Treść zadania

LadyAga

Referat na temat: Muzyka odrodzenia.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Epoka odrodzenia, (czyli renesans) w muzyce rozpoczyna się umownie około roku 1450 i trwa do ok. 16000 roku. Termin renesansu w odniesieniu do muzyki zastosowano w końcu XIX w. We Francji oraz na początku XX w. W Niemczech, jednak w wyznaczeniu dat ramowych tego kierunku istnieją odrębne zdania wśród muzykologów – niektórzy z nich (E. Wellesz, A Schering, H Besseler) nie wyodrębniają wcale okresu renesansu w muzyce.

    Kompozytorzy epoki renesansu tworzyli w średniowiecznym systemie modalnym, jednak powstanie techniki fauxbourdon oraz stosowanie chromatyki dały początek wykształconemu w następnej epoce systemowi dur-moll. Równorzędnie z rozwojem akordyki coraz bardziej kunsztowny charakter miały opracowania polifoniczne oparte na zasadach kontrapunktu.

    Po tysiącu lat przypomniano sobie ideały piękna i formy kultywowane w starożytności. Nie zapominano o Bogu, lecz wielbiono Stwórcę poprzez jego najwybitniejsze dzieła: świat i człowiek.

    Role ważnych ośrodków i mecenasów kultury przejęły od klasztorów dwory królewskie i książęce, zatrudniające artystów i zamawiając dzieła sztuki. Na pierwszy plan wysunęły się tu miasta włoskie. Ponieważ prócz Boga ważny był teraz i człowiek, sztuka ( także muzyczna) stawała się coraz bardziej zindywidualizowana, a artyści nie pozostawali, jak często w średniowieczu, anonimowi, lecz cieszyli się wielka sławą.

    Muzyka odrodzenia to przede wszystkim chóralny śpiew wielogłosowy. Nadal rozwijała się muzyka religijna, ale większego znaczenia nabierała wokalna muzyka świecka, pisana do tekstów renesansowych poetów sławiących przyrodę, miłość radość życia. Utrwalona wielogłosowość wiązała się z poszerzeniem ilości akceptowanych współbrzmień (obok kwinty czystej i kwarty o tercje i sekstę). Muzyka wielogłosowa stała się powszechnie uprawiana muzyka artystyczna.

    Coraz częściej muzyka służyła rozrywce. Powstawały liczne utwory instrumentalne – przede wszystkim tańce, łączone w pary na zasadzie kontrastu.

    Pierwsze polskie zabytki to tabulatory organowe, z odpisami muzyki włoskiej, niderlandzkiej i niemieckiej: zbiory Tabulatura Jana z Lublina I Tabulatura klasztoru Św. Ducha w Krakowie.

    Popularność zyskały instrumenty smyczkowe – o rożnych zakresach dźwięków, po to, by można było uzyskać piękne, mile dla ucha brzmienie 4-glosowe (jak w muzyce wokalnej: sopran – alt – tenor – bas), lutnie, a także rożnej wielkości flety proste, tworzące rodziny. W muzyce instrumentalnej powstały nowe formy: ricercar i canzona.

    Rozwijała się także muzyka świecka. We Włoszech najważniejszym gatunkiem się madrygał, znany już w średniowieczu jako utwór 2- lub 3-glosowy, z bogato zdobionym głosem górnym. Madrygały pojawiły się w druku w 1530 roku a capella (bez towarzyszenia instrumentów) z rożnymi tekstami. W średniowieczu ważniejszy od muzyki był tekst poetycki, teraz zaczęto dostosowywać teksty do pomysłów muzycznych. Wczesnym madrygalista był Adrian Willaert, który powiększył liczbę głosów do ośmiu. Za najlepszy utwór Willaerta uchodzą „madrygały wojenne i miłosne”.

    Mistrzem ówczesnej muzyki rozrywkowej Orlando di Lassi. Jego willaneski (stylizowane 3-glosowe pieśni bez akompaniamentu) doczekały się kilku wydań drukiem. W późniejszym okresie życia Lasso komplikował je (6-8 głosów), zachowując czytelność tekstu i ograniczone zdobienie muzyki.

    Reprezentacyjna forma muzyki renesansu pozostała msza. Twórca licznych 4-glosowych mszy był Jacob Obrecht z Niderlandów. Ich podstawowa były kompozycje kilkugłosowe. Dotychczas to utwory jednogłosowe brane były z chorałów kościelnych lub pieśni świeckich i stanowiły umieszczany zazwyczaj w tenorze tzw. Cantus firmus, tzn. Starsza kompozycje, do której dopisywano pozostałe glosy.

    We Włoszech centrum kultury muzycznej był Rzym z dworem papieskim. W 1555 roku członkiem kapeli kaplicy Sykstyńskiej został GioVanni Pierlugi da Palestrina, twórca 105 mszy, m.in. Mszy papieża Marcelego. Styl jego kompozycji – chóralny a capella, prosty rytmicznie, bez skomplikowanych ozdób i harmonii – został w 1562 roku ukazany przez sobór trydencki za obowiązujący w kościele.

    Współczesne wykonania muzyki renesansowej dążą do jak najwierniejszego odtworzenia ówczesnych sposobów gry i śpiewu. Zespoły wokalne są niewielkie, kilku- lub kilkunastoosobowe, w muzyce religijnej partie sopranu i altu wykonują chłopcy lub specjalnie szkolone, wysokie glosy męskie. Partie instrumentalne grane są na wiernie odtworzonych kopiach instrumentów z epoki.


    Muzyka w epoce odrodzenia była odbiciem filozofii epoki: kultu Boga, człowieka i radości życia. Obok komponowanych nadal skomplikowanych i wielogłosowych dziel religijnych, rozwijała się muzyka świecka pisana na chory, o tematyce sielskiej, mitologicznej i miłosnej. Powstały utwory taneczne wykonywane na instrumentach. Mecenasami kultury byli królowie i książęta.

Rozwiązania

  • userphoto

    Renesans lub odrodzenie to epoka w dziejach kultury europejskiej ktora rozwinela sie w XV i XVI wieku. Renesans powstawal w czasach gdy wiele panstw europejskich zaczelo (Hiszpania, Francja, Polska, Szwajcaria) lub probowalo sie jednoczyc (Wlochy), Kosciol (Papiestw) byl nekany kryzysem i zaczal tracic wplywy oraz zaczal sie powoli rodzic (rozwijac) sie kapitalizm. Zaczal dominowac humanizm, tzn. w centrum zainteresowania znalazl sie czlowiek zyjacy w harmonii ze swiatem. W nauce zaczely rozwijac sie kierunki oparte na badaniach i doswiadczeniach (empiryka) - do najslynniejszych uczonych tych czasow nalezeli miedzy innymi Kopernik ("zatrzymal slonce i poruszyl ziemie") oraz Galileusz.

    Najwiekszym osiagnieciem w rozwoju muzyki okresu renesansu bylo usamodzielnienie sie muzyki instrumentalnej od wokalnej. W sredniowieczu na pierwszym planie stali spiewacy, muzycy instrumentalni jedynie im towarzyszyli. Wiele dotychczasowych utworow wokalnych zostalo "przepisanych" na instrumenty, tzn glosy spiewakow zostaly zastapione brzmieniem instrumentow. Potem zaczely powstawac utwory muzyczne tylko na instrumenty. Sprzyjalo to bardzo rozwojowi instrumentow muzycznych i szkol grania na nich. Nastepnie zaczeto coraz bardziej zwracac uwage na instrumentacje kompozycji, tzn. zestawienie instrumentow w orkiestrze i ich role w utworze muzycznym. W renesansie bardzo rozwinieto budowe organow, np. wynaleziono podwojne klawiatury reczne oraz klawiature nozna. Innym waznym instrumentem klawiszowym renesansu byl klawesyn. Bardzo rozwinely sie tez w okresie renesansu instrumenty stroikowe jak flety podluzne i poprzeczne, piszczalki czy fagoty. Renesansowi zawdzieczamy tez wynalezienie puzonu oraz obecnej formy trabki ( rura wygieta w ksztalcie litery "S").
    Po okresie renesansu nastapil barok, ktory trwal od konca XVI do polowy XVIII wieku. Barok byl epoka kulturowa ktora objela poza Europa takze Ameryke lacinska. Pochodzenie slowa "barok" nie jest dokladnie znane ale oznaczalo poczatkowo dziwactwa i nieregularnsci w sztuce. W okresie baroku nastapilo odejscie od poczucia harmonii i rownowagi swiata i zycia, rozwinelo sie zainteresowanie czlowiekiem jako jednostka oraz jego lekiem przed Bogiem i Nieskonczonoscia.. Sprzyjal temu rozwoj nauk przyrodniczych starajacymi sie tlumaczyc racjonalnie tajemnice (Wszech)Swiata i Zycia. W muzyce wprowadzil barok rewolucyjne zmiany. Kompozytorzy bardzo zdecydowanie przeciwstawiali sie dawnemu stylowi i z wielka energia tworzyli nowe, orginalne kierunki i formy muzyczne. Cecha charakterystyczna muzyki baroku bylo dazenie do wyrazania silnych wzruszen i przemawiania do serc sluchaczy. Na przyklad w czasie przedstawienia opery Monteverdiego w Mantui (Wlochy) w 1608 roku, gdy Ariadna opuszczona przez Tezeusza spiewala swoj rozdzierajacy serce lament, sluchacze wybuchali placzem. W baroku powstaly nowe formy muzyki wokalnej, przede wszystkim opera ale takze oratorium, kantata oraz pasja. Najslynniejszymi kompozytorami operowymi baroku byli miedzy innymi Monteverdi, Scarlatti oraz Hndel. Oratoria, kantaty i pasje komponowali na przyklad Bach i Hndel. Bardzo dynamicznie rozwijala sie takze muzyka instrumentalna. Powstaly nowe formy muzyczne, np.
     "concerto grosso" (wielki koncert), znani kompozytorzy to Corelli, Hndel, Bach
     koncert solowy, na przyklad "4 pory roku" Antonio Vivaldi'ego,
     kompozycje na instrumenty klawiszowe, np. organy jak fuga, toccata, fantazja itd., pisane miedzy innymi przez Bacha
    Nastapil tez wspanialy rozwoj instrumentow przede wszystkim smyczkowych jak skrzypce, altowki czy wiole (wiolonczele). W baroku zyli naslynniejsi lutnicy (budowniczowie skrzypiec) jak Antonio Stradivari czy jego uczen Giuseppe Guarneri.
    W okresie baroku znaczenia nabrala takze gitara, ktora zastapila lutnie. Bardzo popularny byl klawesyn, ktory stal sie instrumentem solowym. Rozwijaly sie takze instrumenty stroikowe jak oboj czy flet. Wspaniale rozwinely sie tez organy barokowe (inaczej zwane organami Praetoriusa), ktore stanowia wzor wspolczesnych instrumentow.

  • userphoto

    W dobie odrodzenia odprawiane w kościołach nabożeństwa uświetniały śpiewy, teraz już jednak wielogłosowe (na 4 głosy), również z udziałem głosów kobiecych i z towarzyszeniem organów. Wielką rolę odegrały tu chóry (chorały) w świątyniach protestanckich.

    Muzyka świecka w odrodzeniu dała początek zespołowemu muzykowaniu na różnych instrumentach: fletach o rozmaitych wysokościach dźwięku, lutniach, rozmaitych violach (poprzedniczki skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu), dudach (instrumenty dęte z piszczałką oraz skórzanym miechem wtłaczającym powietrze), bębnach. Muzykowano prywatnie, powstawały też zawodowe kapele, dając koncerty na licznych wówczas dworach. Były to zespoły niewielkie, śmiało jednak możemy powiedzieć, że powiększane z czasem i wzbogacane o coraz nowe instrumenty, dały one początek orkiestrom wielkim i kameralnym, koncertującym dziś w filharmoniach. W muzyce odrodzenia ustalono na długie stulecia podstawowe tonacje, takie jak: dur (majorowej – jasnej, pogodnej) i moll (minorowej – rzewnej, smutnej).

    Z tych również czasów przetrwały nazwiska pierwszych znanych kompozytorów muzyki poważnej, jak - we Włoszech – kompozytora kapeli papieskiej Giovanniego Pierluigi, Palestrina (1525-1594) czy w Polsce Wacława z Szamotuł (ok. 1524 – ok. 1560) i Mikołaja Gomółki (ok. 1535 – 1591), członka kapeli królewskiej w Krakowie, autora Melodii na psałterz polski, do których teksty przetłumaczył wielki poeta polskiego odrodzenia Jan Kochanowski.

Podobne zadania

olszak94 Referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: olszak94 21.6.2010 (17:51)
danielejdys referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: danielejdys 13.9.2010 (17:18)
~wera  D referat Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: ~wera D 19.5.2011 (20:57)
piwo997 Napisz referat o Antonio Vivaldim 2 strony w zeszycie Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: piwo997 9.11.2011 (14:02)

Podobne materiały

Przydatność 50% Tlenowce - referat

Charakterystyka ogólna
Do tlenowców należą: tlen, siarka, selen, tellur i polon. W grupie tej, podobnie jak w grupie azotowców, obserwuje się, w miarę wzrostu liczby atomowej, przejście do typowych niemetali (tlen, siarka), poprzez półmetale (selen, tellur) do metalu (polon). Wobec konfiguracji powłoki walencyjnej ns2 np4 atomy tlenowców maja tendencję do pobierania dwóch...

Przydatność 65% Napoleon - referat

Jak wielkie piętno wywarł na historii Europy a przede wszystkim Francji ten niepozorny, niski, nieładny, ubogi człowiek, urodzony gdzieś na peryferiach Europy. Epoka napoleońska, wojny napoleońskie, kodeks Napoleona, napoleońska poza, ciastko napoleonka - te określenia weszły do języka potocznego. A zaczęło się na nieco dzikiej wyspie Korsyce. Był rok 1769, gdy w rodzinie...

Przydatność 80% Ludność - referat.

LUDNOŚĆ Eksplozja demograficzna Pisarz science fiction i autor książek z dziedziny demografii , Isaac Asimow , już kilka lat temu sformułował dramatyczne ostrzeżenie .,,Rosnąca ilość ludności ziemi stworzy w końcu świat bez nadziei , chwycony w kleszcze przez głód i desperację . Będzie on groźniejszy niż ten z czasów pierwotnej dżungli , bowiem dysponujemy bronią...

Przydatność 65% Tatry - referat

Spis treści: 1. Położenie 2. Budowa geologiczna 3. Rzeźba 4. Klimat 5. Wody 6. Fauna i flora 7. Ciekawe miejsca 8. Tatrzański Park Narodowy 9. Bibliografia Położenie: Tatry , są najwyższą i najbardziej alpejską w charakterze grupą górską wchodzącą w skład Karpat . Zaliczane są do Karpat Zachodnich. Wznoszą się na kształt wielkiej skalistej...

Przydatność 70% Drukarki - referat

Drukarki Drukarka mozaikowa Drukarka mozaikowa (igłowa) należy do drukarek uderzeniowych, w których obraz na powierzchni papieru jest tworzony przez element uderzający przez taśmę barwiącą z taką siłą, że część barwnika pozostaje na papierze. W drukarce mozaikowej do drukowania służy głowica, mająca zazwyczaj 9 lub 24 ruchome igły, które mogą wysuwać się z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji