Treść zadania

madzor15

Skutki spoleczne i polityczne II wojny swiatowej Autor edytował treść zadania 10.5.2010 (18:30), dodano Skutki spoleczne i polityczne II wojny swiatowej Krutko

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Druga Wojna światowa to zdecydowanie największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945. Stronami konfliktu był blok państw utworzony wokół III Rzeszy Niemieckiej, Włoch i Japonii. Skutkami tego tragicznego wydarzenia były głównie straty w ludziach ,jednak nastąpiły również zmiany w światowej gospodarce i polityce.
    Po 1945 r. narodził się nowy świat.


    Życie utraciło 50 milionów osób, z tej liczby 20 milionów było ofiarami terroru i ludobójstwa .Ginęli głównie Żydzi ,ulegli oni prawie całkowitej zagładzie.
    Ok. 80% spośród tych, którzy zginęli zamieszkiwało Europę. 35 milionów zostało inwalidami wojennymi, niewielu z nich po wojnie znalazło schronienie. Znanym na całym świecie „ośrodkiem”, gdzie mogli zamieszkać inwalidzi wojenni jest Hotel des Invalides, znajdujący się w Paryżu.3,3 milionów Rosjan, którzy byli wzięci do niewoli niemieckiej zostało zamordowanych. Największe straty ludności poniosła Polska, bo aż 6 milionów.

    Koszty wojny trudno oszacować. Wydatki bezpośrednio na prowadzenie wojny sięgały około 155 milionów dolarów, a zniszczeń i strat do końca dotąd nie określono, przyjmuje się szacunkowo, że mogła to być kwota około 300 miliardów.

    Niewątpliwie zrujnowana została gospodarka światowa. Załamał się światowy system monetarny, podskoczyła inflacja .W 1945 r. przed rządami wielu krajów stanęła kwestia wyżywienia ludności. Problem ten musieli rozwiązać alianci, szczególnie Amerykanie. Ludzie oswobodzeni z obozów koncentracyjnych a także oswobodzeni z katorżniczej niewolniczej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy znaleźli się na obszarach, nad którymi sprawowali kontrolę alianci. Alianci musieli wyżywić w sumie ok. 14 milionów ludzi, ponadto dostarczyć odzież i lekarstwa.


    W wyniku II wojny światowej, a zwłaszcza porozumienia wielkiej trójki w Jałcie (Roosvelta, Churchilla i Stalina) Europa została podzielona na dwie strefy wpływów:
    A) amerykańską
    B) radziecką
    Stany Zjednoczone wzbogaciły się ogromnie na dostawach wojennych. Nietknięte zniszczeniami wojennymi, z nowoczesną gospodarką, społeczeństwem i kulturą, , z bombą jądrową – zaczęły uważać się za strażnika demokracji na świecie. W opinii wielu polityków zadaniem USA stało się powstrzymanie rozprzestrzeniania się tyranii komunistycznej, czyli dominacji Rosji Radzieckiej.


    Związek Radziecki
    pod wodzą Stalina zaczął przekształcać zajęte przez Armię Czerwoną kraje europejskie w swoich satelitów. Towarzyszyły temu zmiany wewnętrzne w tych państwach, nazywane sowietyzacją, czy jak kto woli – komunizacją lub też stalinizacją, polegające na likwidacji demokracji, wolności, elementarnego prawa własności, oraz coraz większe ograniczanie suwerenności tych krajów. Stalin ufny w potęgę militarną ZSRR i swoją przebiegłość polityczną, zmierzał najwidoczniej do podporządkowania, a prawdopodobnie i włączenia Europy Wschodniej i Środkowej (z Niemcami) do komunistycznej wspólnoty, w której Rosja odgrywałaby decydującą rolę.

    System pojałtański rozpadł się dopiero na przełomie lat 80 i 90-tych.

    Osłabił się również kościół katolicki. Chodzenie do kościoła przestało być zwyczajem i społecznym przymusem. Opustoszałe kościoły świeciły pustkami zarówno w katolickiej Francji jaki w protestanckiej Anglii. Oczywiście Kościół nie pozostawał bierny - radykalne reformy pod przewodnictwem Jana XXIII, a później jego kontunuatorów: Pawła VI i Jana Pawła II przywróciły tą instytucję do świetności.


    Wojna wywarła też istotny wpływ na procesy emancypacji ludów Azji i Afryki dążących do zrzucenia rządów europejskich mocarstw kolonialnych. Ostatecznie prysł mit białego człowieka. Europejskie potęgi okazały się słabsze niż sądzono, często skłócone, a przede wszystkim możliwe do pokonania, co radykalnie przyspieszyło proces dekolonizacji.


    Wojna zrewolucjonizowała technikę wojskową, a samą wojnę uczyniła gigantycznym gospodarczym wysiłkiem, rywalizacją potencjałów, możliwości technicznych i surowcowych. Pojawiły się nowe rodzaje broni.Natomiast
    problemem był personel wojskowy.Zachodnie mocarstwa miały problem nawet z zaopatrzeniem własnych wojsk. Dla przykładu wojsko Generała Andersa liczyło kilkaset tysięcy żołnieży i ich rodzin, pozbawionych przez sowietów domów. Wszystkich ich trzeba było przetransportować do Wielkiej Brytanii, gdzie stali się częścią Polskiego Korpusu Przysposobienia Obronnego.


    Winston Churchill stał się inicjatorem pierwszego europejskiego kongresu, na którym stworzono m. in. Ruch na rzecz Integracji Europy. Później kolejne państwa, z mniejszymi bądź większymi oporami wstąpiły do
    Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Był to traktat podpisany był w 1951 r. przez Francję, RFN, Włochy i kraje Beneluksu (Belgia, Holandia, Luksemburg). Celem działania EWWiS była koordynacja polityki gospodarczej w dziedzinie surowców i produktów o znaczeniu strategicznym.
    Wyżej wymienione państwa zapragnęły wejść na inne rynki europejskie, wiedząc z doświadczenia, że przyczynia się to do lepszej wymiany handlowej oraz zwiększa rozwój gospodarczy. Stworzyły, więc
    EWG. Postępującej integracji nie dało się już zatrzymać, dotknęła też mniejsze państewka (powstał sojusz krajów Beneluxu, Rada Skandynawska), mało tego - objęła ona wiele dziedzin życia - powstawały np. wspólne komitety badawcze. Pozostałością, a raczej finalnym produktem wzajemnej kooperacji jest dzisiaj Unia Europejska. "Synteza" w dziedzinach militarnych postepowała znacznie szybciej.

    Jako naturalna kontynuacja Koalicji Antyhitlerowskiej i przeciwwaga dla Układu Warszawskiego powstało NATO, którego pakt założycielski podpisano już 4 kwietnia 1949. Pierwszą wspólną operacją państw w nim zrzeszonych było stworzenie mostu powietrznego nad Berlinem.

    Skutkiem wojny było też Uchwalenie 26 czerwca 1945 r. w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych (weszła w życie 24 października 1945 r.) i utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ; United Nations – UN) na miejsce przedwojennej, Ligi Narodów. ONZ miała czuwać nad pokojem światowym z zachowaniem suwerennej równości wszystkich państw członków Organizacji.

    Reasumując,druga wojna światowa to bezsensowna rzeznia,która nie wniosła za soba nic dobrego.Jedno jest pewne-II WŚ zmieniła nie tylko historię poszczególnych państw czy nawet świata.Zmieniła ona życia ludzi, którzy w wyniku wojny stacili rodzinę i cały dorobek swojego życia…


    http://www.drugawojnaswiatowa.org

    http://onet.wiem.pl

    http://pedagog.umcs.lublin.pl

    www.sciaga.pl

Rozwiązania

  • userphoto

    Polityczne, społeczne i gospodarcze skutki II wojny światowej

    II wojna światowa była jak dotychczas największym konfliktem zbrojnym w dziejach świata. Trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Stronami konfliktu były z jednej strony III Rzesza Niemiecka, Włochy, Japonia i państwa je wspierające, z drugiej strony - państwa zgrupowane wokół koalicji antyhitlerowskiej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego.

    Konsekwencje wojny to przede wszystkim wielki ubytek ludności. II wojna światowa pochłonęła 50 mln ofiar, z czego 20 mln zginęło w wyniku ludobójstwa. Dla niektórych społeczności, takich jak np. Żydzi czy Romowie wojna skończyła się niemal całkowitą zagładą. Niemal 80% całkowitej liczby ofiar to mieszkańcy Europy. Dla 35 mln ludzi wojna skończyła się trwałym kalectwem. Ogromna liczba osób została pozbawiona jakiegokolwiek schronienia. Spośród narodów europejskich największe straty poniosła Polska - 6 mln ofiar śmiertelnych. Duże straty poniosło także ZSRR, którego aż ponad 3 mln obywateli zginęło w samej niewoli niemieckiej.
    Konsekwencje wojny to nie tylko straty w ludności. To także ogromne utracone koszty. Trudno dziś dokładnie oszacować wartość zniszczeń będących konsekwencją wojny. Niekiedy podaje się sumę ponad 300 mld dolarów. Suma około 155 mld dolarów została wydana bezpośrednio przez państwa na prowadzenie wojny.

    Gospodarka światowa niemal całkowicie legła w gruzach. Nastąpił kryzys gospodarczy, szybko rosła inflacja. Państw objętych walkami nie było stać na dostarczenie żywności dla swojej ludności, nie mogły one o własnych siłach odbudować zrujnowanego przemysłu. To zadanie spoczęło na barkach zwycięskich państw alianckich, a przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Szczególnie na terenie Niemiec ten problem był poważny. Wielkie ilości osób wyzwolonych w 1945 roku z obozów koncentracyjnych i obozów pracy należało wyżywić, wyleczyć, dać odzież. Jeśli się weźmie liczbę tych osób - ponad 14 mln - to łatwo sobie wyobrazić ogrom problemu stojący przed Aliantami.

    Politycznym skutkiem II wojny światowej był, zasadniczo uzgodniony jeszcze w czasie wojny, na konferencji w Jałcie (luty 1944), podział świata na strefy wpływów dwóch mocarstw: Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego.

    Stany Zjednoczone z racji swojego położenia wychodziły z wojny z nie zniszczoną gospodarką i zyskami zapewnionymi sobie dzięki dostawom wojennym. Posiadacz najgroźniejszej ówcześnie broni - bomby jądrowej, uważał się za strażnika demokracji na ziemskim globie. Często główne zadanie Amerykanów określano jako obronę świata przed grożącą mu "sowietyzacją". Także podobny cel miał na początku Pakt Pólnocnoatlantycki - NATO, powstały 4 kwietnia 1949 roku. Zrzeszał on państwa Europy Zachodniej oraz USA i Kanadę i miał być przeciwwagą dla mocarstwowych posunięć państw bloku komunistycznego.

    Z kolei Związek Radziecki zapewnił sobie wpływy na terenach wyzwalanych w czasie wojny przez Armię Czerwoną państw Europy Środkowo-Wschodniej. W państwach tych sprawnie rozprawiono się w wszelkimi siłami demokratycznymi, oddając władzę w ręce komunistów, całkowicie zależnych od Moskwy. Zlikwidowano wolność słowa, ograniczono prawa obywateli. Stalin szybko stworzył blok państw komunistycznych, o ograniczonej własnej suwerenności, podporządkowanych Moskwie. Wyprodukowanie bomby jądrowej zapewniło Związkowi Radzieckiemu mocną pozycję w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Militarnym "ramieniem" państw socjalistycznych miał być Układ Warszawski (utworzony 14 maja 1955 r.), który powstał jako odpowiedź na utworzenie NATO i wstąpienie do niego RFN. Ten obraz polityczny Europy i świata miał się zmienić dopiero po przeszło 50 latach, pod koniec lat 80-tych XX wieku.

    Wojna wywołała, szczególnie w krajach Europy Zachodniej kryzys wiary. Kościoły, zarówno katolickie, jak i protestanckie, zrzeszały coraz mniejszą liczbę wiernych. Sytuację polepszyły reformy II soboru watykańskiego (1962-65), zwołanego przez papieża Jana XXIII, popierane przez następnych papieży, szczególnie przez Jana Pawła II.

    Na świecie szybko postępował proces dekolonizacji. Byłe kolonie państw europejskich w Afryce i Azji uzyskiwały suwerenność. Było to możliwe zarówno ze względu na zmianę nastawienia tubylców do mocarstw kolonialnych (biały człowiek okazywał się taki sam, jak inni), a także jawną słabość państw europejskich po wojnie.

    Wojna zawsze wpływa na rozwój techniki wojennej. II wojna światowa nie była tu wyjątkiem. Wykorzystanie na wielką skalę wojsk pancernych, lotnictwa, użycie bomby jądrowej - to wszystko powodowało, że wojna stawała się wielkim wyzwaniem także pod względem gospodarczym. Wielkie ilości wojskowych, zdemobilizowanych wraz z końcem wojny okazały się nie lada problemem dla Aliantów. Łatwo wyobrazić sobie skalę problemu stojącego przed władzami brytyjskimi, które musiały samej armii gen. Andersa (kilkaset tysięcy żołnierzy wraz z rodzinami) zapewnić transport na Wyspy, miejsce zamieszkania oraz pracę (do realizacji tego zadania powołano specjalny organ - Polski Korpus Przysposobienia Obronnego).

    Zaczynała się integracja państw Europy Zachodniej. Za sprawą Winstona Churchilla powołano Ruch na rzecz Integracji Europy. Później powstał zaczątek Unii Europejskiej - Europejska Wspólnota Węgla i Stali (1951), na początku grupująca takie państwa jak Francja, Niemcy, Włochy i kraje Beneluxu. Za cel Wspólnota postawiła sobie koordynację polityki odnoszącej się do surowców strategicznych - węgla i stali. Kolejnym krokiem ku bliższej integracji było stworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, już nie ograniczającej się w swym zasięgu działania do wymienionych surowców. Tworzenie wspólnego rynku europejskiego miało zaowocować szybszym rozwojem gospodarczym państw i zwiększeniem wymiany handlowej między nimi. Cele te zresztą osiągnięto. Istniejąca dziś Unia Europejska jest kontynuacją tego kierunku integracji.

    Starano się także rozwijać współpracę między wszystkimi państwami kuli ziemskiej. W tym celu 26 czerwca 1945 roku została uchwalona w San Francisco Karta Narodów Zjednoczonych. Dała ona początek nowej organizacji ponadnarodowej - Organizacji Narodów Zjednoczonych, następczyni niezbyt udanej międzywojennej Ligi Narodów. W założeniu ONZ ma stać na straży pokoju na świecie oraz suwerenności państw zgrupowanych w Organizacji. Trudna jest odpowiedź na pytanie czy Organizacja spełnia obecnie swoją rolę.

    Wraz z końcem II wojny światowej rozpoczął się nowy etap w dziejach ludzkości. Trudno jednoznacznie powiedzieć czy jest on lepszy od poprzedniego i czy państwa oraz sami ludzie wyciągnęli słuszne wnioski z tragedii wojny światowej.

    Mam nadzieję że się przyda :) Dodane są jeszcze gospodarcze. Nie dawno miałem podobny temat na referat z tym że z skutkami gospodarczymi :)

Podobne zadania

malinka14 Pomocy!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: malinka14 28.3.2010 (20:55)
karolinabuczak1 hira POMOCY jutro mam powtórzenie i pytanko:/ Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karolinabuczak1 15.4.2010 (17:26)
karolinabuczak1 hira POMOCY jutro mam powtórzenie i pytanko:/ Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: karolinabuczak1 15.4.2010 (17:26)
iwcia32xD Historia pomocy!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: iwcia32xD 18.4.2010 (11:34)
kamila23422 na jutro pomocy .! bardzo proste kto pomoże Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: kamila23422 21.4.2010 (18:50)

Podobne materiały

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej

Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...

Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji