Treść zadania

zanka15

Co oznacza powiedzenie " wasal mojego wasala nie jest moim wasalem"

BARDZO PROSZE O POMOC DAM NAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Oznaczało to,że jeśli król miła swojego wasala, który z kolei miął swoich wasali to ci ostatni nie podlegali królowi, czyli de facto mogli wystapić (np. zbrojnie) przeciw niemu.
    albo
    Ktoś kto jest podwładnym naszego podwładnego nie może być naszym podwładnym. To jest na takim czymś oparte

Rozwiązania

  • Tina_8

    Hm. Postaram się to wytłumaczyć na przykładzie.

    Jest sobie król jakiegoś państwa.

    Jego LENNIKIEM jest np. rycerz. -> Król jest WASALEM rycerza.

    Rycerz ma swojego LENNIKA: chłopa. -> Rycerz jest WASALEM dla chłopa.

    Chłop jest LENNIKIEM rycerza.

    Sytuacja jest następująca:
    -> Król jest WASALEM rycerza
    -> rycerz jest LENNIKIEM króla i WASALEM chłopa.
    -> chłop jest LENNIKIEM rycerza.

    Czyli:
    chłop jest LENNIKIEM TYLKO rycerza, mimo, że jest poddanym króla.

    Właśnie na tym to polega. Hm. Mam nadzieję, że pomogłam.

  • Carkoko

    Stwierdzenie to, wytłumaczę za pomocą jakby schematu:
    1. Król
    2. Rycerz
    3. Giermek lub po prostu wojownik rycerza

    W tej drabinie feudalnej, uporządkowałem wg kolejności odpowiednich do schematu wasali. Powiedzenie "Wasal mojego wasala, nie jest moim wasalem" oznacza, że numer 3 (Giermek lub wojownik) nie podlega numerowi 1 (Królowi), tylko numer 3 ( Giermek lub po prostu wojownik rycerza) podlega tylko numerowi 2 (Rycerzowi), zaś numer 2 (Rycerz) podlega tylko numerowi 1 (Królowi).

    Dla ciekawych, taka informacja, że w Anglii, za panowania Wilhelma I Zdobywcy ukształtowało się powiedzenie, że "Wasal mojego wasala, JEST moim wasalem". W ten sposób król zatrzymywał całą władzę dla siebie, zapobiegając decentralizacji władzy.

Podobne zadania

alex1234 Wypracowanie: Uzasadnij prawdę lub fałsz powiedzenia: "Kazimierz Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: alex1234 6.4.2010 (09:30)
marterpor gdzie jest grób prymasa Wyszyńskiego? Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: marterpor 18.4.2010 (21:08)
babi proszę o pilną pomoc jest tego troszkę i sądzę że sama mogę nie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: babi 28.4.2010 (16:28)
monisia13922 Napisz Referat na temat : "Czy dobrze , że Polska przeprowadziła reformy Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: monisia13922 28.4.2010 (21:29)
madzia020892 co to jest rewolucja francuska Przedmiot: Historia / Liceum 4 rozwiązania autor: madzia020892 21.5.2010 (15:59)

Podobne materiały

Przydatność 50% Feudalizm - Seniorzy i Wasale

1. Początki systemu feudalnego. Między X a XII w. w Europie ukształtowało się społeczeństwo feudalne. Wyróżniał je system organizacji gospodarczej, społecznej, politycznej, oparty na bezpośrednich związkach między ludźmi. Zasadniczą cechą tego systemu było to że wąska warstwa wielkich właścicieli ziemskich - feudałów, dominowała nad chłopami. U źródeł...

Przydatność 70% Co oznacza tytuł powieści "Opium w rosole"

Pewnego dnia pani od polskiego powiedziała, że w tym roku będziemy omawiać książkę Małgorzaty Musierowicz pod tytułem "Opium w Rosole". Wszyscy się zdumieli: co to za dziwna nazwa? Jednak powstrzymaliśmy się od pytań, gdyż domyślaliśmy się, że odpowiedź będzie zawarta w książce. Przeczytałam ją "od deski do deski", ale nie mogłam pojąć, czym...

Przydatność 50% Recenzja mojego ulubionego filmu - "Katyń"

W dniu katastrofy pod Smoleńskiem dnia 10.04.2010r., po śmierci tylu mądrych i znanych ludzi w Polsce i na świecie stwierdziłam, że muszę obejrzeć film "Katyń" - Andrzeja Wajdy. Chociaż tak w pewien sposób chciałam oddać hołd tragicznie zmarłemu Lechowi Kaczyńskiemu, a zarazem walczącemu o prawdę i przyznanie się Rosji do strasznych mordów na Polakach w lesie...

Przydatność 65% Jak rozumiesz powiedzenie "człowiek - to brzmi dumnie"?

"Jak rozumiesz powiedzenie: Człowiek - to brzmi dumnie?" W pracy chciałabym przedstawić swój pogląd na temat "Człowiek - to brzmi dumnie". Postaram się go udowodnić i napisać, dlaczego twierdzę tak, a nie inaczej. Na pewno powinniśmy być dumni z jednego z pierwszych osiągnięć człowieka - rozniecania ognia. To on zapoczątkował pierwsze "prawdziwe" życie człowieka. To...

Przydatność 50% Heraklita "Panta rhei" (wszystko płynie) scharakteryzuj to powiedzenie.

Przystępując po raz pierwszy do poznania i analizy myśli filozoficznej starożytnego mędrca Heraklita z Efezu, głosiciela powszechnego wariabilizmu, natrafiamy już od samego początku na trudności związane z odczytaniem jego idei podanych przez autora często nie jasno i dwuznacznie. Podobnie jak dwuznaczne i często nie jasne było jego pełne zmienności życie, jakim był nie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji