Treść zadania

sylwia987

Aleksandria główny ośrodek kultury hellenistycznej


plisssssssss pomóżcie

tylko jak byście mogli to nie żywcem z neta

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ośrodki kultury hellenistycznej.
    Głównymi ośrodkami kultury były stolice państw hellenistycznych. Organizacja życia kulturalnego korzystała tam z opieki władców, którzy – wzorem monarchów wschodnich i Aleksandra Wielkiego – kazali oddawać sobie cześć boską. Wielkie przedsięwzięcia kulturalne, na które nie żałowali środków, miały przydać im blasku i chwały.Tak więc w Aleksandrii panujący w Egipcie Ptolemeusze ufundowali Muzeum, czyli dom Muz. Był to pierwszy instytut naukowy, w którym utrzymywani przez państwo uczeni mogli poświęcać się badaniom. Dla ich potrzeb wyposażono Muzeum w ogromną bibliotekę oraz obserwatoria astronomiczne, ogród botaniczny i zoologiczny oraz różne specjalistyczne pracownie naukowe.
    Z Aleksandrią współzawodniczył jako ośrodek badań naukowych Pergamon. Ponieważ rozwój tamtejszej biblioteki hamował brak papieru, którego Ptolemeusze zazdrośni o sławę Aleksandrii, nie pozwalali wywozić z Egiptu, zaczęto pisać tu książki na odpowiednio wyprawionej skórze zwierzęcej zwanej pergaminem.
    Do najważniejszych ośrodków kultury hellenistycznej należała też Antiochia, zdobiona przez panujących tam Seleucydów wspaniałymi budowlami. Nie utraciły znaczenia Ateny, gdzie powstawały nowe kierunki filozoficzne.

    Osiagnięcia
    Rozwój nauk ścisłych i techniki. Okres hellenistyczny przyniósł szczególny rozwój matematyki i jej zastosowań. Przodowała w niej Aleksandria, gdzie Euklides dał usystematyzowany wykład geometrii w 13 księgach ‘Elementów’. ‘Elementy’ stały się podstawowym podręcznikiem geometrii aż po XIX wiek. Twierdzenia geometryczne, których uczymy się w szkole, i dowody ich prawdziwości są właśnie zaczerpnięte z dzieła Euklidesa.W bogatszych Syrakuzach żył inny wielki matematyk i fizyk Archimedes. Był on między innymi odkrywcą noszącego jego imię prawa, że ciało zanurzone w wodzie traci na ciężarze równowartości wypartej przez nie wody. Geometrię wzbogacił wprowadzeniem wzorów obliczenia objętości różnych brył. Słynął też z licznych wynalazków machin, opartych na znajomości praw fizyki, za której ojca jest uważany.
    Aleksandria skupiła wielu wybitnych astronomów. Z nich Eratostenes wprowadził pojęcie siatki geograficznej (równoleżniki i południki), obliczył po raz pierwszy długość południka ziemskiego a tym samym obwód ziemi. Arystarch z Samos na półtora tysiąca lat przed Kopernikiem doszedł do przekonania, że Ziemia wykonuje ruch dookoła Słońca, lecz nie potrafił tego należycie uzasadnić. Toteż na wiele wieków przyjął się powszechnie pogląd innego astronoma, Ptolemeusza (II w. n.e.), według którego Ziemia jako ośrodek świata pozostawała nieruchoma, a wokół niej krążył cały wszechświat wraz ze Słońcem (system geocentryczny).

Rozwiązania

Podobne zadania

urszula2012 wymień i krótko scharakteryzuj najważniejsze osiągnięcia kultury Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: urszula2012 29.3.2010 (19:06)
Nieznany Jakie były największe osiągnięcia Arabów w dziedzinie nauki i kultury. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.5.2010 (16:29)
fasolka167 Pojęcie mecenas kultury i sztuki.Proszę o pomoc. Z góry dziękuje. Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: fasolka167 30.9.2010 (16:07)
cziketa napisz informacje na temat Hellenizmu i jego kultury Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: cziketa 23.11.2010 (20:25)
Roxi351 Wymień znane ci w swojej okolicy przejawy kultury barokowej. Daje najjj Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Roxi351 29.11.2010 (15:25)

Podobne materiały

Przydatność 80% Kategorie kultury.

ROZUMIENIE KULTURY: ATRYBUTYWNE – kultura jest atrybutem człowieka, czymś wspólnym całemu gatunkowi ludzkiemu i wyróżnia go z pośród innych gatunków. Używając rzeczownika kultura w znaczeniu atrybutywnym można posłużyć się nim tylko w l. poj. podobnie jak słowem ludzkość. DYSTRYBUTYWNE – kiedy mówimy o kulturze w rozumieniu dystrybutywnym mamy na myśli to, że...

Przydatność 70% Pedagogika kultury

1. Powstanie pedagogiki kultury – powstała ona w XIX wieku w środowisku humanistów niemieckich /Wilhelm Dilthey 1833-1911, Wilhelm Humbolt 1767-1835, Edward Springer 1883-1963, Henrich Rickert 1863-1936/. Nawiązali oni do filozofii E. Hegia /1770-1831/. Był on idealistą. Uważał, że duch ludzki jest pierwszy – fenomenologią ducha. Najpierw duch, a potem materia. Filozofowie...

Przydatność 85% Pedagogika kultury

PEDAGOGIKA KULTURY Nie jest nurtem jednolitym. Powstała w Niemczech w środowisku humanistów na początku XX w. pod wpływem recepcji filozoficznych Wilhelma Diltheya. On pierwszy stwierdził, że człowieka zrozumieć można nie przez psychologiczne eksperymenty, lecz przez historię i kulturę, która zaspokaja potrzeby duchowe. Jej przedstawicielami byli także Eduard Spranger,...

Przydatność 50% Pojęcie kultury

Kulturoznastwo

Przydatność 55% Składniki kultury

Składniki kultury 1. Kultura materialna: Nazywamy wszystkie dotykalne, konkretne wytwory społeczeństwa. Np. odkrycia archeologiczne: gliniane dzbany, biżuteria, broń. Krótko mówiąc, każdy fizyczny przejaw życia ludzi jest częścią kultury materialnej. Kultura materialna jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. 2. Kultura niematerialna. Duchowe wytwory społeczeństwa...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji