Treść zadania

dzastin405

opisać ustawe o sukcesji z 1678 roku.Z góry dziekuje

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kolejną kością niezgody między królem i Parlamentem była kwestia sukcesji. Parlament 1679 r. robił wszystko, aby na tronie Anglii nie zasiadł katolicki król. Hrabia Shaftesbury (jeden z członków Kliki) przygotował Exclusion Bill (Ustawę o wykluczeniu), która wykluczała księcia Yorku z sukcesji. W oczach protestantów kandydatem na króla była James Scott, 1. książę Monmouth, najstarszy z nieślubnych dzieci Karola II.

    Exclusion Bill przyczyniła się do podziałów na angielskiej scenie politycznej i wyodrębnienia się partii politycznych, które przetrwały do dziś. Zwolennicy ustawy, zwani "petycjonistami" (Petitioners), przekształcili się w partię wigów (ob. Partia Liberalna), natomiast jej przeciwnicy zwani "abhorrerami" (Abhorrers), przekształcili się w partię torysów (ob. Partia Konserwatywna).

    Karolowi Exclusion Bill nie przypadła do gustu. Obawiając się jej uchwalenia w grudniu 1679 r. rozwiązał Parlament. Dwa kolejne Parlamenty (w 1680 i 1681 r.) również zostały rozwiązane w związku z ustawą sukcesyjną. Po rozwiązaniu Parlamentu w 1681 r. rozpoczęły się rządy osobiste Karola II, który wykorzystał fakt, że Exclusion Bill cieszyła się coraz mniejszym poparciem w społeczeństwie, które było lojalne wobec króla Karola.

    Królewski opór wobec ustawy sukcesyjnej spowodował, że niektórzy protestanccy politycy zawiązali w 1683 r. spisek mający na celu zabicie króla i księcia Yorku podczas ich powrotu z wyścigów w Newmarket. Plany spiskowców pokrzyżował jednak pożar, który spalił Newmarket. Wkrótce spisek wyszedł na jaw. Niektórzy jego członkowie uciekli (książę Monmouth, hrabia Shaftesbury), inni zostali ścięci (lord William Russel, Algernon Sydney).

    Ten sam Parlament w maju 1679 r. uchwalił Habeas Corpus Act. W myśl jego przepisów nikt nie mógł zostać aresztowany bez wyroku sądu, a aresztowany miał prawo w ciągu 24 godzin poznać stawiane mu zarzuty. Nie wolno było również przetrzymywać oskarżonego dłużej niż 3 do 20 dni przed rozprawą.

Rozwiązania

Podobne zadania

gosieniek Dzieje Litwy do unii z Polską w 1385 roku Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gosieniek 16.5.2010 (15:35)
magda22m kultura rzymska proszę o dokładne opisanie dziekuje Przedmiot: Historia / Liceum 2 rozwiązania autor: magda22m 24.9.2010 (13:32)
menczester ocena demokracji ateńskiej pomocy na dzis dziekuje slicznie Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: menczester 4.10.2010 (17:17)
wiola25 w którym roku polski ksiąze Mieszko I zabrał Czechom Sląsk przy niemieckiej Przedmiot: Historia / Liceum 3 rozwiązania autor: wiola25 18.10.2010 (19:47)
Wiola23 pierwsi królowie elekcyjni na szybko;) z góry dziekuje;* Przedmiot: Historia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Wiola23 30.11.2010 (17:17)

Podobne materiały

Przydatność 65% Badanie konstytucyjności ustaw

Największą moc spośród wszystkich aktów prawnych w Rzeczpospolitej Polskiej, tuż po Konstytucji ma ustawa, która jako akt normatywny jest źródłem prawa, czyli tworzy fundamentalne zasady, nakazy i zakazy powszechnie obowiązujące w państwie. Ustawa jest uchwalana przez Sejm i zatwierdzana przez Senat. Niezbędne jest też podpisanie jej przez Prezydenta. Ustawą mogą być...

Przydatność 60% Opracowanie ustaw o samorządach

Mam nadzieje że się to komuś przyda ;)

Przydatność 65% Tryb uchwalania ustaw

Etap I Inicjatywa ustawodawcza Inicjatywa ustawodawcza – jest to przyznane w konstytucji uprawnienie do wystąpienia do Sejmu, jako organu ustawodawczego, z projektem ustawy. Iinicjatywa ustawodawcza przysługuje: posłom, Senatowi, Prezydentowi RP, Radzie Ministrów, a także grupie co najmniej 100 000 obywateli (tzw. inicjatywa ludowa). Inicjatywa poselska - szczegółowe regulacje w...

Przydatność 65% Tryb uchwalenia ustaw.

Tryb uchwalenia ustaw Ustawa, akt prawny, ogólny i powszechnie obowiązujący, uchwalany przez parlament. Ustawę w Polsce uchwala sejm za zgodą senatu. Wyróżnia się ustawę zasadniczą, inaczej konstytucja, ustawę konstytucyjną (dotyczącą zmiany konstytucji) i ustawę zwykłą, która w hierarchii źródeł prawa zajmuje miejsce bezpośrednio po konstytucji, musi być z nią...

Przydatność 100% Sukcesja andegaweńska .Streszczenie artykułu Stanisława Szczura: ‘W sprawie sukcesji andegaweńskiej w Polsce’

Sukcesją w Polsce interesował się już Jan z Czarnkowa. Jan Dąbrowski w monografii na temat Elżbiety Łokietkówny zawarł hipotezę, że kwestia układu sukcesyjnego pojawiła się w 1335 roku. Ten sam autor w monografii Ludwika Węgierskiego pisze jednak, że pierwsze plany sukcesji pojawiły się w 1337 roku w Inowrocławiu, zaś układ zawarto w 1339 roku. Dąbrowski potem...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji