Treść zadania

Konto usunięte

Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • Noker6

    Marcin Borowicz i Andrzej Radek to bohaterowie „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.
    Marcin pochodził z drobnej szlachty i był jedynym synem państwa Borowiczów, właścicieli Gawronek.
    Andrzej urodził się w biednej rodzinie chłopskiej we wsi Pajęczyn Dolny i był synem dworskiego fornala.
    Obaj chłopcy to inteligentni, opanowani i zamknięci w sobie uczniowie. Borowicz to spokojny, wrażliwy, ciekawy świata i ambitny. Radek uparty, zdolny, pracowity i wytrwale dążący do celu.
    Wygląd zewnętrzny Marcina wskazywał na odwagę i pewność siebie. Był dobrze zbudowanym młodzieńcem, miał krótko przystrzyżone włosy, czarne oczy i gęste brwi. Ubierał się odświętnie. Nosił barankową czapeczkę, ,,bekisze z futrzanym kołnierzem i wełniane rękawiczki’’ , trzewiki i pończochy, a później mundurek gimnazjalny, spodnie i kamasze.
    Andrzej nędznym ubiorem odbiegał od swoich rówieśników. Jego skromny mundurek przerobiony był ze starej ufarbowanej kapoty. Nosił czapkę z palmami, tornister na plecach, drelichowe spodnie i buty na wysokich obcasach.
    Trudno jest dokładnie scharakteryzować Borowicza, ponieważ jego charakter nieustannie się zmienia.
    Kiedy po raz pierwszy rozstał się z rodzicami miał osiem lat. Przeżył tę rozłąkę, ponieważ bardzo związany był z matką. Kiedy ta zmarła to początkowo nie zdawał sobie z tego sprawy, a później stał się bardzo samotny. W pierwszym okresie klerykowskiego gimnazjum Marcin biernie poddawał się działaniom rusyfikacyjnym ze strony nauczycieli. Jako pupilek inspektora Zabielskiego, wciągnął się w życie towarzyskie Rosjan. Wraz z upływem czasu jego pogląd znacznie się zmienił. Stało się to po usłyszeniu na lekcji języka polskiego ,,Reduty Ordona’’. Zaczął w pełni dostrzegać okrucieństwo i obłudę Rosjan. W ósmej klasie wraz z innymi uczniami spotykał się potajemnie, żeby czytać polską literaturę.
    W czasie nauki gimnazjum, Marcin przeżył swoją pierwszą miłość. Była to miłość odwzajemniona, choć nietrwała długo bo Anna wyjechała wkrótce wraz z ojcem do Rosji. Marcin bardzo to przeżył.
    Zmienił się również stosunek Marcina do religii. Początkowo zwyczajnie uczestniczył w mszach i nabożeństwach, zaś później po śmierci matki stał się bardzo pobożny.
    Radek po raz pierwszy zobaczył książki, kiedy pokazał mu je nauczyciel Paluszkiewicz -,,Kawka’’. On to dał mu drobną darowiznę, która pozwoliła przetrwać Andrzejowi w pierwszym okresie szkoły w Przygłowcach. Choć czasami głodował, mógł utrzymać się z korepetycji. Andrzej nie mógł znaleźć oparcia w rodzinie, gdyż nie rozumieli oni ambicji syna. On jednak wytrwale, pilnie i z uporem zdobywał wiedzę, aż wpisany został w poczet uczniów gimnazjum klerykowskiego. Mimo dość skromnego budżetu poradził sobie – znalazł mieszkanie w zamian za korepetycje, musiał jednak ciężko pracować. Znosił wiele upokorzeń, przez co o mało nie został wyrzucony ze szkoły. Dzięki determinacji udało mu się zdać maturę z dobrym wynikiem.
    W przyjaźni Andrzej był bardzo szczery i bezinteresowny. Był prawdziwym oparciem dla Marcina.
    Marcin Borowicz i Andrzej Radek, bohaterowie książki pt. ,,Syzyfowe prace’’ byli rówieśnikami. Los złączył ich w piątej klasie klerykowskiego gimnazjum. Dzieliło ich znacznie więcej. Pochodzili z dwóch różnych warstw społecznych: szlacheckiej i chłopskiej. Dzieciństwo Marcina to miłość matki, a Andrzeja pasienie gęsi i baty ojca. Lata szkolne Borowicza opłacali rodzice. Radek ciężko pracował korepetycjami na utrzymanie się w szkole. Był bardziej samodzielny i odpowiedzialny. Naiwny, o słabym charakterze Marcin ulega najpierw rusyfikacji, a dopiero po lekcji języka polskiego budzi się w nim polskość.
    Dwaj gimnazjaliści to postacie pozytywne, choć kontrastowe.
    Marcin Borowicz z upływem doświadczeń stał się dojrzałym i godnym podziwu młodym człowiekiem.
    Andrzej Radek zaś to bohater twardy, samodzielny i wytrwały z dużym bagażem doświadczeń.

Podobne zadania

Kasiula_ Charakterystyka Rudego Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Kasiula_ 29.3.2010 (11:30)
DominiCa_ Charakterystyka Juranda Krzyżacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: DominiCa_ 30.3.2010 (21:21)
skowronek16 charakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: skowronek16 29.3.2010 (15:23)
martynak30 CHarakterystyka Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: martynak30 30.3.2010 (16:42)
kami15_1835 Charakterystyka bohatera (nauczyciela) z Klerykowa z książki Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kami15_1835 30.3.2010 (17:10)

Podobne materiały

Przydatność 65% Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka

Osoby, które chciałabym scharakteryzować to bohaterowie lektury ,,Syzyfowe Prace" Marcinek Borowicz i Andrzej Radek. Chłopcy byli rówieśnikami, poznali się w Klerykowskim gimnazjum. Chodź obydwoje uchodzili za dobrych uczniów dzieliło ich jednak dużo. Borowicz urodził się w Gawronkach w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Od dziecka wychowywany był w domu pełnym miłości...

Przydatność 55% Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to głowni bohaterowie powieści Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prace". Byli rówieśnikami i uczęszczali do gimnazjum w Klerykowie. Pochodzili z różnych środowisk społecznych. Andrzej Radek był synem dworskiego fornala ze wsi Pajęczyn Dolny. Jego rodzina była bardzo biedna. Jako mały chłopiec pasał gęsi i świnie. Dzięki opiece dworskiego...

Przydatność 75% Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka.

Marcin Borowicz urodził się jako syn zubożałej rodziny szlacheckiej, której majątek został skonfiskowany po powstaniu styczniowym. Rodzice, mimo braku środków, postanowili zapewnić swemu jedynemu dziecku odpowiednie wykształcenie. Pierwszą szkołą, do jakiej poszedł Marcin, była państwowa szkoła we wsi Owczary. Poziom nauki był tam bardzo niski. Dopiero gimnazjum zapewniło...

Przydatność 75% Charakterystyka porównawcz Marcina Borowicza i Andrzeja Radka

Marcin Borowicz, syn zubożałej rodziny szlacheckiej z Gawronek. Był "to duży, tęgi i muskularny chłopak." Miał krótko przystrzyżone włosy, a z małej twarzy połyskiwały czarne oczy "ukryte" w gęstych brwiach. Nosił odświętny ubiór: barankową czapeczkę, "bekiszę z futrzanym kołnierzem i wełaniane rękawiczki." Wzrastał w dostatku, otoczony miłością matki. Początkowo...

Przydatność 85% Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka.

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to bohaterowie „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Marcin pochodził z drobnej szlachty i był jedynym synem państwa Borowiczów, właścicieli Gawronek. Andrzej urodził się w biednej rodzinie chłopskiej we wsi Pajęczyn Dolny i był synem dworskiego fornala. Obaj chłopcy to inteligentni, opanowani i zamknięci w sobie uczniowie. Borowicz to...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji