Treść zadania

dorotad

Prosze o małą pomoc:
Obserwując latem spokojną powierzchnie wody w stawie ,zauważamy poruszające się po nim owady. Dlaczego owady nie toną??

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    małe owady potrafią "chodzić" po powierzchni wody wykorzystując siły napięcia powierzchniowego wody i nie muszą nawet poruszać własnymi odnóżami. Chociaż powierzchnia wody wydaje się dla ludzkiego oka zupełnie płaska, to małe stworzonka, takie jak kilkumilimetrowe owady, postrzegają ją zupełnie inaczej. Powierzchnia wody dla nich jest urozmaicona i pofałdowana. Przyjmują one specjalną pozycję, dzięki której tworzą siły "wciągające" je na wypukłość (podobnie jak w rurkach włoskowatych) w tempie około 30 długości ciała na sekundę. W tym czasie na wodzie powstają charakterystyczne kółka, robione przez środkowe odnóża. Sprawdzili to naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) przy użyciu specjalnej kamery.

Rozwiązania

  • userphoto

    Chodzi o napięcie powierzchniowe.
    Spróbuję na przykładzie.
    Z grubą igłą nie wyjdzie (ciężka, gęstość), ale możesz położyć palcami cienką, lekką igłę na powierzchni wody w szklance tak, żeby pływała na powierzchni.
    Siły działające między cząsteczkami wody utrzymują igłę na powierzchni. Jeżeli przedmiot pływający (lub owad) jest zbyt ciężki, to te siły nie będą wystarczające i, jeżeli gęstość przedmiotu, czy owada jest większa od gęstości wody, to utonie.
    Tę igłę, co wspominałem wystarczy lekko pchnąć palcem, by utonęła. Pod powierzchnią wody już nie działa napięcie i decyduje gęstość.
    Podobnie jak z tkaniną: naderwana, później rwie się już łatwo.

Podobne zadania

heavymetal zasada działania (może być kaloryfera,wskaźnika poziomu wody w Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: heavymetal 7.4.2010 (13:55)
ewaturek1990 ile waży jeden litr wody Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: ewaturek1990 9.4.2010 (10:00)
wercias16 Anomalna rozszerzalność wody . Wyjaśnić jej znaczenie w przyrodzie. Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: wercias16 22.4.2010 (17:09)
xolusiaa Do wody o temperaturze 30 stopni Celsjusza wlano 400g wody o temperaturze 353 Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: xolusiaa 25.4.2010 (22:42)
markra10 prosze pomozcie mam czas do 17 ;/ Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: markra10 26.4.2010 (16:35)

Podobne materiały

Przydatność 60% Stawy i mięśnie

Forma tabelaryczna - w załączniku

Przydatność 60% Szkielet człowieka - budowa kości - stawy

Dzięki szkieletowi człowiek może utrzymać się w pozycji wyprostowanej. Szkielet ludzki jest zbudowany z 206 kości, które dzielimy na dwie grupy : Szkielet Osiowy i szkielet kończynowy. Szkielet osiowy stanowi: Czaszka – Jest zbudowana z płaskich spójnych kości, które chronią mózg przed uszkodzeniami. Kręgosłup – Jest zbudowany z kręgów, podpiera ciało....

Przydatność 60% Wody

Czysta woda dla życia człowieka jest dobrem niezbędnym. Brak jej na danym obszarze zagraża zdrowiu, a nawet życiu wielu organizmów; bez niej jakakolwiek działalność gospodarcza szybko staje się niemożliwa . Niestety bardzo często mamy do czynienia z przejawami złej, nieracjonalnej gospodarki wodą, wynikającej przede wszystkim z nadmiernego zanieczyszczenia wód....

Przydatność 65% Wody

Aby funkcjonowal wspólczesny swiat, by mogly pracowac wszystkie maszyny, fabryki i czlowiek mógl wygodnie i spokojnie zyc, potrzeba ogromnych ilosci energii. Wiekszosc tej energii dostarczaja surowce energetyczne: ropa naftowa, gaz ziemny i wegiel. Wykorzystanie paliw kopalnianych do produkcji energii elektrycznej niesie za soba wiele zanieczyszczen i niebezpieczenstw dla czlowieka i jego...

Przydatność 100% Wody

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji