Treść zadania

daria2000

Wyjaśnij na przykładzie 3 zasadę dynamiki.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    III zasada dynamiki
    Trzecia zasada dynamiki mówi o wzajemności oddziaływań. Jest ona często nazywana zasadą akcji i reakcji. Sformułowanie III zasady dynamiki:
    Jeżeli ciało A działa na ciało B siłą FAB, , to ciało B działa na ciało A siłą FBA o takim samym kierunku i wartości jak FAB, ale przeciwnym zwrocie.

    Da się to zapisać wzorem:

    Przykład
    Jeżeli ktoś musi działać siłą 50 N w celu podniesienia ciężarka, to wynika stąd, że siła podnosząca ciężarek (skierowana do góry) musi być równa co do wartości sile nacisku ciężarka (skierowanej do dołu) na ręce osoby podnoszącej - owa siła nacisku ciężarka na ręce osoby go podnoszącej wynosi też dokładnie 50 N .
    Uwaga: siły występujące w III zasadzie dynamiki nie równoważą się.
    Siła FAB, nie równoważy się z siłą FBA , ponieważ działają na różne ciała – siłą FAB działa na ciało B, a siła FBA na ciało A. Równoważenie sił występuje tylko wtedy, gdy przeciwne siły działają na to samo ciało. Dzięki 3-ciej zasadzie dynamiki możliwe jest poprawne powiązanie ze sobą sił działających w układzie wielu ciał (czyli przynajmniej 2 ciał). 3-cia zasada dynamiki wynika i jest ściśle powiązana z zasadą zachowania pędu.

Rozwiązania

Podobne zadania

sylwisiak Podaj przykłady do pierwszej zasady dynamiki Newtona. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylwisiak 3.11.2010 (21:07)
szaramyszka Zasada dynamiki Newtona Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: szaramyszka 16.1.2011 (16:45)
Neferet druga zasada dynamiki Newtona Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Neferet 20.5.2011 (21:46)
~Przybyka omów na przykładach praktyczne wykorzystanie I zasady dynamiki Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ~Przybyka 24.1.2012 (14:17)
~Marek 1. Opisz pierwszą zasade dynamiki dla ruchu obrotowego. 2. Wyznacz polowe Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ~Marek 24.5.2017 (20:41)

Podobne materiały

Przydatność 75% Zasady dynamiki

Układ inercjalny - układ odniesienia, względem którego każde ciało niepodlegające zewnętrznemu oddziaływaniu z czymkolwiek porusza się bez przyspieszenia I zasada dynamiki Jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym II zasada dynamiki Jeśli siły działające...

Przydatność 80% Zasady dynamiki

I zasada dynamiki Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły równoważą się, to pozostaje ono w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. II zasada dynamiki Jeżeli na ciało działa niezrównoważona siła to porusza się ono z przyspieszeniem (lub opóźnieniem) proporcjonalnym do wartości siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy tego...

Przydatność 65% Teorie kwasów i zasad.

Teorie kwasów i zasad. Teorie kwasów i zasad są to koncepcje tłumaczące właściwości kwasowo – zasadowe związków chemicznych. Uwzględniają one budowę cząsteczek oraz wpływ rozpuszczalnika na ich właściwości. Teoria Arrheniusa Teoria dysocjacji elektrolitycznej Arrheniusa dała podstawy do zdefiniowania kwasów i zasad. Ponieważ molowe ciepło zobojętnienia kwasu...

Przydatność 75% Pierwsza zasada dynamiki Newtona

Jeżeli na ciało nie działa żadna siła, lub działające siły równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym po linii prostej.

Przydatność 60% Druga zasada dynamiki Newtona

Jeżeli na ciało działa niezrównoważona siła (różna od zera), to ciało porusza się ruchem zmiennym i przyspieszenie w tym ruchu jest wprostproporcjonalne do działającej siły a odwrotnie proporcjonale do masy.

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji