Treść zadania

kamilkaa12342

korzystajac z encyklopedii ,internetu napisz notatkę o swpoim ulubionym autorze książek dla dzieci i młodziezy.Nie zapomnij napisać
-jak się nazywa
-jakie były najwazniejsze wydarzenia w jego życiu(kiedy się urodził,gdzie, i kiedy sie uczył,jakie były jego zainteresowania)
-kiedy i jakim utworem zadebiutował;jakie przyznano mu nagrody;które utwory przyniosły mu popularność,a które ty najbardziej cenisz.Powiedzenia;)plis POMURZCIE!!:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Małgorzata Musierowicz, z d. Barańczak (ur. 9 stycznia 1945 w Poznaniu) - autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Twórczyni cyklu powieściowego Jeżycjada.
    Małgorzata Musierowicz ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z zawodu grafik. Pisywała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w formie trzech książek pod tytułem: Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!.

    Debiutowała w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. Na motywach powieści Kłamczucha powstał film o takim samym tytule, a na podstawie Kwiatu kalafiora i Idy sierpniowej zrealizowano film ESD. Oba filmy reżyserowała Anna Sokołowska.

    W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano Kwiat kalafiora. Za swoje książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, Kłamczuchę, przyznano jej Złote Koziołki. Jej książka pt. Noelka została wpisana na polską listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY).

    Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu w 1994 roku.


    W 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.
    Ja lubię wszystkie części ,,Jeżycjady", najbardziej jednak cenię sobie książki z tej serii pt.: ,,Brulion Bebe B." oraz ,,Imieniny" , w których porusza problemy dorastającej młodzieży i ich pierwsze miłości.

    Pozdrawiam: Karolcia:)

Rozwiązania

  • userphoto

    Bracia Grimm: Wilhelm Karl (ur. 24 lutego 1786 w Hanau, zm. 16 grudnia 1859 w Berlinie) i Jacob Ludwig Karl (ur. 4 stycznia 1785 w Hanau, zm. 20 września 1863 w Berlinie) – znani niemieccy pisarze i uczeni językoznawcy, członkowie Akademii Nauk w Berlinie. Bratem Jacoba i Wilhelma był malarz Ludwig Grimm.
    Na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych opracowali zbiór baśni, które stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków.
    Ich podobizny widniały na tysiąc markowym banknocie.

  • userphoto

    Wioletta Piasecka

    Urodzona. 4 czerwca 1970r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny – Filologia Polska. Pracę magisterską napisała pod okiem prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej z dziedziny literatury dla dzieci i młodzieży. Temat pracy „Baśnie Hansa Chrystiana Andersena znane i nieznane – badania nad czytelnictwem.” Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.

    Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek, wydanym przez wydawnictwo Qvo Vadis. Znalazło się tam siedem utworów. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena.

    Jednak sukces wydawniczy i autorski przyniosła współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej” Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to:

    - Zaczarowane bąbelki,
    - Bajka na dobranoc,
    - Dwie Małgosie,
    - Bajka o królewnie,
    - Sześć życzeń Natalki,
    - Dawno temu…,
    - W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
    - Włóczęga,
    - Domek marzeń,
    - Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
    - Księżniczka dziecięcych serc,

    Ponadto baśń Dawno temu w Betlejem została wydana przez Wydawnictwo św. Wojciecha.

    W 2003r. miała debiut pierwsza sztuka teatralna pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba” zagrana przez agencję artystyczną Qfer, podczas uroczystego zakończenia Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Sztuka ta otrzymała również pierwszą nagrodę podczas ogólnopolskiego przeglądu sztuk teatralnych fArt w Kłodzku.

    W 2005r. książka Dawno temu… została uznana za najlepszą książkę roku i otrzymała główną nagrodę Fundacji Elbląg. W 2004r. Wioletta Piasecka za swoją twórczość otrzymała wpis honorowy w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu Talentu i Serca Fundacji Zdążyć z Pomocą w Warszawie.

    Współpracuje z Radiem Lublin S.A., gdzie na antenie od listopada 2003r. niemal codziennie emitowane są słuchowiska pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej”

    Od listopada 2003r. do chwili obecnej na zaproszenie bibliotek, szkół, przedszkoli i księgarń odbyła około tysiąca spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą.

    Baśnie Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wykorzystywano jako baśnie terapeutyczne m. in. w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Skarżysku Kamiennej, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szerzawach k. Mogilna, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka w Elblągu i wielu innych. Baśnie Wioletty Piaseckiej były tematem wielu prac magisterskich.

    Książki Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wygrywały plebiscyty czytelnicze m. in. w Bibliotece Publicznej w Warszawie Dzielnicy Wilanów, Bibliotece Publicznej w Pawłowicach, Bibliotece Publicznej w Sławnie, Szkole Podstawowej Nr 12 w Elblągu, Bibliotece Publicznej w Siedlcach i wielu innych.

  • N_i_g_h_t_m_a_r_e_

    Zbigniew Nienacki, prawdziwe nazwisko Zbigniew Tomasz Nowicki (ur. 1 stycznia 1929 w Łodzi, zm. 23 września 1994 w Morągu) – polski pisarz i dziennikarz.
    Syn Jana i Cecylii z Daneckich. Ojciec był urzędnikiem, a matka nauczycielką. Zadebiutował w wieku 17 lat. Największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa. Opinię pisarza kontrowersyjnego i niestroniącego od erotyki zawdzięcza powieściom dla dorosłych, między innymi Raz w roku w Skiroławkach, oraz powieści historycznej Dagome iudex.

    Kolejność zgodna z wewnętrzną chronologią cyklu (nie według pierwszych wydań):
    Pozwolenie na przywóz lwa (nowy tytuł: Pierwsza przygoda Pana Samochodzika) (1961)
    Uroczysko (nowy tytuł: Pan Samochodzik i święty relikwiarz) (1957)
    Skarb Atanaryka (nowy tytuł: Pan Samochodzik i skarb Atanaryka) (1960)
    Wyspa Złoczyńców (nowy tytuł: Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców) (1964)
    Pan Samochodzik i templariusze (1966)
    Księga strachów (nowy tytuł: Pan Samochodzik i dziwne szachownice) (1967)
    Niesamowity dwór (nowy tytuł: Pan Samochodzik i niesamowity dwór) (1970)
    Nowe przygody Pana Samochodzika (nowy tytuł: Pan Samochodzik i Kapitan Nemo) (1970)
    Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (1972)
    Pan Samochodzik i Fantomas (1973)
    Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (1975)
    Pan Samochodzik i Winnetou (1976)
    Pan Samochodzik i Niewidzialni (1977)
    Pan Samochodzik i złota rękawica (1979)
    Pan Samochodzik i człowiek z UFO (nowy tytuł: Pan Samochodzik i Nieśmiertelny) (1985)
    Pan Samochodzik i nieuchwytny kolekcjoner (1997) (książka dokończona przez Jerzego Ignaciuka)
    Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja (1997) (zaadaptowany tekst Zabójstwo Herakliusza Pronobisa przez Jerzego Ignaciuka - pierwotny tekst nie ma nic wspólnego z Panem Samochodzikiem)
    Powieści dla dorosłych [edytuj]
    Worek Judaszów (1961)
    Podniesienie (1963)
    Laseczka i tajemnica (1963)
    Z głębokości (1964)
    Sumienie (1965)
    Liście dębu (t. 1 – 1967, t. 2 – 1969)
    Mężczyzna czterdziestoletni (1971)
    Uwodziciel (1978)
    Raz w roku w Skiroławkach (tom 1 i 2 – 1983)
    Wielki las (1987)
    Dagome iudex (wydane także jako Historia sekretna) (1989–1990)
    Sztuki [edytuj]
    Termitiera (1962)
    Golem (1963)
    Styks (1963–1966)
    Opowieść o Bielinku (1966)
    Filmografia [edytuj]
    Wyspa Złoczyńców (film, 1965) - scenariusz
    Z przygodą na ty (serial tv, 1966) - scenariusz
    Wyprawa odważnych (odc. 6) w: Z przygodą na ty (serial tv, 1966) - dialogi
    Akcja Brutus (film, 1970) - scenariusz
    Samochodzik i templariusze (serial tv, 1971) - scenariusz
    Pan Samochodzik i niesamowity dwór (film, 1986) - scenariusz
    Ekranizacje [edytuj]
    Wyspa Złoczyńców (1965) – na podstawie powieści Wyspa Złoczyńców
    Akcja Brutus (1970) – na podstawie powieści Worek Judaszów
    Samochodzik i templariusze (1971) – na podstawie powieści Pan Samochodzik i templariusze
    Pan Samochodzik i niesamowity dwór (1986) – na podstawie powieści Niesamowity dwór
    Pan Samochodzik i praskie tajemnice (1988) – na podstawie powieści Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic
    Latające machiny kontra Pan Samochodzik (1991) – na podstawie powieści Pan Samochodzik i złota rękawica.

Podobne zadania

bobek1510 Mam Napisac Horror Na J.polski Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: bobek1510 5.4.2010 (18:14)
julcia0101 Polski----->Wiosna oczami żaby Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: julcia0101 13.4.2010 (15:33)
Olcia97 Kto jest albo był polskim Patriotom , co zrobił dla polski Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Olcia97 14.4.2010 (15:43)
domel1131 przetłumacz na polski Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 8 rozwiązań autor: domel1131 14.4.2010 (17:49)
lilisia ważne! na jutro. j. polski, podstawówka. Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: lilisia 15.4.2010 (19:46)

Podobne materiały

Przydatność 65% Konstytucja 3 maja i inne polskie konstytucje

Wstęp KONSTYTUCJA Najwazniejszym ze wszystkich aktów prawnych obowiazujacych w panstwie jest konstytucja, której nazwa pochodzi od lacinskiego slowa constitutio - urzadzac, ustanawiac. Jest to akt o szczególnym znaczeniu okreslajacy zasady dzialania wszystkich organów panstwa, ich wzajemne relacje oraz prawa i obowiazki obywateli. Wszystkie pozostale normy i regulacje prawne musza...

Przydatność 65% Czy Konstytucja 3-go Maja miała dobry wpływa dla Polski?

Dokonaj oceny konstytucji 3-go maja z perspektywy naszych czasów Konstytucja 3-go Maja została uchwalona przez sejm czteroletni, a przede wszystkim przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791r. Była pierwszą nowoczesną ustawą w Europie. Zawarte są w niej obowiązki i prawa obywatela, oraz reformacje przeprowadzone w państwie. Jednak czy miała ona korzystny wpływ dla...

Przydatność 70% Wejście Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 rok - praca semestralna

Dzień 1 maja 2004 roku na długo pozostanie w pamięci polskiego narodu. Tego dnia flaga Unii Europejskiej po raz pierwszy powiewała razem z flagą III RP. Wciągnięcie na maszt flagi Unii Europejskiej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nastąpiło o północy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W swoim przemówieniu prezydent...

Przydatność 60% Europa i Świat XVI-XVII (upadek rzeczpospolitej, rozbiory polski, KEN, Konstytucja 3 maja)

Historia 1. Najważniejsze przyczyny upadku Rzeczpospolitej: – zniszczenia po wojnach XVIIw. (gospodarcza) - liberum veto (wolne nie pozwalam) zrywanie sejmów przez posłów - wtrącanie się obcych państw w sprawy wewnętrzne Polski (ościenne: Rosja, Austria, Prusy) 2. Stanisław August Poniatowski zasiadał na tronie Polski. Był człowiekiem światłym, wykształconym,...

Przydatność 85% Pszczółka Maja / Biene Maja

In einem unbekannten Land vor gar nicht allzu langer Zeit war eine Biene sehr bekannt von der sprach alles weit und breit. Und diese Biene die ich meine nennt sich Maja kleine freche schlaue Biene Maja. Maja fliegt durch ihre Welt zeigt uns das was ihr gefllt. Wir treffen heute uns're Freundin Biene Maja diese kleine freche Biene Maja. Maja alle lieben Maja Maja (Maja) Maja (Maja) Maja...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji