Treść zadania

Konto usunięte

Przerabiam teraz Tajemniczy ogród i mam podać :

1. czas i miejsce akcji.
2. Bohaterowie
-główni
-drugoplanowi
- epizodyczni
3. tematyka
4 problematyka utworu.

Prosze pomozcie mi... mam to na jutro i nie wiem jak to zrobić ;((
>płacze<

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Czas i miejsce akcji:
    Opisane w utworze wydarzenia rozegrały się w przeciągu pół roku pod koniec XIX wieku. W pierwszym rozdziale wydarzenia rozgrywają się w Indiach, w domu państwa Lennox. Tam Mary spędziła dzieciństwo. Od drugiego rozdziału akcja przenosi się do Misselthwaite Manor, dużego domu należącego do pana Cravena, wuja Mary.
    Dom jest otoczony licznymi ogrodami. Jeden ogród jest zamknięty na klucz. Jego mur tak porósł bluszczem, że nawet nie widać furtki. To właśnie ten ogród Mary nazwała tajemniczym. Jest to ogród kwiatowy.


    Bohaterowie:
    1) pierwszoplanowi:
    Mary Lennox, Dick Sowerby, Colin Craven
    2) drugoplanowi:
    Marta Sowerby, Zuzanna Sowerby, Archibald Craven, pani Medlock, Ben Weatherstaff
    3)epizodyczni:
    doktor Craven, pan Pitcher, Bazyli

    Tematyka:
    Porusza wzruszające historie
    ludzi:śmierć rodziców Mary, matki Colina i cierpienia pana Cravena. Uczy nas o tym, że nie zawsze mamy takie poglądy na świat, jakie są właściwe. Mary zmieniła pogląd na świat, z małej, brzydkiej i negatywnej dziewczynki na aktywną i szybką.

Rozwiązania

  • userphoto

    1) Opisane w utworze wydarzenia rozegrały się w przeciągu pół roku pod koniec XIX wieku.
    2)Główni - Mary Lennox, Colin Craven
    drugoplanowi - Dick Sowerby , Martha Sowerby , Susan Sowerby , Pani Medlock , Archibald Craven , Ben Weatherstaff , doktor Craven , Pitcher .
    epizodyczni - nie wiem
    3)Jak przeczytałaś to będziesz wiedzieć .
    4)Przemiana Mary i Colina
    Mary Lennox i Colin Craven to dwójka dziesięciolatków, podobnych do siebie. Oboje byli samotni, zapatrzeni w siebie, niegrzeczni. To prawda, że powody ich zachowania były różne.

    Mary, od dzieciństwa pozostawiona opiekunce, nie znała miłości rodziców. Wychowywana była przez hinduską piastunkę, która pozwalała jej na wszystko. Dziewczynka wyrosła więc na egoistkę, która nie liczyła się z innymi. Uważała jednak, że to inni są dla niej niedobrzy. Nie mogła zrozumieć, że swym zachowaniem sprawia, że wszyscy będą ją omijać z daleka.

    Colin również nie odczuwał miłości ojca. W dodatku był przekonany, że wkrótce umrze i panicznie bał się kalectwa. Był bardzo nerwowy. Uważał (podobnie jak jego otoczenie), że skoro wkrótce umrze, to należy spełniać wszystkie jego zachcianki. To spowodowało, że stał się rozpieszczonym histerykiem. Najmniejszy sprzeciw wywoływał u niego wybuchy złości.

    Mary i Colin bardzo się zmienili dzięki ludziom, jakich spotkali. W drodze do Anglii Mary zastanawiała się, dlaczego właściwie nie znała rodziców. W Misselthwaite Manor poznała Marthę, która pełniła funkcję jej pokojówki. Jej usługi dalekie były od tego, do czego była przyzwyczajona Mary. Martha była prostą wiejską dziewczyną, ale sympatyczną i serdeczną. Uważała, że dzieci powinny być samodzielne i dlatego, można powiedzieć, „zmusiła” Mary, by się usamodzielniła - np. by zaczęła się sama ubierać. Paplanina Marthy, która tak początkowo denerwowała dziewczynkę, z czasem zaczęła się jej podobać. Martha często opowiadała o swojej rodzinie, szczególnie o matce i bracie Dicku. Te opowieści również wywarły pewien wpływ na dziewczynkę. To wreszcie Martha namówiła Mary do zabaw w ogrodzie, a nawet kupiła jej w tym celu skakankę.

    W ogrodzie Mary spotkała Bena Weatherstaffa, który znany był z tego, że mówił prawdę bez ogródek. To on powiedział Mary, że ma niemiły charakter. Dzięki niemu zainteresowała się rudzikiem.

    Ogromny wpływ na Mary wywarł Dick. Ten dwunastoletni miły chłopiec roztaczał wokół siebie aurę niezwykłości. Dzieciom wydawało się, że potrafił czarować. Doskonale rozumiał zwierzęta, a także ludzi ze swego otoczenia. Jego rady i wspólne zabawy uczyniły stopniowo z Mary miłą i grzeczną dziewczynkę.

    Oczywiście ta zmiana nie dokonała się od razu. Sama Mary wyliczyła kilka jej etapów:

    • kiedy wydawało jej się, że zrozumiała ptaszka;

    • kiedy nauczyła się biegać,

    • kiedy poczuła po raz pierwszy głód,

    • kiedy kogoś naprawdę było jej żal.

    Stopniowo inne niż duma uczucia zaczęły budzić się w jej sercu. Nie bez znaczenia dla jej charakteru była praca w tajemniczym ogrodzie.

    Na zmianę postawy Colina miała wpływ głównie Mary, a później także Dick. Mary pierwszy raz spotkała kuzyna nocą, kiedy głośno płakał. Być może te niezwykłe okoliczności sprawiły, że dzieci zaczęły ze sobą rozmawiać. Dziewczynka zdołała rozbudzić jego ciekawość opowieścią o tajemniczym ogrodzie. Ponieważ zależało mu na zachowaniu tajemnicy, nie zrobił awantury, choć zdarzało się, że dzieci się kłóciły. Miało to jednak na nie dobry wpływ, bo oto po raz pierwszy w życiu ktoś im się sprzeciwiał. Dzięki temu uczyły się kompromisów. Dzięki wspólnym zabawom oboje zaczęli się uśmiechać, a śmiech jest wspaniałym lekarstwem. Mary zdołała przekonać Colina, że nie jest chory. Wspólne z Dickiem spacery, a potem i praca w ogrodzie pozwoliły, by Colin zaczął chodzić.

    Spotkania z przyjaciółmi wyleczyły chłopca, nie tylko z urojonej choroby, ale i z wielu wad.
    Tajemniczy dom i ogród

    Misselthwaite Manor to niezwykły dom. Jest bardzo stary i ogromny, wyposażony w masywne starodawne meble. Kiedy Mary tam przyjechała, światło paliło się w niewielu oknach. Bo też dom był w dużej części pusty. Większość pokoi była od lat nieużywana i dlatego zostały one pozamykane.

    Jednak Mary słyszała w domu dziwne głosy. Nie wystarczyły jej wyjaśnienia Marthy, że to odgłos wiatru na wrzosowisku. Postanowiła sama zbadać tę tajemnicę. Którejś nocy znalazła Colina.

    Innym tajemniczym miejscem jest ogród. Mary dowiaduje się o nim dość wcześnie i zaczyna go szukać. Wreszcie zauważa, że znajduje się za murem - stamtąd przylatuje rudzik. Dziewczynka wie, że klucz do ogrodu został zakopany. Jej ciekawość (ale także czytelnika) pobudza opowiadanie Bena o różanym ogrodzie. Mary przypadkowo znajduje klucz, a później furtkę do ogrodu. Nazywa go tajemniczym i postanawia tę tajemnicę zachować.

    Mary i Colin starają się ukryć fakt, że dostali się do ogrodu. Imają się różnych sposobów, by przypadkiem nie wydać tego sekretu. Czytelnik też w napięciu czeka na informację, czy ktoś jeszcze pozna tajemnicę ogrodu

  • userphoto

    czas i miejsce akcji

    Opisane w utworze wydarzenia rozegrały się w przeciągu pół roku pod koniec XIX wieku. W pierwszym rozdziale wydarzenia rozgrywają się w Indiach, w domu państwa Lennox. Tam Mary spędziła dzieciństwo. Od drugiego rozdziału akcja przenosi się do Misselthwaite Manor, dużego domu należącego do pana Cravena, wuja Mary.
    Dom jest otoczony licznymi ogrodami. Jeden ogród jest zamknięty na klucz. Jego mur tak porósł bluszczem, że nawet nie widać furtki. To właśnie ten ogród Mary nazwała tajemniczym. Jest to ogród kwiatowy.

    Głownymi bogaterami są : Mary Lenox ,Colin , Dick Sowerby

    Tematyka jest bardzo fajna .Mówi ona ,że cZłowiek dzięki łonie natury moze wiele zdziałać i z mienić się na lepsze .

    Bohaterowie poboczni:
    Martha Sowerby ,pani Medlock, ogrodnik Ben ,Zuzanna Sowerby

    Wiem , że to nie jest wszystko ale więcej nie mogłam znaleźć.
    Ale chyba trochę pomogłam ...
    Powodzenia:)

  • olcia2251

    Akcja właściwa powieści Frances Hodgson Burnett rozgrywa się w przeciągu kilku miesięcy (od wczesnej wiosny do jesieni) pod koniec XIX wieku.

    Miejscem akcji jest przede wszystkim posiadłość Misselthwaite Manor w hrabstwie Yorskshire w południowo-wschodniej Anglii, należąca do Archibalda Cravena. Akcja dwóch pierwszych rozdziałów „Tajemniczego ogrodu” rozgrywa się w Indiach, w domu rodziców Mary Lennox oraz w domu pastora Crawforda. Natomiast ostatni rozdział powieści przybliża podróż
    pana Cravena po Europie i rozgrywa się w Norwegii, Szwajcarii, dolinie Tyrolu oraz nad jeziorem Como. Fabuła dzieła obejmuje ponadto lata wcześniejsze – narodziny Mary i Colina, a także tragiczne wydarzenia w ogrodzie, które wydarzyły się przed dziesięcioma laty.
    Główni bohaterowie:
    Mary Lenox ,Colin , Dick Sowerby
    Bohaterowie dwuplanowi :
    Marta Sowerby, Zuzanna Sowerby, Archibald Craven, pani Medlock, Ben Weatherstaff
    Bohaterowie epizotyczni :
    Zuzanna Sowewrby
    Archibald Craven
    Ben Weatherstaff

Podobne zadania

kasiulka5250 Pomocy!!na jutro!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kasiulka5250 29.3.2010 (21:18)
izi_11 zadanie na polaka- pomocy! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: izi_11 6.4.2010 (19:21)
A373 Pomocy!!! Wypracowanie. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: A373 8.4.2010 (16:48)
natalia29081998 Pomocy! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: natalia29081998 13.4.2010 (15:21)
natalala POMOCY !!! opowiadanie Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: natalala 13.4.2010 (17:08)

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji