Treść zadania

olszak94

Potrzebuję Referatu na 6 na Jutro o Jakims Sławnym Muzyku np. Chopinie ...

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Fryderyk Franciszek Chopin, najwybitniejszy polski kompozytor i pianista, jeden z najwybitniejszych twórców na świecie urodził się w 1810 roku we wsi Żelazowa Wola.
    Jego ojciec, Mikołaj Chopin był rodowitym Francuzem, matka zaś, Justyna Krzyżanowska była daleką krewną hrabiów Skarbków, u których przez lata mieszkała rodzina Chopinów.
    Pierwszą nauczycielką muzyki Fryderyka była jego matka oraz starsza siostra, Ludwika. Wybitne zdolności Fryderyka przez sześć lat od 1822 roku szlifował ulubiony nauczyciel kompozytora, Wojciech Żywny. Chopin był „cudownym dzieckiem” fortepianu. Już jako dziesięciolatek wzbudzał podziw ówczesnych salonów artystycznych. Wcześniej potrafił komponować niż zapisywać swoje utwory nutami.
    Przez kolejne lata edukacji w liceum i na Uniwersytecie Warszawskim Chopin kontynuował naukę muzyki pod okiem znamienitych nauczycieli między innymi Józefa Elsner. Lata również przyniosły pokaźny rozwój kompozytora. Inspiracje dla swoich utworów Fryderyk Chopin czerpał przede wszystkim z otaczającego go świata, zwłaszcza z piękna przyrody, wsi, ludowych obrzędów. W twórczości Fryderyka Chopina nie brakowało również interpretacji i aranżacji utworów innych wykonawców.
    W wieku 18 lat Chopin był już znanym artystą w całej Polsce.
    Stało się jasne, że wkrótce jego talent musi przekroczyć granicę. Nastąpiło to w 1829 roku. Chopin wystąpił wówczas na dwóch koncertach w Wiedniu. Krytycy, publiczność i prasa okrzyknęli go geniuszem muzycznym. Chopin w porywie młodzieńczego patriotyzmu chciał wstąpić do powstania listopadowego. Posłuszny jednak woli ojca został w Wiedniu, gdzie w tym czasie bezskutecznie próbował zorganizować kolejne koncerty. Przeżywający w tym czasie kryzys Chopin tworzył wiele smutnych, przejmujących kompozycji. Artysta zrozumiał, że aby zaistnieć w Europie, musi udać się do jej artystycznej stolicy – Paryża.Paryż zachwycił go, a on zachwycił Paryż. Z początku dawał kameralne koncerty dla paryskiej elity artystycznej. Od początku jego koncerty były pasmem sukcesów. W stolicy Chopin dał się poznać jako pedagog dając lekcje muzyki. Najlepiej Chopin czuł się wśród licznej polskiej emigracji, zamieszkującej Paryż po upadku powstanie listopadowego. Fryderyk mocno jednak tęsknił za Polską i rodziną. Ze swoimi najbliższymi spotkał się dopiero po pięciu latach rozłąki (1835r.).
    Wielki kompozytor nie miał jednak szczęścia w życiu osobistym. Jako 19 latek zakochał się w Konstancji Gładkowskiej. Miłość jednak nie przetrwała próby czasu. Później bliski był małżeństwa z Marią Wodzińską. Jednak i ten związek nie przetrwał. Miłosne wzloty i upadki stały się jednak inspiracją do tworzenia znakomitych utworów. Kobietę swojego życia poznał w 1836 roku. Była nią francuska Aurora Dupin bardziej znana pod pseudonimem literackim jako George Sand. Ich związek trwał prawie 10 lat. Chopin nawet u szczytu swojej sławy rzadko dawał publiczne koncerty. W całym swoim życiu dał takich koncertów jedynie trzydzieści. Wolał występować w wąskim kręgu przyjaciół, gości, znajomych. Kilkakrotnie wystąpił w obecności dworu królewskiego Ludwika Filipa I.
    Od najwcześniejszych lat Chopin miał problemy zdrowotne. Już jako dziecko dla poratowania zdrowia musiał wyjeżdżać do sanatorium. Prawdopodobnie już wtedy chory był na gruźlicę, chorobę, która zabrała jego 15 letnią siostrę Emilkę. Stan jego zdrowia gwałtownie pogorszył się w 1838 roku podczas romantycznego pobytu z George Sand z jej dzieckiem na Majorce. Dzięki wsparciu i opiece ze strony Sand Chopin podreperował swoje zdrowie. Przez kilka kolejnych lat kompozytor jeździł na wakacje do wiejskiej posiadłości George Sand w Nohaud. Zimę i jesień spędzał w Paryżu. Tutaj zajmował się głównie udzielaniem lekcji muzyki, dawaniem kameralnych koncertów.
    Kolejny zwrot w jego życiu nastąpił w 1848 roku. Wówczas rozstał się z George Sand w burzliwy sposób. W tym samym roku Paryż ogarnęła rewolucja. Zaś Europą wstrząsnęła Wiosna Ludów. W ogarniętym rozruchami Paryżu coraz trudniej było Chopinowi zarobić na utrzymanie. Z kłopotów wywabiła go jego była uczennica i wielbicielka Jane Striling, która zorganizowała mu serię koncertów w Anglii i Szkocji. Intensywny tryb życia nie sprzyjał jednak jego zdrowiu. Chopin miał coraz częstsze nawroty choroby. Londyn i jego „klimat” z całą pewnością nie służyły zdrowiu Chopina. Pod naciskiem lekarzy pod koniec 1848 roku wrócił do Paryża. Wcześniej, jeszcze w Londynie w listopadzie w 1848 roku dał ostatni publiczny koncert na rzecz weteranów powstania listopadowego i emigrantów.
    Rok 1849 to już powolna agonia Chopina. W tym okresie odwiedzali go najbliżsi przyjaciele i członkowie rodziny. 17 października 1849 roku zmarł. Jego serce spoczęło w urnie w kościele św. Krzyża w Warszawie.
    Kiedy słucham muzyki Chopina we wnętrzu serca czuję radość a zarazem smutek. radość dlatego, że Chopin był tak wielkim kompozytorem,stworzył wiele utworów,które do dzisiaj słuchamy.smutek dlatego, że te utwory kryją w sobie nutę drzemiącą smutku który zaraz nabiera rozpędu i zamienia się w radość.

Rozwiązania

  • Avis

    Życie Piotra Czajkowskiego

    Gdyby Piotr Czajkowski żył dzisiaj, szybko zyskałby sławę odludka i ponuraka: mimo rozległych kontaktów nigdzie specjalnie nie bywał i w swej odmienności najlepiej czuł się we własnym towarzystwie. Jego dzieciństwo nie wyróżniało się niczym szczególnym. Przyszedł na świat w Rosji w 1840r. , w rodzinie drobnych posiadaczy-jego ojciec był właścicielem kopalni rudy żelaza. Rodzice zapewnili młodemu Piotrowi Iljiczowi najbardziej typowy na owe czasy start w życie, posyłając go najpierw do szkoły z internatem, a później na uniwersytet, po ukończeniu którego miał zostać prawnikiem. Taki scenariusz jednak Czajkowskiemu nie odpowiadał. Jego dzieciństwo upłynęło pod znakiem miłości i szczęścia, ale już wtedy dały o sobie znać wewnętrzne zahamowania, utrudniające nawiązywanie kontaktów z otoczeniem. A kiedy w wieku lat ośmiu został wysłany do internatu, przymusowe rozstanie z matką ostatecznie zaciążyło na jego psychice, zwiastując życie pełne uczuciowej udręki.

    Lekcje fortepianu

    Czajkowski znalazł pocieszenie w muzyce. Już jako dziecko brał lekcje gry na fortepianie, a ponieważ wkrótce okazał się obiecującym uczniem, kontynuował naukę w konserwatorium petersburskim do 22 roku życia. Wtedy też porzucił prawo, aby podjąć regularne studia muzyczne. Pierwsze publiczne wykonanie jego kompozycji odbyło się zaledwie trzy lata później. Życie Czajkowskiego pełne było sprzeczności. Utrzymywał kontakty ze znakomitymi kompozytorami swojej epoki- Borodinem, Rimskim-Korsakowem, Musorgskim -ale nie czuł się jednym z nich. Twierdząc, że atmosfera Rosji go przytłacza, wiele podróżował -zawsze jednak z podróży desperacko powracał do kraju. Drętwiał na myśl o zbliżeniu z innym człowiekiem, ale w głębi duszy tęsknił za namiętnym związkiem uczuciowym. Sposobność nadażyła się w osobie wdowy Nadieżdy von Meck, której mąż zrobił fortunę na rosyjskich kolejach żelaznych. Kobietę otaczał przepych, ale faktycznie prowadziła życie pustelnicze.

    Listy miłosne

    Madame von Meck oczarowała muzyka Czajkowskiego. W gorących słowach podziękowała Czajkowskiemu za utwór który napisał właśnie dla niej. On odpowiadając na jej list równie ciepło rozpoczął regularną korespondencję trwającą blisko 13 lat, w ciągu których dwoje przyjaciół wymieniło około 1100 listów, wysyłanych niekiedy po trzy lub cztery dziennie. Związek ten istniał jedynie na papierze, co znakomicie odpowiadało Czajkowskiemu. Co więcej Madame von Meck zaoferowała mu roczną pensje w wysokości 6000 rubli pod warunkiem, że nigdy nie dojdzie między nimi do spotkania. Suma ta równała by się dzisiaj z 54000$, a zatem pozwoliła artyście prowadzić życie na przyzwoitym poziomie. W roku 1877, w wieku trzydziestu siedmiu lat, niespodziewanie otrzymał list od nieznajomej kobiety, Antoniny Milukowej, dwudziestolatki rozmiłowanej w jego przepojonej uczuciem muzyce. Antonina stanowiła typowy przykład zagorzałej fanki - zasypywała Czajkowskiego namiętnymi listami i groziła samobójstwem, jeżeli mistrz nie zgodzi się na spotkanie. Ślub odbył się tego samego roku. Okazał się prawdziwą katastrofą. Powściągliwa natura Czajkowskiego została skonfrontowana z niezaspokojonym apetytem na życie przejawianym przez jego żonę. W czasie miesiąca miodowego coraz bardziej zamykał się w sobie, znajdując Antoninę fizycznie odpychającą. Unikał jej podróżując jeszcze częściej niż przedtem. Rozwiedli się w 1881r. Czajkowski opłacił wolność kilkoma załamaniami nerwowymi, Antonina po odbyciu kilku romansów trafiła do azylu dla obłąkanych.

    Samodyscyplina

    I znów Czajkowski szukał ucieczki w muzyce. Tym razem odnalazł spokój ducha w rutynie kompozytorskiej i na niej oparł swoją bieżącą egzystencję. Obce mu było wieczne przekleństwo artystów- wieczny brak natchnienia. Dla niego, jak mawiał, "Muza pracowała 24 godziny na dobę". Każdego ranka najpóźniej o 9: 30 zasiadał do fortepianu. Wczesnym popołudniem wybierał się na przechadzkę, aby przemyśleć efekty porannej pracy, po czym wracał, by wprowadzić do utworów stosowne poprawki. Kończył dzień grą w karty i szklaneczką whisky na sen. Ta rutyna, jak twierdził utrzymywała go w formie. W 1890r. Ciężko przeżył nagle zakończenie korespondencji z Madame von Meck, która przekonana o własnym bankructwie, nieoczekiwanie wstrzymała pensję i zerwała z przyjacielem wszelki kontakt. Jej postępowanie doprowadziło Czajkowskiego do upadku.

    Zjadliwa krytyka

    Piotr Czajkowski nie należał do postaci wzbudzających sympatię. Przyjaciół zrażał jego bezmyślny krytycyzm, ale najprzykrzejsze uwagi mistrz zarezerwował dla innych kompozytorów. Hendla uważał za twórcę "drugiej kategorii. . . nawet nie interesującego", a Richarda Straussa cechował jego zdaniem "zdumiewający brak talentu". Czajkowski zmarł w roku 1893 w wieku 53 lat. Przez jednych śmierć artysty tłumaczona była epidemią cholery, przez innych interpretowana jako samobójstwo. Prawda nigdy nie wyszła na jaw. Śmierć Piotra Czajkowskiego stanowiła wierne odbicie jego życia-pełnego sprzeczności, mimo prostoty jego kompozycji. Emocje, które w codziennym życiu Czajkowski dusił w sobie, w muzyce rozbrzmiewają z pełną siłą, sprawiając, że słuchamy jej z taką przyjemnością.

  • Cocojambo

    Kompozytor i dyrygent, urodzony 23 listopada 1933 w Dębicy.

    Studiował kompozycję prywatnie u Franciszka Skołyszewskiego, a następnie w latach 1955-58 u Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1958 został wykładowcą kompozycji na swojej macierzystej uczelni, od 1972 do 1987 pełnił funkcję rektora. Działalność pedagogiczną prowadził również w Folkwang-Hochschule für Musik w Essen (1966-68) oraz Yale University w New Haven (1973-78). W latach 1987-90 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, od 1993 jest dyrektorem artystycznym Festival Casals w San Juan w Puerto Rico, od 1997 dyrektorem muzycznym Sinfonia Varsovia, od 1998 doradcą Beijing Music Festival w Pekinie.

    W latach 1968-70 był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) w Berlinie.

    Jako dyrygent Krzysztof Penderecki zadebiutował w 1971 w Donaueschingen, wykonując swój utwór "Actions" na zespół free-jazzowy (1971) i od tego czasu prowadzi intensywną działalność dyrygencką. W 1972 dokonał nagrania płytowego dla EMI swoich utworów z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Dyrygował wieloma renomowanymi orkiestrami na świecie, m.in. Müncher Philharmoniker, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, Sinfonieorchester des Mitteldeutschen Rundfunks w Lipsku, London Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, New York Philharmonic Orchestra, orkiestrą radia japońskiego (NHK) w Tokio, orkiestrą filharmoniczną w Osace. Od 1988 jest głównym gościnnym dyrygentem Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, od 2000 gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.

    W 1959 zdobył I, II i III nagrodę na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich: za "Strofy" na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów (1959), "Emanacje" na dwie orkiestry smyczkowe (1958-59) oraz "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję (1958), w 1961 nagrodę za "Tren 'Ofiarom Hiroszimy'" na 52 instrumenty smyczkowe (1959-61) na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, w 1962 I nagrodę za "Kanon" na 52 instrumenty smyczkowe i taśmę magnetofonową (1962), dwukrotnie Prix Italia: w 1967 za "Passio et mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam" na 3 głosy solo, recytatora, 3 chóry mieszane, chór chłopięcy i orkiestrę (1963-66), a w 1968 za "Dies irae. Oratorium ob memoriam in perniciei castris in Oświęcim necatorum inexstinguibilem reddendam" na 3 głosy solo, chór mieszany i orkiestrę (1967).

    Krzysztof Penderecki otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Nagrodę Państwową I stopnia (1968, 1983), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrodę im. Gottfrieda von Herdera (1977), Nagrodę im. Jeana Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), Nagrodę Izraelskiej Fundacji im. Karla Wolffa (1987), Grammy Award (1988, 1999, 2001), Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi RFN (1990), Grawemeyer Award of the University of Louisville (1992), Nagrodę Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), Order Za Zasługi dla Kultury Księstwa Monaco (1993), Krzyż Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1993), austriackie odznaczenie honorowe "Za Osiągnięcia Naukowe i Artystyczne" (1994), Nagrodę Pro Baltica (1995), tytuł Commandeur dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1996), Nagrodę Muzyczną miasta Duisburg (1999), AFIM Indie Award (1999), MIDEM Classical Award jako Best Living Composer of the Year (2000), Ordine al Merito della Repubblica Italiana (2000), Premio Principe de Asturias de las Artes (2001), Nagrodę Wielką Fundacji Kultury (2002), Nagrodę im. Romano Guardiniego (2002), Preis der Europäischen Kirschenmusik (2003), Medal Fundacji Judaica (2003), Praemium Imperiale (2004), Order Orła Białego (2005), Commander of the Three Star Order Republiki Łotewskiej (2006), Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008), Nagrodę im. Józefa Chełmońskiego (2008), Złoty Medal Ministra Kultury Republiki Armenii (2008).

    Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Rochester (1972), Saint Olaf College w Northfield w Minnesocie (1977), Uniwersytetu w Bordeaux (1979), Uniwersytetu w Leuven (1979), Georgetown University w Waszyngtonie (1984), Uniwersytetu w Belgradzie (1985), Universidad Autónoma de Madrid (1987), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1987), Uniwersytetu Warszawskiego (1993), Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Akademii Muzycznej w Warszawie (1994), Universidad Católica Argentina w Buenos Aires (1994), Uniwersytetu w Glasgow (1995), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Universitatea Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce (1999), Duquesne University w Pittsburghu (1999), Academia de Muzica "Gheorghe Dima" (1999), Universität Luzern (2000), Yale University w New Haven (2003), Uniwersytetu w St. Petersburgu (2003), Uniwersytetu w Lipsku (2003), Uniwersytetu w Seulu (2005), Konserwatorium w Erywaniu (2008), Akademii Muzycznej w Gdańsku (2008) oraz członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungliga Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Künste w Berlinie, Academia Nacional de Bellas Artes w Buenos Aires, Academie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Polskiej Akademii Nauk, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters, Academia Scientiarium et Artium Europaea w Salzburgu, Institut for Advanced Study UniversityBloomington, The Kościuszko Foundation w Nowym Jorku, Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu, Academy for Performing Arts w Hong Kongu.

    Krzysztof Penderecki w 1997 opublikował książkę "Labirynt czasu. Pięć wykładów na koniec wieku" (Warszawa, Presspublica).

    Krzysztof Penderecki to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, zupełnie wyjątkowe. W muzyce XX wieku nikt chyba nie zrobił takiej kariery, jak on. Nie zrobił jej również tak szybko! Może tylko Igor Strawiński mógłby mu dorównać. I podobne, jak Strawińskiego, są meandry drogi twórczej Pendereckiego. Miał sukcesy od samego początku. Kiedy w 1959 roku rozstrzygnięto II Konkurs Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich, po rozszyfrowaniu godeł, którymi były opatrzone złożone anonimowo partytytury, okazało się, że zdobywcą I, II i III nagrody jest nieznany nikomu 28-letni asystent Wydziału Kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie - Krzysztof Penderecki! Nagrodzonymi utworami były "Strofy" na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów, "Emanacje" na dwie orkiestry smyczkowe oraz "Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję. Partyturę "Strof", wykonanych na Festiwalu "Warszawska Jesień" tego samego roku, zabrał po koncercie niemiecki wydawca Herman Moeck. Wkrótce utwór był grany w całej Europie, a Penderecki otrzymał zamówienie od słynnego festiwalu w Donaueschingen. W roku 1960 pisze utwór zatytułowany "8'37''" (tyle trwała ta kompozycja), za który w rok później otrzymuje nagrodę Tribune Internationale des Compositeurs UNESCO w Paryżu. Utwór nazywa się teraz "Tren 'Ofiarom Hiroszimy'" i nadają go stacje radiowe na całym świecie, Penderecki zaś staje się czołowym przedstawicielem awangardy muzycznej tamtych czasów. Potwierdza tę pozycję niezwykłymi "Fluorescencjami" wykonanymi po raz pierwszy w roku 1962 w Donaueschingen. Poza instrumentami wielkiej orkiestry symfonicznej Penderecki wprowadza tutaj zawieszony arkusz blachy do imitowania grzmotów, gwizdki, kawałki szkła i metalu pocierane pilnikiem, grzechotki, dzwonek elektryczny, piłę, maszynę do pisania i syrenę alarmową. Instrumenty tradycyjne też brzmią niezwyczajnie, bo dźwięki są wydobywane z nich w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Pendereckiego zna już cały muzyczny świat. Tak się przynajmniej wydaje... do momentu prawykonania w roku 1966 w Münster "Pasji według św. Łukasza". Oznacza ona zerwanie z radykalizmem awangardy. Penderecki stworzył dzieło przystępne dla zwykłego melomana, o zrozumiałej treści, konstrukcji i emocji. Sam mówił:
    "Nie zależy mi na tym, jak "Pasja" zostanie określona, czy jest tradycjonalna, czy awangardowa. Dla mnie jest po prostu autentyczna. I to wystarczy."
    Wystarcza do dziś. Penderecki jest sobą w każdym utworze i nie deprymuje go krytyka. A narażał się krytyce coraz częściej. Wystarczy powiedzieć, że w napisanej w 1978 roku operze - sacra rappresentazione "Raj Utracony" dopatrywano się pastiszu muzyki Wagnera. Nie był to dla Pendereckiego komplement. On jednak trwa przy swoim i pisze taką muzykę, jaką chce pisać. Czy zdradził ideały młodości?

    Ważniejsze kompozycje:
    •"Sonata na skrzypce i fortepian" (1953)
    •"Miniatury" na klarnet i fortepian (1956)
    •"Prośba o wyspy szczęśliwe", pieśń na głos i fortepian (1957)
    •"Epitaphium Artur Malawski in memoriam" na orkiestrę smyczkową i kotły (1957-58)
    •"Psalmy Dawida" na chór mieszany, instrumenty strunowe i perkusję (1958) itd.

Podobne zadania

LadyAga Referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: LadyAga 28.4.2010 (17:36)
danielejdys referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: danielejdys 13.9.2010 (17:18)
~wera  D referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: ~wera D 19.5.2011 (20:57)
piwo997 Napisz referat o Antonio Vivaldim 2 strony w zeszycie Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: piwo997 9.11.2011 (14:02)

Podobne materiały

Przydatność 50% Tlenowce - referat

Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...

Przydatność 65% Napoleon - referat

Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. A zaczęło się na nieco dzikiej wyspie Korsyce. Był rok 1769, gdy w rodzinie...

Przydatność 80% Ludność - referat.

LUDNOŚĆ Eksplozja demograficzna Pisarz science fiction i autor książek z dziedziny demografii , Isaac Asimow , już kilka lat temu sformułował dramatyczne ostrzeżenie .,,Rosnąca ilość ludności ziemi stworzy w końcu świat bez nadziei , chwycony w kleszcze przez głód i desperację . Będzie on groźniejszy niż ten z czasów pierwotnej dżungli , bowiem dysponujemy bronią...

Przydatność 65% Tatry - referat

Spis treści: 1. Położenie 2. Budowa geologiczna 3. Rzeźba 4. Klimat 5. Wody 6. Fauna i flora 7. Ciekawe miejsca 8. Tatrzański Park Narodowy 9. Bibliografia Położenie: Tatry , są najwyższą i najbardziej alpejską w charakterze grupą górską wchodzącą w skład Karpat . Zaliczane są do Karpat Zachodnich. Wznoszą się na kształt wielkiej skalistej...

Przydatność 70% Drukarki - referat

Drukarki Drukarka mozaikowa Drukarka mozaikowa (igłowa) należy do drukarek uderzeniowych, w których obraz na powierzchni papieru jest tworzony przez element uderzający przez taśmę barwiącą z taką siłą, że część barwnika pozostaje na papierze. W drukarce mozaikowej do drukowania służy głowica, mająca zazwyczaj 9 lub 24 ruchome igły, które mogą wysuwać się z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji