Treść zadania

basiek201991

Dlaczego bohater opowiadania Tadeusza Borowskiego "Proszę państwa do gazu" pyta : "Czy my jesteśmy ludzie dobrzy .?". Min. 2 str. A4.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    CZŁOWIEK ZLAGROWANY":Sformułowanie "człowiek zlagrowany pochodzi od niemieckiego terminu "Konzentrazionlager"-obóz koncentracyjny.Borowski użył tego pojęcia na określenie człowieka ,który aby przeżyć ,dostosował się do panujących w obozie zasad,zapomniał o swoim człowieczeństwie ,stracił zdolność oceny swoich czynów .Tragizm więżnia polegał na niemożności wyboru pomiędzy dobrem a złem ,na konieczności życia według zasady nazwanej przez Borowskiego "przeciętną przetrwania".W warunkach obozowych wszelkie odruchy humanitaryzmu i litości oznaczały skazanie samego siebie na śmierć,a także narążenie osoby,której oferowało się pomoc.Zlagrowanie oznaczało odczłowieczenie jednostki pozbawienie jej elementarnych odruchów i uczuć ludzkich ,zabicie wolności,chęci buntu,sprowadzenie życiowych funkcji do poziomu zaspokojenia podstawowych potrzeb.Człowiek w obozie pozbawiony był wyższych celów i ideałów ,marzył tylko o tym ,aby się wyspać,najeść i aby uniknąć śmierci.Pod koniec dnia ,po rozładunku nowo przybyłych transportów( proszę państwa do gazu) Tadeusz rozmyśla o swojej sytuacji "Nieraz obóz wydał się jakąś zatoką spokoju.Wciąż umierają inni ,samemu się jeszcze jakoś żyje ,ma co jeść,ma się siły do pracy,ma się ojczyznę,dom,dziewczynę...".Więzień ,aby przetrwać ,musi zabić w sobie wszelkie odruch ludzkie:miłość,przyjażń,współczucie ,troskę,odrzucić ponadczasowe ideały i wartości ,zobojętnieć na śmierć i cierpienie innych.Wielu uwięzionych przeżywało z tego powodu osobisty dramat ,wynikający z całkowitego załamania się obowiązujących w ich dotychczasowym życiu kanonów moralnych "Czy my jesteśmy ludzie dobrzy ?"-pyta swojego towarzysza Tadeusz w opowiadaniu Proszę państwa do gazu.Bohater nie może zrozumieć i ocenić swojej nienawiści ,jaką żywi do mordowanych ,swojego okrucieństwa ,niewrażliwości ,które czynią go podobnym do niemieckich oprawców.

Podobne zadania

wiesia190471 Dlaczego współczesny człowiek nadal poznaje mity . dwa dowody Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: wiesia190471 6.4.2010 (17:39)
Zanetka potrzebne mi maksymy (sławne słowa) Tadeusza Kościuszko... kto może mi je Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Zanetka 22.4.2010 (18:06)
full1012 kim był bohater i jakimi cechami osobowości się oznaczał, jaki był Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: full1012 26.4.2010 (19:31)
smerfetka600 bohater tragiczny. dokonaj prezentacji odwolujac sie do wybranego utwory Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: smerfetka600 26.4.2010 (21:54)
emef9 Dlaczego? Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: emef9 27.4.2010 (16:54)

Podobne materiały

Przydatność 75% Opowiadania Tadeusza Borowskiego

"Ludzie, którzy szli" Narrator rejestruje przepływ ludzkiej masy do komór gazowych. Obok rampy kolejowej było boisko, na którym starzy więźniowie grali w piłkę nożną. Bohater pracuje w komandzie układającym dachy na odcinku C obozu kobiecego Birkenau. Warunki życia są tu znacznie gorsze niż w obozie męskim - dużo większa ciasnota, głód, bezradność kobiet. Szukają...

Przydatność 55% Eksplikacja 7 rozdziału opowiadania "U nas w Auschwitzu" Tadeusza Borowskiego.

Cykl opowiadań Tadeusza Borowskiego pt. Pożegnanie z Marią został napisany na podstawie doświadczeń zdobytych przez autora podczas trwania II Wojny Światowej. Czas ów był bowiem dla pisarza prawdziwym piekłem; przebywanie w obozach koncentracyjnych na terenie Niemiec oraz okupowanej Polski dostarczyły mu wielu nie znanych dotąd cierpień i katuszy. Początkowo zawierał pięć...

Przydatność 70% Co łączy a co dzieli obozowe opowiadania Tadeusza Borowskiego i "Inny świat" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.

a) cechy wspólne: - podstawą jest własne doświadczenie autorów, obaj autorzy byli więźniami, - dążenie do maksymalnego obiektywizmu i wyciszenia własnych emocji, - prezentowanie tych samych sytuacji, charakterystycznych dla obozu, wyniszczającej pracy, głodu, chorób, śmierci, likwidacji słabych b) różnice: - narrator, Borowski, narrator nie sugeruje wniosków,...

Przydatność 60% Twoje refleksje na temat utworów Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. („Opowiadania”, „Inny świat”)

Literatura poświęcona wojnie jest obszerna i bogata. Wielu pisarzy przeżyło ja, ich utwory to świadectwo tragicznych czasów. Ten okresy był moralną próbą człowieka jego siły lub słabości psychicznej. Polacy nie wybierali sytuacji, ale musieli jej sprostać. Opowiadania Tadeusza Borowskiego były oskarżeniem faszyzmu i wielkim rozczarowaniem do moralności. Sam autor to...

Przydatność 65% Refleksja o kulturze z perspektywy obozowej pryczy. Interpretacja fragmentu opowiadania Tadeusza Borowskiego „U nas w Auschwitzu”

Patrząc na sam tytuł, dochodzę do wniosku ,ze sam w sobie skłania mnie do przemyśleń. Wiedząc z historii miejscem czego było Auschwitz wiem ,czego można się spodziewać po opowiadaniu o tym tytule. Przed interpretacją staram się przypomnieć na jakie tło historyczne przypada fakt obozów koncentracyjnych. Jest to okres po drugiej wojnie światowej., okres kiedy to faszystowskie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji