Treść zadania

Maja1414

Dam naj.! ;* Pomocy.! Na jutro... ! ; (( . Dziekuje za zrobienie.;* .
1. Jakie trudności miała Polska po odzyskaniu niepodległości.
2. Scharakteryzuj postanowienie konstytucji marcowej.
3. Kto, kiedy został wybrany na stanowiska II Rzeczypospolitej. Jakie były jego dalsze losy.
4. Wymień reformy Władysława Grapskiego i Scharakteryzuj jego reformę walutową.
5. Przedstaw w punktach politykę zagraniczną II Rp.
6. Z jakimi państwami łączyło nas sojusze wojskowe.
7. Jakie były stosunki z sąsiadami i dlaczego.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1.W roku 1918 Polska odzyskała niepodległość. Wydarzenie to było konsekwencja pierwszej wojny światowej, która toczyła się w latach 1914-1918. Tym samym nadszedł czas na odbudowanie państwa. Podzielone między trzech zaborców państwo polskie było bardzo zdezorganizowane. Niektóre regiony były bardziej rozwinięte, niektóre zaś zacofane. Odbudowa państwa nie była więc zadaniem prostym. Odbudowa ta miała obejmować: odbudowę gospodarki państwa, budowę portu w Gdyni, reformę oświaty, reformę rolna oraz walutową, jak również reformę celna z Niemcami. Głównym problemem gospodarczym było przezwyciężenie dysproporcji ziem trzech zaborów. Poszczególne części ziem polskich przez ponad sto lat były pod trzema różnymi organizacjami gospodarczymi, dlatego też polski kapitalizm określono mianem kapitalizmu wyspowego. Najgorzej rozwinięte gospodarczo były przy tym ziemie byłego zaboru austriackiego. Na ziemiach tych nie było rozwiniętej produkcji przemysłowej, znaczne były także zniszczenia wojenne.

    2.
    Państwo Polskie jest Rzeczypospolitą, władza należy do narodu. Organami narodu w zakresie ustawodawstwa są sejm i senat, w zakresie władzy wykonawczej - prezydent RP, w zakresie sprawiedliwości - niezawisłe sądy.Wybory - 5 przymiotnikowe - powszechne, tajne, bezpośrednie, równe i proporcjonalne. Prawo wybierania do sejmu ma każdy kto skończył 21 lat, a do senatu - 30 lat.Wybranym do sejmu może być każdy kto skończył 25 lat, do senatu - 40 lat.Sejm ustalał prawo, budżet, wysokość podatków, sprawował kontrolę nad rządem, powoływał NIK. Sejm był praktycznie nierozwiązywalny.Senat - wybory także 5- przymiotn. Zgłaszał poprawki do ustaw sejmowych.Prezydent wybierany co 7 lat przez Zgrom. Narod. – jego rola skromna, mianował premiera, ministrów, wojskowych, zwoływał sejm i senat.Konstytucja wprowadzała obowiązek powszechnego i bezpłatnego nauczania na poziomie szkoły powszechnej. Mniejszościom narodowym gwarantowała prawo do zachowania narodowości, pielęgnowania mowy i kultury.

    3.Ciężko było wprowadzić ład i porządek na ziemiach połączonych z 3 zaborów.
    Pierwszym człowiekiem ,który podjął się tego zadania był Wincenty Witos.
    Jednak brak chęci do reformowania państwa spowodował ,że rząd Witosa podał się do dymisji.
    Kolejnym politykiem ,który podjął się ratowania polskiego państwa z zapaści
    Podobna praca 100% W oparciu o wybrany fragment, pooddając go interpretacji, napisz jak został ukazany obraz rewolucji w Baku. Jaki stosunek ma do niej Cezary, a jaki jego Matka?
    był Antoni Ponikowski.
    Próbował on wprowadzić reformę rolną i duże cięcia w budżecie.
    Myślę ,że pomysł Ponikowskiego na „reanimację” polskiej gospodarki był dobry, jednak chciał on go wprowadzić za wcześnie.
    Społeczeństwo polskie chciało wreszcie odetchnąć i poczuć choć odrobinę wolności za którą walczyło w I Wojnie Światowej.
    Po dymisji rządu, naczelnik państwa polskiego- Józef Piłsudski powołał kolejny rząd z Arturem Śliwińskim na czele, nie przetrwał on jednak długo, a sposób wyboru i sama jego osoba były na tyle kontrowersyjne , że w lipcu 1922 roku Piłsudski, już po konsultacji z rządem na premiera wybrał Juliana Nowaka.
    Znacznym wkładem w historię nowego premiera była decyzja o rozpoczęciu budowy portu w Gdyni.
    Pierwsze demokratyczne wybory w historii polski w listopadzie 1922 rozpoczęły walkę i
    proces destrukcji w państwie polskim.

    4.Nie wiem
    5.Na sytuację polityczną w Europie po I wojnie światowej wpływ miały rozbieżności pomiędzy państwami zwycięskiej koalicji. Francja pragnęła wzmocnienia Europy wschodniej i osłabienia Niemiec, Anglia z kolei dążyła do osłabienia Francji i wzmocnienia Niemiec.. Niemcy z kolei uważały, że szanse na rewizję traktatu wersalskiego znajdują się na wschodzie i nie rezygnowały ze swej rewizjonistycznej polityki wobec Polski. Celem Moskwy, bezpośrednio po rewolucji była rewolucja na zachodzie.
    Na stosunki polsko-radzieckie wpłynęły postanowienia traktatu wersalskiego ustalenia pokoju
    ryskiego z 1921 roku. Moskwa próbowała odebrać Polsce Kresy Wschodnie, który to plan przedstawiła Anglii, na co RP zareagowała stanowczo oficjalnym protestem. Można rzec, że stosunki polsko-rosyjskie nie istniały.
    Równie trudne były stosunki z republiką Weimarską. W Niemczech Pomorze nazywano,,korytarzem”, a Polskę,,państwem sezonowym”
    19 lutego 1921 roku Polska podpisała z Francją deklarację o przyjaźni i umowę o współpracy wojskowej, która przewidywała wzajemną pomoc obu krajów w przypadku napaści na któreś z nich.
    Oprócz tego, Polska na własną rękę starała się skupić państwa Europy środkowowschodniej w blok militarny przeciwko Niemcom i Rosji, co się jednak nie udało. 3 marca 1921 roku podpisano układ z Rumunią o wzajemnej pomocy, przeciwko Rosji.
    Bolesnym ciosem dla RP było podpisanie w kwietniu 1922 w Rapallo porozumienia między Niemcami a Radziecką Rosją, na mocy, którego anulowano roszczenia obu państw, nawiązano stosunki dyplomatyczne, współpracę ekonomiczną i wojskową. Sytuacja ta była grożna dla kraju.
    W połowie marca 1923 Rada Ambasadorów uznała granicę ryską i linię demarkacyjną na Wileńszczyźnie za wschodnią granicę Polski. Warto dodać, że było to z inicjatywy Włoch.
    Przemożny wpływ na politykę zagraniczna Polski w latach
    1926-1935 wywierała osobowość i poglądy Piłsudskiego. Po wrześniowej klęsce będąc już w Rumunii minister, Beck wyjawił dziennikarzowi Pobóg – Malinowskemu zasady, jakimi winna się kierować dyplomacja polska (były to oczywiście zasady marszałka) w polityce zagranicznej:
    -dobre stosunki z sąsiadami,
    -koncentracja uwagi na najbliższych Polsce rejonach,
    -lojalne przestrzeganie zobowiązań wynikających z sojuszów,
    -trwanie za wszelką cenę
    przy swym stanowisku i interesie oraz polityka „niekłaniania się nikomu”.
    Główną arena polityki polskiej w latach 1926-1929 pozostawiała Liga Narodów, która w tym czasie cieszyła się jeszcze znacznym prestiżem. Jesienią 1927 roku Franciszek Sokal wystąpił W Lidze z projektem wielostronnego układu o wyrzeczeniu się wojny jako środka polityki międzynarodowej. W grudniu 1927 roku dyskutowano w Lidze stosunki polsko-litewskie. W1928 roku minister Zalewski podpisał pacyfistyczny układ Briandta–Kelloga (44 państwa),w którym Polska zobowiązała się do regulowania sporów za pomocą środków pokojowych. Aktywność Rzeczpospolitej w Lidze Narodów była, więc znaczna. Na przełomie na przełomie 1928-1929 roku, ZSRR zaproponował Polsce, aby nie czekając na ratyfikację paktu Brianda- Kelloga, przyjmując jego zasady, zawrzeć taki pakt miedzy obu sąsiadującymi państwami. Dyplomacja polska zręcznie wówczas zasugerowała wciągnięcie do tego porozumienia wszystkich państw Europy Wschodniej. Doprowadziło to do podpisania 9 lutego 1929 roku w Moskwie protokołu Litwinowi, który obok Polski i ZSRR parafowały rządy Łotwy, Estonii, Rumunii i Litwy. W ostatniej chwili wycofali się z układu Finowie.
    Dążąc do umocnienia ładu wersalskiego Polska poparła propozycję przyjęcia do Ligi ZSSR w nadziei, że jako członek tej organizacji zaakceptuje on system
    wersalski.
    Większą uwagę niż do działalności w Lidze Piłsudski przywiązywał do stosunków dwustronnych, szczególnie z Niemcami i ZSSR. Początkowo uważał, że niema groźby ze strony Niemiec. Były one na razie słabsze od Polski, a Piłsudski liczył, że czas działa na korzyść II RP. Jednak ustępliwość państw zachodnich wobec Niemców spowodował natychmiastowy wzrost tendencji rewizjonistycznych republice Weimarskiej
    6.Nie wiem,ale może tu będzie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwa_Osi
    7..Polska w 20-leciu międzywojennym utrzymywała wrogie stosunki z Litwą,Czechosłowacją,a także ze Związkiem Radzieckim i Niemcami(później III Rzeszą),z dwoma ostatnimi próbowaliśmy prowadzić politykę równowagi, co udawało siędo 1939 roku kiedy wybuchła wojna.A więc tak: Litwa miała do nas pretensje o anektowanie Litwy środkowej tzw. Wileńszczyzny,zerwała z nami stosunki dyplomatyczne, Czechosłowacja-tutaj to my byliśmy poszkodowani,bo oni zajeli nam Zaolzie,Niemcy w tym przypadku jest to bardziej złożone,chodzi tutaj m.in o plebiscyty(Śląsk,a także powiśle oraz Warmia i Mazury),później wojna celna i późniejsze żądania Hitlera, co do ZSRR tutaj przeważa sprawa komunizmu i pamiętnego roku 1920.
    www.zaliczaj.pl BYŁABYM CI WDZIĘCZNA!
    Mam nadzieję że pomogłam i jakbyś ty mi mogła pomóc: www.zaliczaj.pl byłabym wdzięczna

Rozwiązania

Podobne zadania

malinka14 Pomocy!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: malinka14 28.3.2010 (20:55)
Sharlot Jakie były skutki epoki napoleońskiej ? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Sharlot 4.4.2010 (17:58)
Alutka1a jakie są CHARAKTERYSTYCZNE monumentalne budowle dla starożytnych cywilizacji?? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Alutka1a 15.4.2010 (17:08)
karolinabuczak1 hira POMOCY jutro mam powtórzenie i pytanko:/ Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: karolinabuczak1 15.4.2010 (17:26)
karolinabuczak1 hira POMOCY jutro mam powtórzenie i pytanko:/ Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: karolinabuczak1 15.4.2010 (17:26)

Podobne materiały

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej

Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...

Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji