancje znajdujące się w wodzie są pochodzenia naturalnego lub antropogenicznego. Woda, będąc bardzo dobrym rozpuszczalnikiem, zawiera prawie wszystkie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji