Treść zadania

tuska16

1. Otrzymywanie wlasciwosci i zastosowanie wapnia gaszonego.

2. reakcja ztwardnienia zaprawy murarskiej

3. przedstawic rownanie reakcji chemicznych prowadzace do otrzymania

a) wodorotlenku cynku

b) wodorotlenku zelaza III

c) wodorotlenku potasu

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • rob

    1. Otrzymywanie wlasciwosci i zastosowanie wapnia gaszonego.
    Otrzymywanie wapna gaszonego, polega na reakcji wapna palonego z wodą, w wyniku której powstaje wodorotlenek wapnia Ca(OH)2 . Jest to reakcja egzotermiczna, czyli w jej trakcie wydziela się ciepło.

    CaO + H2O----> ↓Ca(OH)2 + Q

    Zwykle wapno budowlane gasi się w ziemnych dołach dużą ilością wody i po wsiąknięciu części wody w ziemię otrzymuje się „tłustą” breję wapna gaszonego - ciasto wapienne.

    właściwości wapna gaszonego:biała bezpostaciowa, bezwonna substancja, słabo rozpuszczająca się w wodzie posiadająca właściwości żrące, oraz dezynfekujące. Bardzo łatwo łączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza tworząc osad węglanu wapnia, co jest wykorzystywane w twardnieniu zaprawy wapiennej

    zastosowanie wapna gaszonego: przede wszystkim do wytwarzania zaprawy wapiennej (murarskiej)
    W celu wytworzenia zaprawy wapiennej, ciasto wapienne miesza się z wodą i piaskiem tak, aby wytworzyć plastyczną masę. Po spojeniu cegieł, zaprawa tężeje wskutek pochłaniania wody przez porowate cegły. Następnie bardzo powoli przebiega tzw. twardnienie zaprawy, polegające na dalszym odparowywaniu wody i pochłanianiu dwutlenku węgla z powietrza.

    ↓Ca(OH)2 + ↑CO2 ----> ↓CaCO3

    Piasek jest niezbędnym składnikiem zaprawy wapiennej, czyni ją bowiem porowatą, ułatwiając dostęp dwutlenku węgla do głębiej położonych miejsc, oraz zwiększa wytrzymałość zaprawy na ściskanie, a także zapobiega jej pękaniu podczas schnięcia.

    Inne zastosowania wapna gaszonego: do produkcji sody, wodorotlenku sodu i potasu, ponadto w budownictwie, przemyśle garbarskim i cukrowniczym. Można je stosować jako środek bielący (malowanie śmietników, drzew, dawniej mieszkań), oraz do odkwaszania gleby.



    2. reakcja twardnienia zaprawy murarskiej
    reakcja twardnienia zaprawy murarskiej jest już uwzględniona w podpunkcie 1

    3. przedstawic rownanie reakcji chemicznych prowadzace do otrzymania

    a) wodorotlenku cynku

    ZnCl2 + 2NaOH----->↓Zn(OH)2 + 2NaCl

    b) wodorotlenku zelaza III
    Fe(NO3)3 + 3KOH----->↓Fe(OH)3 + 3KNO3

    c) wodorotlenku potasu
    2K + 2H2O------>2KOH + ↑H2

Podobne zadania

madziorasek7 1)Tlenki -wystepowanie i zastosowanie ,omówione na wybranych Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:23)
fifti18 Oblicz masy molowe CO2 i wodorotlenku wapnia . Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: fifti18 26.4.2010 (17:37)
Necia Charakterystyka magnezu i wapnia. Bardzo prosze o szybka odpowiedz ;) Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Necia 4.5.2010 (16:52)
awariaaawaria Reakcja ile powstanie gramów Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: awariaaawaria 18.5.2010 (12:17)
moniaczek106 Proszę o pomoc. 1.Zapisz reakcje otrzymywania wapna gaszonego wychodząc z Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: moniaczek106 22.5.2010 (19:30)

Podobne materiały

Przydatność 65% Gazy szlachetne. Pochodzenie, otrzymywanie, zastosowanie i przykładowe reakcje.

Helowce, gazy szlachetne, pierwiastki grupy VIII w układzie okresowym: hel, neon, argon, krypton, ksenon, radon i pierwiastek 118. Helowce są pierwiastkami najmniej aktywnymi chemicznie. Wszystkie helowce są gazami o niskich temperaturach skroplenia. W przyrodzie występują wyłącznie w postaci cząsteczek jednoatomowych. Z niektórymi związkami organicznymi i nieorganicznymi tworzą...

Przydatność 70% Reakcja termojądrowa

Reakcja termojądrowa, synteza jądrowa lub fuzja jądrowa zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe, często z uwolnieniem dużej ilości energii. Cięższe jądro może jednak być lżejsze niż suma jego składników. Tę różnicę nazywamy energią wiązania albo defektem masy. Jest to zysk energetyczny, który może być przekształcony w...

Przydatność 70% Otrzymywanie żelaza

Żelazo otrzymuje się głównie w tzw. wielkich piecach. Produkt wielkopiecowy zwany surówką zawiera od 2,5% do 4% węgla, jest dość kruchy i nadaje się jedynie do odlewania niektórych wyrobów. Większość surówki (90%) trzeba przerobić na stal, czyli żelazo zawierające nie więcej niz. 1,5% węgla i ewentualnie inne składniki. Proces odwęglania surówki przeprowadza się w...

Przydatność 75% Siarczan VI wapnia, anhydryt, gips

Jedną z ważniejszych soli jest siarczan (VI) wapnia - CaSO4. Jest ona słabo rozpuszczalna w wodzie i występuje w naturze w dwóch postaciach: bezwodnej - anhydrytu (CaSO4) i uwodnionej - gipsu (CaSO4 2H2O). Anhydryt jest solą występującą w kolorach niebieskim, białym oraz przeźroczystym. Zastosowanie: przemysł chemiczny, produkcja cementu. Możliwości stosowania gipsu są...

Przydatność 65% Wodorotlenek sodu i wodorotlenek wapnia

Wodorotlenek sodu (zasada sodowa) NaOH Równania reakcji: 2Na 2H2O->2NaOH H2^ Na2O H2O ->2NaOH Właściwości: ? Ciało stałe ? Barwa biała ? Higroskopijne(używane w laboratoriach w postaci granulek) ? Rozpuszcza się w wodzie, przy czym wydziela ciepło ? Właściwości żrące (niszczy bibułę i podobnie działa na skórę, a stopiony niszczy szkło i porcelanę) ?...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji