Treść zadania

dominiucha

recenzja o filmie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Film Andrzeja Wajdy "Katyń"oddaje cześć zamordowanym w zbrodni katyńskiej i ich rodzinom. Wywołuje wiele przykrych uczuć i nawet doprowadza do łez. Bardzo go zachwalam, tylko jest mi przykro, że niektórym brak patriotyzmu i szacunku do ojczyzny.
    Dla reżysera Andrzeja Wajdy temat Katynia był szczególnie ważny. Jego ojciec był oficerem Wojska Polskiego, który został zamordowany przez Sowietów w 1940 roku. Matka do końca życia nie przyjmowała do świadomości śmierci męża. Miała nadzieję, że powróci z niewoli. Ten film Wajda zadedykował właśnie rodzicom.
    Aktorom, którzy zagrali w filmie nie można nic zarzucić. Odegrali swoje role najlepiej jak potrafili. W postać Anny wcieliła się Maja Ostaszewska, a w jej męża ,Artur Żmijewski. Postacią pierwszoplanową była również Nika grana przez Wiktorię Gąsiewską. Pozostali to Maja Komorowska jako Maria,Władysław Kowalski w roli Jana, Andrzej Chyra jako Jerzy, Magdalena Cielecka w roli Agnieszki i inni.
    Piękno filmowi dodali m.in. scenograf: Magdalena Dipont, dekorator wnętrz: Wiesława Chojnowska, charakteryzator: Tomasz Matraszek, a o muzykę zadbał Krzysztof Penderecki. ''Katyń'' zawdzięcza swój sukces scenariuszowi i reżyserii Andrzeja Wajdy.
    Film opowiada o rodzinie rozłączonej na zawsze i o wielkich złudzeniach brutalnej prawdy katyńskiej zbrodni. Okazuje do bólu okrutne losy, których bohaterami nie są mężczyźni, lecz kobiety, które czekają na ich powrót każdego dnia. Są pewne, że wystarczy otworzyć drzwi, a stanie w nich od lat oczekiwany mężczyzna. Na końcu filmu Anna otrzymuje dziennik męża, w którym Andrzej opisywał co się działo. Wydarzenia kończą się na tym, jak oficerowie zostają wywiezieni do lasu, brutalnie zabici i masowo pochowani. Jednym słowem nie po ludzku.

Rozwiązania

  • sylvianka

    Ekranizacja ksiązki " Mały książe"



    W Wielkiej Brytanii pan Stanley Donen wyreżyserował film pt. "Mały Książę" zainspirowany książką autorstwa Antoine de Saint-Exupéry. Tematem filmu jest przymusowe lądowanie pilota na Saharze oraz podróż Księcia po planetach oraz zdobywanie wiedzy o dorosłych.

    Film wszedł na ekrany w 1974 roku. W roli Małego Księcia wystąpił Steven Warner, który jako sześciolatek świetnie wczuł się w swoją rolę. Pilota zagrał Richard Kiley, węża Bob Fosse, lisa Gene Wilder, biznesmana Clive Revill, różę Donna McKechnie, historyka Victor Spinetti, a generała Grahan Crowden.

    Reżyser wiernie realizował wizję pierwotnego tekstu, choć nie był on dokładnym "odbiciem" książki. W filmie możemy wyróżnić dwie części. Najpierw ukazane było dzieciństwo i przymusowe lądowanie pilota na Saharze, następnie świat Małego Księcia, który poszukuje miłości, przyjaźni i szczęścia. Niezbyt dokładnie reżyser pokazał podróż chłopca po kolejnych planetach. Odwiedził tylko trzy osoby, co nie jest zgodne z treścią. Aktorzy bardzo dobrze wczuwali się w swoje role, a kostiumy były znakomicie do nich dobrane.

    W ciekawy sposób reżyser zaprezentował lisa i węża. Na początku spotkania z chłopcem były to zwierzęta, a potem ludzie. Dzięki temu łatwiej wyobrażałam sobie te postacie.

    Główne miejsce akcji to Sahara, na której Mały Książę opowiada o swoim życiu. Kiedy mówił o tym co robił, następowało "przeniesienie" do innego miejsca i pokazanie go.

    W filmie jest dużo piosenek śpiewanych przez poszczególnych aktorów. W nich reżyser przekazuje treść książki, co urozmaica utwór. Taki rodzaj filmu zalicza się do muzycznych.

    Moim zdaniem produkcja jest warta obejrzenia, choć w pewnych momentach może wydawać się nudna. Myślę, że po dopracowaniu niektórych szczegółów film mógłby być naprawdę interesujący.

  • userphoto

    Film "Pianista" jest fabularyzowaną biografią wielkiego muzyka - Władysława Szpilmana, który, będąc Żydem, przeżył prawdziwe piekło podczas II wojny światowej. Jego historia jest nam o tyle bliska, że akcja filmu rozgrywała się w Warszawie, a większość problemów jest związanych z historią naszego państwa.
    "Pianista" opowiada prawdziwą historię życia ludzi w getcie, gdy na tereny Polski wkroczyli Niemcy z jak najmniej pokojowymi zamiarami.
    Główny bohater - Władysław Szpilman jest wspaniałym muzykiem. Przesiedlenie Żydów na 403 hektarowy obszar, otoczony murem i kolczatką, przerywa jego dobrze zapowiadającą się karierę. Szpilman miał szczęście, że przeżył, ponieważ całą jego rodzinę wywieziono do obozu zagłady w Treblince, a z 500.000 Żydów holocaust przeżyło niewielu. W przetrwaniu głównemu bohaterowi pomogli dobrzy Polacy i oficer niemiecki, który pomógł mu przeżyć dostarczając żywność.
    Film pokazuje okrucieństwo Niemców wobec Żydów, których pozbawiano życia bez skrupułów, czasem nawet śmiejąc się.
    Film został doceniony nie tylko przeze mnie - otrzymał on aż 3 nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oskary. Jeden z nich przypadł Romanowi Polańskiemu za reżyserię, drugi za scenariusz, a ostatni dla Adriena Brody za pierwszoplanową rolę męską. Bardzo się cieszę, że nasz, polski reżyser, został tak wielce uhonorowany za swoją twórczość, jednak mam wątpliwości co do aktora grającego Władysława Szpilmana, ponieważ niespecjalnie mi się podobał w tej roli, uważam, że jego gra była trochę "sztuczna".
    Jeśli chodzi jednak o sam film, to najbardziej wstrząsnęły mną sceny mordów na Żydach. Przejmujący był także powrót zmęczonego ciągłym ukrywaniem się Szpilmana do getta, z którego zostały tylko ruiny domów i ludzkie ciała. Cała, jakże realistyczna scena, wzbudziła we mnie gniew, a zarazem smutek nad ludzką nietolerancją i chęcią dominacji. Dotarło do mnie, że sama mogłam być Żydówką, chować się w podziemiach i walczyć o życie. "Pianista" wzbudził we mnie także dobre emocje - uświadomiłam sobie, jak ważna jest w życiu pasja i zamiłowanie do czegoś - w przypadku Szpilmana była to muzyka. Pozwalała mu ona zarobić na życie, ale również pokonać samotność i strach.
    Według mnie "Pianista" jest filmem, który naprawdę warto zobaczyć, chociażby po to, aby uświadomić sobie, jak wielkim problemem jest rasizm i nietolerancja religijna.
    Film ten powinien pomóc nam nie tylko przenieść się w świat, gdzie ludzie ginęli przez czyjąś pychę i dążenie do władzy, ale także zrozumieć, jak wielkim szczęściem jest pokój.

Podobne zadania

zoska1710 Szybko potrzebuje w punktach przygody Bilbo Bagginsa.Pomóżcie proszę. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: zoska1710 25.3.2010 (19:18)
kasiulka5250 Pomocy!!na jutro!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kasiulka5250 29.3.2010 (21:18)
izi_11 zadanie na polaka- pomocy! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: izi_11 6.4.2010 (19:21)
A373 Pomocy!!! Wypracowanie. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: A373 8.4.2010 (16:48)
natalia29081998 Pomocy! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: natalia29081998 13.4.2010 (15:21)

Podobne materiały

Przydatność 55% Współczesnego Polaka portret własny. Stereotypy Polaka

Nadszedł ten dzień, gdy przyszło mi stworzyć ?Polaka portret własny?. Praca jak by na to nie patrzeć będzie w dużej mierze oparta na stereotypach, a więc może warto już teraz powiedzieć, ze według portalu Interia.pl 76% ankietowanych uważa, ze Polacy to naród pełen uprzedzeń i opierających się na stereotypach. Jedyne 5% nie ma zdania na ten temat. Czy wynik jest szokujący?...

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 60% Streotyp Polaka za granicą

Jeśli chodzi o stereotypy,jest to według mnie totalna głupota,tylko że ta głupota dotyka nas wszystkich. Przez to ja też mam pewne zdanie o ludziach,których nigdy nie spotkałam,czy o miejscach,w których nigdy nie byłam. Chciałabym to zmienić,pozbyć się tego nawyku,ale to jest silniejsze od moich chęci. Stereotyp Polaka za granicą jest dość konkretnie...

Przydatność 65% Niesprawiedliwe oceny

Dnia 08.02.2010r. uczniowie klasy IIIB PG w Karnkowie postanowili interweniować we własnej sprawie. Uznali, że są źle i niesprawiedliwie oceniani przez p. Wiolettę Kruk. Najpierw klasa zaaranżowała rozmowę z p. Kruk. Podała kilka trafnych argumentów mimo włożonego wysiłku w pracę wszyscy otrzymują oceny ndst; nawet najlepsi uczniowie czują się pokrzywdzeni; p. Kruk zadań...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji