Treść zadania

Zwierz

Wpływ swiatła na szybkosc procesu fotosyntezy





chodzi mi o to żeby to rozciągnąć na 1,5 strony
a4

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    To powinno ci wystarczyć na kilka stron - coś wybierz, skróć lub uzupełnij
    Wpływ światła na fotosyntezę

    Pierwotnym źródłem energii dla prawie wszystkich żywych organizmów jest światło słoneczne. Energia ta jest niezbędna dla roślin zielonych do przeprowadzania fotosyntezy. Proces ten polega na wykorzystaniu przez rośliny zielone energii słonecznej do przekształcenia dwutlenku węgla i wody w bogate w energię węglowodany. Produktem fotosyntezy jest również tlen cząsteczkowy.
    Fotosynteza zachodzi głównie w liściach, czyli tych częściach roślin, które zawierają chlorofil – zielony barwnik, sprawia on, że z dwutlenku węgla pobranego z atmosfery oraz z wody powstają węglowodany. Potrzebny do fotosyntezy dwutlenek węgla rośliny pobierają z powietrza. Z gleby lub z pożywki rośliny za pomocą korzeni pobierają wodę i rozpuszczone w niej składniki mineralne. W nocy, kiedy jest ciemno, w roślinie przebiega proces odwrotny do fotosyntezy. Węglowodany przy udziale tlenu zostają rozłożone na wodę i dwutlenek węgla, przy czym zostaje uwolniona energia.


    *Światło w warunkach mieszkalnych

    Wszystkie rośliny zielone potrzebują światła, w ten sposób zaopatrują swój organizm w energię. Jest to powód, dla którego rośliny nie mogą znajdować się w pomieszczeniach pozbawionych światła. Im roślina ma więcej światła, tym jest zdrowsza i piękniejsza.
    Oko człowieka przystosowuje się do natężenia światła w różny sposób, czasem szybciej, czasem wolniej. Żeby właściwie ocenić warunki świetlne, należy do mierzenia natężenia światła używać specjalnych urządzeń. Wtedy właściwie ustalimy dobre miejsce do ustawienia rośliny. Im większa odległość od okna tym intensywność światła maleje, dotyczy to również odległości w górę i w dół. Można ją sprawdzić dokonując pomiarów luksomierzem, urządzeniem do pomiarów intensywności oświetlenia.
    Rośliny, które mają zbyt mało światła posiadają cienkie łodygi, mało liści, a blaszki liściowe lub nawet całe łodygi kierują się w stronę światła. Doniczki z rośliną można co jakiś czas odwracać, aby zapobiec rozrastaniu roślin tylko w jednym kierunku. Należy to jednak robić stopniowo, co pewien czas o kilka stopni. Można tak postępować tylko z niektórymi gatunkami roślin. Większość roślin niezbyt dobrze znosi odwracanie doniczek, gdyż one same zwracają swoje liście w kierunku słońca. Nie wszystkie rośliny lubią zmianę miejsca oraz obracanie. W żadnym wypadku nie wolno zmieniać ustawienia roślin kwitnących, ponieważ kwiaty zawsze są skierowane do światła. Po odwróceniu ich, pączki kwiatowe opadną. W ten sposób reagują na przykład kaktusy.
    Rośliny różnią się zapotrzebowaniem na światło, dlatego na podstawie wieloletnich doświadczeń naukowych, obserwacji i badań warunków wzrostu roślin podzielono je na różne grupy. Półcienia lub całkowitego cienia potrzebują rośliny cieniolubne. Zaliczają się do nich: paprocie, bluszcz, , gloksynia, fiołek afrykański oraz niektóre rośliny wieloletnie. Natomiast rośliny takie jak, np. kaktusy, większość kwiatów letnich, niektóre rośliny wieloletnie wymagają bezpośredniego nasłonecznienia. Należą one do roślin światłolubnych. Roślin nie wolno ustawiać w pełnym słońcu.
    Większość roślin lubi jasne, często lekko rozproszone światło. Jest ono potrzebne do prawidłowego wzrostu rośliny. Można je uzyskać zasłaniając okna żaluzjami, ustawiać rośliny z dala od okien, tak aby promienie słonecznie nie padały bezpośrednio na roślinę, ponieważ „palą” one liście, uszkadzają i wybielają. Na najbardziej nasłonecznionych miejscach parapetów okiennych można ustawić: męczennice, pelargonie, grubosze oraz kaktusy. Dla strzałkowcagrzechotkowego, trzykrotki wybieramy miejsca, które przez większą część dnia są jasno oświetlone. Jasne, rozproszone światło jest idealne m.in. dla wszystkich odmian fuksji, zygokaktusa. Bardzo liczną grupą są rośliny o wymaganiach pośrednich.
    *Zastosowanie sztucznego światła
    Jeżeli w otoczeniu rośliny jest zbyt mało naturalnego światła, można zastosować sztuczne oświetlenie. Chcąc zyskać poprawę wzrostu roślin należy w porze od listopada do końca lutego dostarczyć roślinom dodatkowego oświetlenia o mocy 100—150 W/m2. Oświetlenie to w zależności od intensywności światła dziennego, należy włączać 5—10 godzin dziennie.
    Doskonałe jako oświetlenie dodatkowe dla roślin są świetlówki, ponieważ dają one tzw. światło zimne, dlatego można je umieścić 25-40 cm nad roślinami. Bardzo trzeba uważać stosując żarówki. Ciepło wytwarzane przez żarówkę, która wydziela 70% energii w postaci ciepła oraz2-5% energii w postaci światła, może uszkodzić liście roślin, a także podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu, co zmniejsza wilgotność. Zwykła żarówka nie emituje fal świetlnych o kolorach pomarańczowym i czerwonym, niezbędnych dla roślin. Nie należy stawiać roślin pod żarówkami, ponieważ wpływa to ujemnie na wytwarzany przez rośliny mikroklimat. Jeżeli nie ma innej możliwości to należy zneutralizować działanie żarówek osłaniając je drucianą plecionką lub płytką szklaną.

    *Światło a temperatura

    Warunkami przebiegu fotosyntezy są:odpowiednia temperatura, odpowiednie światło, a także odpowiednie stężeniedwutlenku węgla w powietrzu. Proces fotosyntezy przebiega z większymnasileniem, jeżeli roślinie dostarczy się więcej światła. Fotosynteza nasilasię wraz ze wzrostem temperatury. Mimo odpowiedniego naświetlenia w letnieupalne dni proces fotosyntezy może słabnąć lub nawet całkiem ustać z powoduprzekroczenia maksymalnej temperatury. Ze zmagazynowanych związkóworganicznych, które rośliny rozkładają w procesie oddychania, rośliny czerpiąenergię potrzebną do wzrostu i innych procesów życiowych. Tlen potrzebny dotego procesu pobierają z powietrza, natomiast wydalają dwutlenek węgla.


    Rośliny tak jak inne organizmy żywe w wyższej temperaturze szybciej oddychają. W sezonie grzewczym w mieszkaniach brak jest zróżnicowania temperatury między dniem a nocą. Temperatura wtedy wynosi 22—24°C, dopiero nad ranem trochę spada. Intensywność fotosyntezy spada w zimie, ponieważ warunki świetlne są gorsze, dzień jest krótszy a intensywność światła mała. Poprzez przyspieszony proces oddychania i ograniczenie możliwości fotosyntezy powoduje duży ubytek substancji zapasowych, których roślina nie jest w stanie uzupełnić. Warunki, które nie sprzyjają fotosyntezie powodują osłabienie rośliny, co się przyczynia do zaburzeń fizjologicznych w czasie zimy.
    Rośliny będą w stanie prawidłowo się rozwijać, gdy będą miały zapewnione odpowiednie oświetlenie. W przeciwnym wypadku będą zmuszane do zużywania większych zapasów energii niż są w stanie wytworzyć. Następstwem tego jest zahamowanie wzrostu, żółknięcie liści i osłabienie rośliny.
    Do życia w suchych środowiskach przystosowane są rośliny takie jak: żarnowiec miotlasty, rozchodnik ostry, kaktusy oraz zwierzęta np. wielbłądy czy niektóre owady.
    W wilgotnych środowiskach żyją rośliny wilgociolubne wrażliwe na niedobór wody, np. szczawik zajęczy, niezapominajka błotna, knieć błotna i zwierzęta, np. Jętki, komary, bawoły.
    Światło słoneczne do różnych części ziemi dociera z różnym natężeniem. Ilość światła zależy od jego kąta padania, a więc od szerokości geograficznej, która decyduje także o długości dnia.
    U zwierząt długość dnia reguluje wiele zjawisk, określa zmianę sierści i upierzenia, odkładanie się tłuszczu w tkankach, migracje i rozród u ptaków i ssaków. U wielu owadów długość dnia jest głównym czynnikiem, który reguluje długość spoczynku w cyklu życiowym tych organizmów.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 80% Stolice Swiata

EUROPA 1. Albania – Tirana 2. Andora – Andora 3. Austria – Wiedeń 4. Belgia – Bruksela 5. Białoruś – Mińsk 6. Bośnia i Hercegowina – Sarajewo 7. Bułgaria – Sofia 8. Chorwacja – Zagrzeb 9. Czechy – Praga 10. Dania – Kopenhaga 11. Estonia – Tallin 12. Finlandia – Helsinki 13. Francja – Paryż 14. Grecja – Ateny 15. Hiszpania – Madryt 16....

Przydatność 70% Problemy energetyczne swiata



W rozwoju przemysłowym świata zachodziło wiele zmian w strukturze zużycia surowców energetycznych. Początkowo podstawowym źródłem energii był węgiel, wykorzystywany powszechnie w energetyce, hutnictwie i transporcie (kolejowym i morskim). Z czasem zaczęło rosnąć znaczenie ropy naftowej, o czym zadecydowały takie walory jak: tańsze wydobycie, wyższa kaloryczność,...

Przydatność 60% Zróżnicowanie rasowe swiata.

Kryteria zróżnicowania ludności świata:
- językowe
- rasowe
- wyznaniowe

ZRÓŻNICOWANIE RASOWE NA ŚWIECIE.

Rozróżniamy, na podstawie cech fizycznych (proporcje ciała, kształt czaszki, twarzy, nosa, kolor i barwa oczu, intensywność i rodzaj owłosienia) trzy podstawowe rasy:
- białą – europidalna
- czarną – negroidalna
- żółta –...

Przydatność 65% Atomowa teoria swiata

HISTORIA ATOMU W starożtyności było wiele teorii o budowie materii. Charakterystyczne są poglądy filozoficzne Talesa. Zrywały one z panującą we wcześniejszych koncepcjach, dotyczących powstania wszechświata, mitologiczną interpretacją zjawisk przyrody. Tales za prapierwiastek rzeczywistości uważał wodę, która miała otaczać ze wszystkich stron płaski krąg Ziemi....

Przydatność 50% Liść jako organ oddychania, fotosyntezy, transpiracji

Liść jest organem fotosyntezy, oddychania i transpiracji. W moim referacie bliżej przyjrzę się tym procesom i miejscu ich zachodzenia – liściu. Na początku chciałabym krótko wyjaśnić znaczenie pojęcia fotosynteza. Otóż proces ten polega na przekształceniu energii świetlnej Słońca w energię chemiczną wykorzystywaną do przyswajania dwutlenku węgla do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji