Treść zadania

olaf2010

opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Bakterie zaliczamy do organizmów prokariotycznych. Są to organizmy, które nie posiadają w swojej komórce jądra komórkowego. Do tej grupy zaliczamy najmniejsze znane organizmy. Liczebność grupy szacuje się na około 1500 gatunków.
    Wyróżniamy wśród tej grupy dwie linie rozwojowe.
    Jedną z nich są Archaebakterie ( archeany), druga to Eubakterie.
    Obie grupy różnią się od siebie pod względem budowy chemicznej. U Archaebakterii w ścianie komórkowej nie ma peptydoglikanu, lipidów. Ich komórki zawierają inne niż Eubakterie enzymy. Brak w tej grupie również rybosomów RNA.
    atunki z tej grupy są bardzo wytrzymałe na działanie szkodliwych warunków środowiska. Obecnie zajmują bardzo ekstremalne środowiska, przypominające pod względem warunków, środowiska pierwotne, które występowały dawniej na Ziemi.
    Do tej linii rozwojowej zaliczamy występujące obecnie trzy grupy bakterii:
    I Halofile
    Należą tu bakterie zasiedlające bardzo zasolone środowiska.
    II. Metanogeny
    Organizmy te występują w środowiskach beztlenowych. Żyją w ściekach, bagnach, bytują również w układzie pokarmowym człowieka i innych zwierząt. Potrafią wytwarzać metan z wodoru i dwutlenku węgla.
    III.Termoacidofile
    Organizmy te zajmują środowiska szkodliwe dla innych organizmów. Występują w gorących, kwaśnych i siarkowych źródłach.
    Eubakterie stanowią większość spośród żyjących obecnie bakterii. W obrębie grupy występują organizmy o różnej morfologii i metabolizmie.
    Pod względem kształtu organizmy te dzielimy na: pałeczki, ziarniaki, laseczki, przecinkowce, krętki, śrubowce i wiele innych. Pojedyncze komórki mogą się niekiedy grupować i tworzyć kolonie.
    Sposób ułożenia kolonii jest w niektórych przypadkach cechą rozpoznawczą. Paciorkowce mogą tworzyć łańcuszki, pojedyncze bakterie mogą tworzyć dwoinki. Do charakterystycznych form kolonijnych należą pakietowce.
    Mimo tak dużej różnorodności pod względem kształtu, budowa komórki bakteryjnej jest jednak u wszystkich bakterii podobna.
    Wielkość ciała bakterii mieści się w granicach 0,2 do 80 μm. Cechą charakterystyczną komórki bakteryjnej jest brak jądra komórkowego. Zamiast jądra komórkowego występuje nukleoid, nazywany inaczej genoforem. Ma on postać kolistej cząsteczki kwasu dezoksyrybonukleinowego.
    Struktura ta nie jest oddzielona od cytoplazmy żadną błoną. Genofor przyrównuje się do chromosomu. Jego struktura znacznie się od chromosomu jednak różni.
    Zawartość komórki otoczona jest podwójną błona komórkową., zbudowaną z lipidów i białek.
    Ponieważ bakteria jest organizmem jednokomórkowym, pobieranie substancji następuje całą powierzchnią ciała, dlatego niezwykle istotna jest rola błony cytoplazmatycznej.
    Synteza białek bakteryjnych możliwa jest dzięki strukturom zwanym rybosomami. Rybosom buduje kwas RNA oraz białka. Chociaż podobne struktury występują u innych organizmów, maja one jednak inną budowę chemiczną.
    Elementem komórkowym odpowiedzialnym za procesy oddechowe jest mezonom. Jest to struktura powstała w wyniku wpuklenia wewnętrznej błony komórkowej.
    U bakterii fotosyntetyzujących w obrębie komórki występują spłaszczone, woreczkowate struktury, w których znajdują się barwniki asymilacyjne. Są to tzw. tylakoidy albo chromatofory.
    Komórkowe ciało bakterii otacza zazwyczaj otoczka śluzowa, chroniąca bakterię w czasie niekorzystnych warunków środowiska.
    Bakterie to organizmy żywe i pomimo, iż posiadają tylko jedna komórkę, spełniają wszystkie procesy życiowe.
    Do głównych funkcji życiowych bakterii należą : oddychanie, odżywianie, rozmnażanie.
    Ze względu na sposób odżywiania bakterie dzielimy na organizmy samożywne, czyli autotroficzne, oraz na cudzożywne, nazywane inaczej heterotroficznymi.
    Bakterie autotroficzne potrafią wytwarzać materię organiczną z prostych związków mineralnych.
    Bakterie cudzożywne wydzielają natomiast do środowiska enzymy, które przeprowadzają rozkład materii organicznej. Związki, które powstały w czasie tych reakcji, są następnie pobierane na zasadzie osmozy przez błonę komórki bakteryjnej.
    Organizmy heterotroficzne możemy podzielić na sposób uzyskiwania pokarmu. Ogólnie możemy je więc podzielić na pasożyty oraz saprofity.
    Wśród bakterii autotroficznych, dokonuje się podziału ze względu na sposób uzyskiwania energii do przeprowadzania reakcji syntezy związków organicznych.
    Wyróżniamy bakterie chemosyntetyzujące oraz fotosyntetyzujące.
    Bakterie, które przeprowadzają fotosyntezę, wykorzystują energię światła słonecznego. W ich chromatoforach
    znajdują się barwniki fotosyntetyczne, takie jak chlorofile, fikolbiliny, fikoerytryna.
    Bakterie chemosyntetyzujące wykorzystują energię pochodzącą z przeprowadzania reakcji chemicznych.
    Wykorzystują najczęściej związki organiczne takie jak amoniak, siarkowodór, związki żelaza czy związki azotu.
    Energia, potrzebna do przeprowadzania reakcji życiowych, powstaje z procesów oddychania.
    Ze względu na to kryterium bakterie możemy podzielić na tlenowe ( aeroby) oraz beztlenowe (anaeroby).
    W wyniku oddychania tlenowego, energia pochodzi z rozkładu związków organicznych przez odpowiednie enzymy oddechowe w obecności tlenu.
    W wyniku takich reakcji powstaje dwutlenek węgla oraz woda oraz zostaje uwolniona energia.
    Drugi rodzaj procesów oddechowych przebiega bez udziału tlenu. Proces ten inaczej nazywany jest fermentacją . W wyniku takich przemian dochodzi do przekształcenia związków organicznych na prostsze związki. Wyróżniamy fermentacje mlekową i alkoholową.
    Do głównych procesów życiowych należy także rozmnażanie.

Rozwiązania

  • Soniaaa

    Ja Ci napiszę nieco mniej...
    Bakterie to komórki mające różne kształty. Można wyróżnić bakterię: Kulistą, Pałeczkę, Wrzecionowiec, maczugowiec. Potrafią łączyć się w kolnie.
    Wirusy są drobnoustrojami, nie są komórkami. Rozmnażają się wykorzystując inny organizm.

Podobne zadania

san_4 Opisz budowę nefronu.. Ważne z góry dzięki Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: san_4 2.4.2010 (17:05)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
madzia_ Funkcje łożyska Narysuj i opisz schemat zapłodnienia i rozwoju w ciąży Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: madzia_ 10.5.2010 (16:07)
eliza17 charakterystyczna cecha budowy układu rozrodczego glizdy ludzkiej Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: eliza17 16.5.2010 (17:44)

Podobne materiały

Przydatność 50% Cechy charakterystyczne demokracji ateńskiej.

Demokracja narodziła się w starożytnych Atenach, gdzie wszyscy wolni obywatele płci męskiej mieli zagwarantowane prawo uczestniczenia w odbywających się na forum zgromadzenia dyskusjach o sprawach publicznych i podejmowania decyzji dotyczących państwa oraz stanowienia prawa. Do dnia dzisiejszego taka demokracja przetrwała jako demokracja bezpośrednia w formie: 1. referendum –...

Przydatność 60% Cechy charakterystyczne grupy społecznej

Cechy charakterystyczne grupy społecznej - W grupie społecznej zachodzą trwałe interakcje i wspólne osiąganie celu, zgodnie z przyjętymi w tej grupie normami. - Grupa społeczna charakteryzuje się trwałą strukturą społeczną. Każdy jej członek zajmuje określoną pozycję (status społeczny) i między nim a innymi członkami występują więzi społeczne. - Grupę...

Przydatność 70% Stawonogi- cechy charakterystyczne

Stawonogi Środowisko: lądowe, wodne( skorupiaki), powietrzne (owady) Cechy: - występowanie odnóży połączonych stawowo; - ciało pokryte pancerzem chitynowym; - ciało podzielone na tagmy( części) : głowa, tułów, odwłok( u skorupiaków i pajęczaków) - u owadów występowanie 3ech par odnóży krocznych. Budowa wewnętrzna: - Typ układu krwionośnego otwartego (...

Przydatność 85% Cechy charakterystyczne Księżyca.

Cechy charakterystyczne Księżyca 1. Naturalny satelita Ziemi. 2. Odległość od środka Ziemi wynosi 384402 km. 3. Promień Księżyca – 1738 km. 4. Masa Księżyca – 1,2% masy Ziemi. 5. Grawitacja – 1/6 przyspieszenia na powierzchni Ziemi. 6. Obieg Księżyca wokół planety jest równy 27,3 dni. 7. Temperatura – od -160ºC w nocy do +120ºC w dzień. 8. Skład skał...

Przydatność 75% Cechy charakterystyczne demokracji szlacheckiej

1) SEJM W Rzeczypospolitej szlacheckiej funkcjonowały 3 stany sejmujące: król, senat i izba poselska. Od roku 1493 mamy do czynienia z dwiema izbami w Sejmie: Poselską i Senatorską. Senat obraduje pod przewodnictwem króla, Sejm marszałka. SENAT- składał się z biskupów, wojewodów, kasztelanów, marszałków, podskarbich (do XVI w. 80-90 Senatorów, po Unii Lubelskiej 140.) IZBA...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji