Treść zadania

skarbi4

Wskaż różnce między poszczególnymi formami hominidów

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • pokolei czyli od 1 do ostatniego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Chodzi o to, że opisane odkrycia różnic genomu ludzkiego wykraczają najwyraźniej poza zwykłą zmienność międzypopulacyjną, świadczą o dużo bardziej złożonej drodze ewolucji współczesnego człowieka. Niewykluczone, że pewne różnice przypisane zostaną nawet jako rezultat przekrzyżowania z innymi odmianami czy nawet gatunkami hominidów (bynajmniej bym się nie zdziwił). Można się zastanawiać, co by było gdyby Homo Sapiens nie odniósł takiego populacyjnego sukcesu, czy izolacja współczesnych ludzi nie doprowadziłaby do rozejścia gatunkowego pewnych populacji?

    Wobec takich niekiedy znacznych różnic genom „całych sekwencji genomu” !!!, to bynajmniej nie jest głupie pytanie. Oczywiście na ziemi takie rozejście jest obecnie niemożliwe, ale kto mówi, że takie rozejście musi dokonać się na ziemi ?

    Jeśli człowiek przetrwa jako gatunek jeszcze z 300 lat, to przy obecnym tempie rozwoju, ekspansja hominidów poza ziemię wydaje się wyłącznie kwestią czasu. Zmiana biotopu z ziemskiego, na pozaziemski -natychmiast uruchomi mechanizmy dostosowawcze i najprawdopodobniej doprowadzi do zmian na poziomie rozejścia się gatunkowego.

    A tak na marginesie, które z określeń winno być bardziej niepoprawne politycznie, zróżnicowanie rasowe człowieka, czy zróżnicowanie genetyczne człowieka.

    Prawdę mówiąc nie ma różnicy pomiędzy jednym a drugim, bowiem chodzi o to samo, problem w tym, że zróżnicowanie rasowe - morfologiczne (zwał jak zwał) oparte jest na statystycznym porównywaniu zmienności populacji i tak naprawdę niczego nie dowodzi - można było takie zróżnicowanie zakwestionować - bowiem chodzi o zmienność - a zmienności nie da się uchwycić i w prosty sposób pogrupować. Próby wyodrębniania ras, czy też typów rasowych jak to miało miejsce w polskiej antropologii było próbą tworzenia pewnych uproszczonych modeli.

    Ze zróżnicowaniem genetycznym wielu będzie miało już jednak problem.
    Jeśli zostanie potwierdzane, to nikt go już nie podważy.

Rozwiązania

  • userphoto

    Cechy Homo habilis w porównaniu do Australopiteków:

    * mniejsze i węższe przedtrzonowce i trzonowce w porównaniu z australopitekami,
    * mniejsza i węższa żuchwa,
    * mniejsza i mniej prognatyczna twarz,
    * bardziej wysklepiona puszka mózgowa,
    * otwór potyliczny (łac. foramen magnum – otwór wielki) przesunięty bardziej do przodu.

    Cechy ludzkie Homo erectus:

    * powiększenie puszki mózgowej,
    * proporcje kończyn,
    * budowa nosa (po raz pierwszy wypukły),
    * budowa klatki piersiowej,
    * powiększenie rozmiarów ciała (do 1, 8 m).

Podobne zadania

Pastala96 Dzień z życia szlachcica w średniowieczu Prosze o pomoc Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Pastala96 28.3.2010 (20:25)
maslak121 prosze o pomoc do wyboru 1 temat Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: maslak121 20.4.2010 (18:12)
domek123 Bardzo proszę o szybką pomoc bo mam na jutro Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: domek123 25.4.2010 (09:42)
olcik95 Pomoc.! Na jutro to jest.12.maj.2010 r. Wypisz Wszystkich wodzów i bitwy Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olcik95 11.5.2010 (17:33)
blondzia15 Pytania z Histori. Proszę o pilną pomoc Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: blondzia15 11.5.2010 (20:52)

Podobne materiały

Przydatność 80% Pierwsza pomoc - pomoc przedmedyczna

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności ratownika (osoby udzielającej pierwszą pomoc) prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej, do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb. Etapy pierwszej pomocy 1. ocena sytuacji 2. zabezpieczenie miejsca zdarzenia 3. ocena stanu poszkodowanego 4. wezwanie pomocy - 999 ? Pogotowie...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

UDZIEANIE PIERWSZEJ POMOCY POSZKODOWANYM RANY Rany należą do najczęszczych uszkodzeń urazowych i w większości powstają w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Niektóre zranienia wymagają natychmiastowego opatrzenia z uwagi na stan zagrożenia życia. Inne natomiast nie zagrażają życiu, wymagają jedynie doraźnej pomocy, co wcale nie znaczy, że można je lekceważyć....

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

PIERWSZA POMOC TELEFONY ALARMOWE numer pogotowia ratunkowego: 999numer telefonu alarmowego telefonii komórkowej: 112 Wzywając pogotowie ratunkowe należy podać krótkie i konkretne informacje o stanie chorego. Powinny zawierać informacje takie jak:- krótki opis zdarzenia,- jaki czas minął od zdarzenia,- aktualny stan chorego: a) czy oddycha, b) czy ma tętno na tętnicy szyjnej,...

Przydatność 55% Pierwsza pomoc

„Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia” Zespół czynności podejmowanych dla zapewnienia w pierwszej kolejności podstawowych funkcji życiowych ustroju przed natychmiastową , bezprzyrządową diagnostykę stanu ogólnego wg prostego schematu : 1. przytomny - nieprzytomny 2. oddycha – nie oddycha 3. krążenie obecne –...

Przydatność 50% Pierwsza pomoc

Zanim zaczniesz ratować Dobrze byłoby, gdyby każdy z nas znał podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby umieć zachować się w różnych przypadkach, które spotykamy w swoim życiu. Oto garść porad, które nam w tym pomogą. Jeśli masz do czynienia z ofiarą tragicznego wypadku, zawsze stosuj się do poniższych zasad. Najpierw ostrożnie zbadaj ofiarę. Podchodząc do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji