Treść zadania

Justynaxx3

Opisz w 5 zdaniach okres noworodkowy, okres niemowlęcy, okres po niemowlęcy, okres dzieciństwa, okres dojrzewania, okres dorosłości, okres przekwitania, okres starości.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    okres noworodkowy- trwa od urodzenia do końca pierwszego miesiąca życia. Jest podatne na infekcje i zupełnie bezbronne wobec otoczenia, z którego dochodzą różnorodne bodźce stymulując układ nerwowy. Po około dwóch tygodniach życia noworodek rozpoznaje głosy bliskich. Ma wrodzone odruchy chwytne i ssania. Okres noworodkowy kończy się wraz ze stabilizacją układów oddychania, krążenia i wydalania i gdy następuje wyrównanie urodzeniowej masy ciała. Później odpada pępowina, występuje obfita podściółka tłuszczowa. Złuszcza się pierwszy naskórek, występuje dość gruba podskórna tkanka tłuszczowa.

    Okres niemowlęcy - trwa od końca pierwszego miesiąca do końca pierwszego roku życia. Od 6 miesiąca jest karmione naturalnym pokarmem matki, po 6 miesiącu w jadłospis niemowlęcia wprowadzane są pokarmy obce - początkowo papki, potem pokarmy stałe. W tym okresie również rozpoczyna się kształtowanie czynności ruchowych - dziecko uczy się podnosić głowę, siadać, wstawać, raczkować, a po pewnym czasie stawia swoje pierwsze kroki. Uczy się chwytać zabawki. Około 2. - 3. miesiąca niemowlę zaczyna wydawać pierwsze nieartykułowane dźwięki, a po upływie pierwszego półrocza zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne.

    Okres po niemowlęcy - trwa od pierwszego do końca trzeciego roku życia. Dokonują się zmiany w ukształtowaniu kręgosłupa, usprawnienie mechanizmów nerwowych, stopa ulega wysklepieniu. Uczy się mówić. W wieku trzech lat dziecko wypowiada się w miarę poprawnie, a jego zasób słów wynosi około 1000 - 1500 wyrazów. Powinno posiadać mleczne uzębienie w pełnym zakresie (20 ząbków). Zmienia się sposób żywienia dziecka, które z pokarmów papkowatych i półstałych przechodzi z czasem na pokarmy stałe. Wzmaga się ruchliwość oraz liczne urazy.

    Okres dzieciństwa - trwa od czwartego do dziesiątego roku życia. Jest to wiek zabawy, ponieważ dziecko przez zabawę uczy się i poznaje świat. Dzieci w tym wieku wykazuję dużą potrzebę ruchu, są żywe, hałaśliwe, mówią wiele i mają często bujną wyobraźnię. W wieku sześciu lat następuje przyspieszenie wzrastania ciała wzwyż.

    Okres dojrzewania - trwa od jedenastego do szesnastego roku życia. W okresie szkolnym uzębienie mleczne zastępują zęby stałe. Wzrastanie organizmu zostaje nieco spowolnione, następują zmiany w układzie kostnym i mięśniowym - kości grubieją, a masa mięśniowa wzrasta. Chorują stosunkowo rzadko. Między 7 a 11 rokiem życia dzieci zapamiętują wiele szczegółów, łatwo przyswajają wiedzę.
    Okres pokwitania jest okresem dojrzewania płciowego, procesem wieloetapowym, w którym kształtują się odpowiednio: cechy fizyczne, zdolność do wytwarzania komórek rozrodczych oraz cechy psychiczne. Okres ten rozpoczyna się u chłopców w wieku 12 - 14 lat, a u dziewcząt 10 - 12 lat. Charakterystycznymi cechami dojrzewania u chłopców są zmazy nocne, a dziewcząt pierwsza miesiączka. Cechą wspólną jest pojawiający się trądzik spowodowany wahaniami hormonów.

    Okres dorosłości - okres dorosłości (dojrzałości)
    trwa od dwudziestego pierwszego do pięćdziesiątego piątego roku życia u kobiet, a sześćdziesiątego piątego roku życia u mężczyzn. Organizm jest w pełni rozwinięty - wszystkie narządy i układy wykonują swe czynności na najwyższym poziomie. Dorosłość fizjologiczną człowiek osiąga wcześniej niż psychiczną. Zakończenie tego okresu u kobiet można zaobserwować po braku menstruacji, a u mężczyzn zakończenie tego okresu nie jest aż tak bardzo widoczne.

    Okres starości - okres starości
    trwa od pięćdziesiątego szóstego (sześćdziesiątego szóstego u mężczyzn) roku życia aż do śmierci

    Okres starości jest ostatnim etapem życia człowieka. Charakteryzuje się wstecznym kierunkiem zmian zachodzących w narządach w tkankach ustroju. Występuje zwiotczenie skóry, ustaje intensywne odbudowywanie komórek, osłabienie siły mięśniowej, ustaje powstają zmiany w układzie kostno-stawowym, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny.

Rozwiązania

Podobne zadania

san_4 Opisz budowę nefronu.. Ważne z góry dzięki Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: san_4 2.4.2010 (17:05)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
madzia_ Funkcje łożyska Narysuj i opisz schemat zapłodnienia i rozwoju w ciąży Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: madzia_ 10.5.2010 (16:07)

Podobne materiały

Przydatność 85% Okres niemowlęctwa

NIEMOWLĘCTWO Pierwszy dwa lata życia dziecka nazywamy inaczej wiekiem niemowlęcym. Wśród 24 miesięcy które składają się zatem na niemowlęctwo, wyodrębniamy pierwszy miesiąc życia dziecka jako stadium noworodka. A. STADIUM NOWORODKA Przeciętna waga noworodka waha się od 2800 d0 3500 g. Przeciętna długość jego ciała wynosi ok. 50-52 cm. Proporcje ciała noworodka...

Przydatność 60% Okres dzieciństwa

1. Wczesne dzieciństwo ( 1 r. ż. – 3 r. ż.) - intensywne zmiany w sferze percepcyjnej; - małe dziecko nabywa sprawności motorycznych; - rozwija się jego kompetencja komunikacyjna; - nabiera zaufania do swoich opiekunów i samego siebie; - zdolność radzenia sobie pod nieobecność opiekunów. rozwój percepcji ( spostrzegania): wzrok – rozwija się intensywnie; · niemowlę...

Przydatność 60% Okres międzywojenny

Antysemityzm- źródłem wszelkiego zła rasa żydowska BBWR- Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem Centrolew- przeciwnicy BBWR (PSL, PPS, Piast, PSL Wyzwolenie) COP- Centralny Okręg Przemysłowy między Pilicą a Bugiem, przemysł- Wisła-San, rolnictwo- San-Bug-Wisła (1936) CzK- Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (1917- policja polityczna) Fasci- związki...

Przydatność 65% Okres przedwojenny

Totalitaryzm - system sprawowania rządów polegający na kontrolowaniu przez arbitralną władzę wszystkich przejawów życia społecznego. Militaryzm - polityka zbrojeń i przygotowań do wojny zaborczej przez podporządkowanie temu celowi całego życia gosp. i kulturalnego. Autorytaryzm to doktryna polityczna i oparty na niej system rządów, kładący nacisk na konieczność...

Przydatność 65% Okres Powojenny

OKRES POWOJENNY Berlin pozostał stolicą Niemiec do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie ustalone zostały zasady polityki wobec Niemiec. Już wtedy zdecydowano o podziale państwa i samego Berlina pomiędzy zwycięskie mocarstwa. 5 czerwca 1945 roku obwieszczono objęcie przez Francję. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanią i Związek...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji