Treść zadania

owieska

opisz krótko budowę i działanie mikroskopu elektronowego
... za najszybszą odp . dam naj :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Mikroskop elektronowy- mikroskop wykorzystujący do obrazowania wiązkę elektronów. Pozwala to na dostrzeżenie obiektów milion razy mniejszych niż np. ludzki włos. Dzięki mikroskopowi elektronowemu, możemy zobaczyć m.in. organelle komórkowe i wirusy, ponieważ pozwala on badać strukturę materii na poziomie atomowym.

    Próbka znajduje się w próżni i jest często pokryta warstwą metalu. Wiązka elektronów przemiata badany obiekt i trafia do detektorów. Na podstawie sygnałów i badanej próbki urządzenia elektroniczne odtwarzają powiększony obraz.

    Podstawowym parametrem mikroskopu jest zdolność rozdzielcza, która określa rozmiary najmniejszych szczegółów jakie da się dostrzec w badanej próbce. Zdolność rozdzielczą mikroskopu optycznego ogranicza dyfrakcja (zjawisko fizyczne
    zmiany kierunku rozchodzenia się fali) promieni tworzących obraz. Im mniejsza jest długość fali, tym mniejszy obiekt można obserwować.Mikroskopy elektronowe można podzielić na zwykłe oraz skaningowe. W mikroskopach zwykłych analizowany jest jednocześnie duży obszar powierzchni preparatu i tworzony jest jego obszar. W mikroskopach skaningowych w danym momencie analizowany jest niewielki obszar, który jest traktowany jako punkt. Tworzenie obrazu następuje poprzez zebranie informacji z kolejno analizowanych punktów.

    Elektronowy mikroskop transmisyjny- są w nim rejestrowane elektrony przechodzące przez próbkę. Próbka w takim mikroskopie musi być cienką płytką o grubości mniejszej od 0,1 mikrometra. Przygotowanie takiej próbki jest trudne i ogranicza zastosowania mikroskopu.
    Budowa mikroskopu elektronowego:
    - Kolumna mikroskopu
    - Działo elektronowe, wytwarzające wiązkę elektronów
    - Katoda
    - Anoda
    - Cewki ogniskujące
    - Preparat
    - Obiektyw
    - Okular
    - Detektor

    Elektronowy mikroskop skaningowy- rejestrowany jest potencjał lub prąd pomiędzy próbką a sondą skanującą .

    Za pomocą mikroskopów elektronowych uzyskuje się efektowne obrazy we wszystkich dziedzinach nauki. Ograniczeniem jest jednak wykonywanie pomiaru w próżni oraz przewodnictwo elektryczne próbki. W przypadku mikroskopii transmisyjnej wykonuje się repliki: próbkę badaną napyla się (w napylarce próżniowej) cienką warstwą metalu (najlepiej złotem) a następne usuwa oryginalną próbkę i wykonuje obraz repliki. W przypadku mikroskopii skaningowej próbkę napyla się metalem, ale nie trzeba usuwać próbki właściwej. Zaletą tak uzyskanych próbek jest ich trwałość i możliwość powtarzania obrazowania, co nie zawsze możliwe jest w innych metodach mikroskopowych.

Rozwiązania

Podobne zadania

san_4 Opisz budowę nefronu.. Ważne z góry dzięki Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: san_4 2.4.2010 (17:05)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
olaf2010 opisz charakterystyczne cechy budowy bakteri i wirusow Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: olaf2010 22.4.2010 (16:00)
madzia_ Funkcje łożyska Narysuj i opisz schemat zapłodnienia i rozwoju w ciąży Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: madzia_ 10.5.2010 (16:07)

Podobne materiały

Przydatność 60% Opisz budowe i zasade działania różnych typów sadzarek

Opisz budowę i zasadę działania różnych typów sadzarek. Na wysokie plony dobrej jakości wpływ ma wiele czynników, jednak jednym z podstawowych jest dobrej jakości rozsada. Powinna być ona zdrowa, krępa, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz zahartowana przed sadzeniem. Niezależnie czy jest to rozsada rwana, czy przygotowana w paletach wielokomórkowych, powinna być w...

Przydatność 70% Budowa mikroskopu

Mikroskop składa sie z : - Okularu - jest zbudowany z soczewek jest miejscem do którego obserwator zbliza oko. - Śrób - (mała czyli mikrometryczna i duż aczyli makrometryczna) służą do ustawiania odległości i ostrości obserwowanego obiektu poprzez poruszanie obiektywem w gore lub w dół. - Lusterko - słuzace do oświetlania preparatu (najczęsiej światłem słonecznym), są...

Przydatność 50% Pomiar gwintow za pomoca mikroskopu

1.CEL I ZAKRES PRACY Celem mojej pracy praktycznej , była pomoc dla Muzeum Miejskiego w Nowej Soli . Gablota ta jest przeznaczona do przechodzenia , oraz eksponowania zabytkowej prasy . Część teoretyczną napisałam z myślą o moich kolegach i koleżankach , aby praca ta posłużyła im jako pomoc dydaktyczna. POMIAR GWINTÓW ZEWNĘTRZNYCH ZA POMOCA MIKROSKOPU WARSZTATOWEGO....

Przydatność 75% Wszechswiat- rozwój poglądów na jego budowe i obiekty astronomiczne

ROZWÓJ POGLĄDÓW NA BUDOWĘ WSZECHŚWIATA. Astronomia uważana jest często za najstarszą z nauk. Prawie wszystkie starożytne cywilizacje zajmowały się obserwacjami ruchów ciał niebieskich, stosując poznaną wiedzę w życiu codziennym np. do mierzenia czasu, nawigacji i organizowania życia. Były to pierwsze próby poznania sił natury i wykorzystania ich do celów praktycznych....

Przydatność 55% Wyznaczenie powiększenia mikroskopu i pomiar małych odległości- fizyka

w zalaczniku jest z fizyki cw.29 :D

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji