Treść zadania

Jolanda1218

Zjawy zmory i upiory w literaturze... pomóżcie mi z tym;)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    przykładem literatury z tym zagadnieniem może być Opowieść Wigilijna nie do końca wiem, o co cho w zadaniu

Rozwiązania

  • ola1212

    Ciekawość, respekt, strach przed światem zjaw, duchów i upiorów od wieków towarzyszyły ludziom. Z gośćmi z zaświatów spotykamy się niemal we wszystkich religiach, kulturach i epokach.
    Powszechna wiara w istnienie duszy w znaczący sposób wpłynęła na literaturę. Ludowe podania, mity i legendy inspirowały wielu pisarzy i poetów. Prawdziwa ekspansja krainy zmarłych nastąpiła w epoce romantyzmu. Tajemniczość tego świata będąca zarazem odzwierciedleniem ukrytych lęków człowieka była prawdziwym natchnieniem dla prekursorów tej epoki. Literatura wykreowała pokaźny bestiariusz istot fantastycznych. Począwszy od wodników i rusałek poprzez zmory i strzygi na wampirach i zombi kończąc. Artyści przedstawiali je w różnych postaciach. Zarówno jako straszne, ociekające krwią monstra, jak i anielsko piękne istoty, które z różnych przyczyn nawiedzają żyjących. Niektóre nie mogą znaleźć spokoju w grobie, inne przybyły pomóc ludziom lub zemścić się na oprawcy. Jeszcze inne mają wpływ na przyszłość bohaterów. ;)

    Jeżeli pomogłam, proszę o najlepszą odpowiedź.

  • userphoto

    „Boska Komedia” Dante Alighieri opisuje głównego bohatera, który, zabłądziwszy w lesie, przestraszony przez zwierzęta symbolizujące ludzkie grzechy, spotkał niespodziewanie ducha Wergiliusza, który na prośbę Beatrycze prowadzi go przez Piekło i Czyściec.

    „Makbet” William Szekspir stworzył świat, w którym przeplatają się rzeczywistość z fantastyką. Na wybory tytułowego Makbeta wpływ mają trzy Czarownice. Odtąd gnany rządzą władzy nie może zaznać spokoju. Popełniona zbrodnia i wyrzuty sumienia odbierają mu sen. Widziadła zamordowanych oraz tajemnicze głosy wieszczą królowi nadchodzącą zgubę. Lady Makbet widzi wciąż na swoich rękach krew, a Makbetowi ukazuje się podczas uczty duch zamordowanego przyjaciela Banka.

    „Świtezianka”Adam Mickiewicz opowiada historię miłości tajemniczej dziewczyny oraz młodego strzelca. Chłopiec przysięga zjawiskowej piękności wierność i miłość, klnąc się na wszystkie świętości. Błąkając się po lesie strzelec spotyka piękną nimfę wodną wyłaniającą się z głębin jeziora. Nimfa niezwykłej urody i dziewiczej piękności kusi chłopca, przyzywa go do siebie, namawia do miłosnych igraszek. Młodzieniec najpierw opiera się, lecz potem ulega, rzuca się w wody jeziora. Nagle rozpoznaje w kobiecie swą ukochaną. Zdradzona dziewczyna wymierza karę - dusza strzelca zostaje zamieniona w drzewo.

    „Dziady” cz. II Adam Mickiewicz skonstruował w dramacie dwa przenikające się wzajemnie światy – metafizyczny i rzeczywisty. Świat ponadzmysłowy reprezentowany jest przez zjawy, które ze względu na grzechy popełnione za życia pokutują, zawieszone w zaświatach, czyli abstrakcyjnej przestrzeni pomiędzy piekłem a niebem. Przybywają, aby uzyskać pomoc, przebaczenie lub modlitwę od uczestników obrzędu. Same także służą im przestrogą dotyczącą życia na ziemi, uczą, jak należy żyć, aby uniknąć pokuty

    „Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski – Rodionowi Raskolnikowi ukazuje się kobieta, którą wcześniej zabił. Pogłębia to jego obłęd i staje się karą za popełniony czyn.

    „Wesele” - Stanisław Wyspiański przedstawia szereg widm nawiązujących do trudnej polskiej historii. Postaci występujące w scenach realistycznych autor nazwał osobami, a widma i zjawy – osobami dramatu. Są one niczym innym, jak alter ego bohaterów, projekcją ich sumienia i ukrytych myśli. Widma to: Rycerz – Zawisza Czarny z Grabowa, Stańczyk – słynny błazen na dworze Zygmunta Starego, Widmo malarza de Laveaux symbolizujące wewnętrzny dramat miłosny, Hetman, Upiór (Jakub Szela – przywódca sprowokowanego przez władze austriackie powstania chłopskiego w 1846r., zwanego rzezią galicyjską) oraz Wernyhora (legendarny lirnik i poeta ukraiński).

Podobne zadania

XXSandiiXX na mature ustna probna "człowiek w literaturze i sztuce antyku" Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: XXSandiiXX 5.5.2010 (17:46)
maxi05 Temat:Motywy cierpienia w literaturze i sztuce Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: maxi05 12.5.2010 (16:45)
angelika2332 Motyw miłości w literaturze renesansu, baroku i oświecenia. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: angelika2332 13.5.2010 (12:22)
zuzia_90 portrety żydów w literaturze obcej. Omów na wybranych przykładach Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: zuzia_90 14.5.2010 (13:50)
Patrolwrk Motyw pozegnania w literaturze / jak matura Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Patrolwrk 22.5.2010 (20:23)

Podobne materiały

Przydatność 70% Zjawy, upiory, wamipiry

Zjawy - upiory - wampiry Zjawy - Istoty nierealne, przeważnie z zaświatów, stanowią niekiedy element świata rzeczywistego; mogą nimi być: rusałki, gnomy, trolle, elfy, koboldy. Funkcja takich postaci to: wymierzanie sprawiedliwości, wzbudzanie strachu w bohaterach, wytłumaczenie irracjo-nalności świata pozaliterackiego; upiory - duchy, widma ludzi zmarłych, błąkające się po...

Przydatność 65% Duchy, zjawy, upiory w literaturze romantycznej. Opisz funkcje tego motywu na wybranych przykładach.

Według encyklopedii PWN - duch to "substancja intelektualna, nie mająca w swej struktórze materii", a więc coś, czego nie można ani zobaczyć, ani dotknąć. Duchem jest nasza dusza, duchami są aniołowie, duchem jest Bóg i szatan. Można powiedzieć, że duchem jest byt osobowy sam z siebie, niewidzialny lecz widzialnie oddziałujący na inne byty, co objawia się w ich zachowaniu i w...

Przydatność 70% Zjawy, wampiry i zmory we współczesnym świecie - refleksje.

Legendy, mity, opowieści fantastyczne – to „matki” wszelakich duchów i stworów, niesamowitych opowieści. Dziś funkcjonują głównie jako źródło poznania wierzeń i obyczajów naszych przodków. Traktujemy je z przymrużeniem oka, ponieważ są dla nas niewiarygodne. Jednak ich bohaterowie, a w szczególności duchy, upiory i wampiry są (nie)żywe do dziś. Funkcjonują w...

Przydatność 75% Duchy, zjawy i widma w literaturze romantycznej.

Romantyzm to szczególna epoka, która charakteryzuje się dążeniem ludzi do zgłębienia ich własnej psychiki i odpowiedzi na pytanie o sens życia. Spotykamy się więc z irracjonalizmem, nakazującym poszukiwania prawdy za pomocą środków wymykających się racjonalnemu myśleniu. Takimi pozarozumowymi metodami poznawania są więc: instynkt, przeczucie i intuicja. Dość często...

Przydatność 55% Wizje, sny i zjawy... Omów sposób ich funkcjonowania w literaturze różnych epok.

Konspekt do mojej prezentacji maturalnej. Pracy nie posiadam. Mam nadzieję, że komuś się przyda :) Temat: Wizje, sny i zjawy… Omów sposób ich funkcjonowania w literaturze różnych epok Ramowy plan wypowiedzi: 1) Omówienie problemu: a) Przedstawienie tematu b) W jakim celu twórcy wykorzystują w swych dziełach omawiane motywy? 2) Kolejność prezentowanych treści:...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji