Treść zadania

monisia1984102

opisz właściwości i zastosowanie związków: kwasu siarkowego(VI), kwasu azotowego(V), zasady sodowej, zasady wapniowej, chlorku sodu, węglanu wapnia.Podaj wzór, właściwości, zastosowanie. Max 4strony A4.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • poproszę jeszcze do tego bibliografię i dziękuje serdecznie :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    kwas siarkowy(VI)
    H2SO4

    dając odpowiednie sole, nazywane siarczanami (VI) danego metalu.
    Kwas siarkowy jest bezbarwną, żrącą, oleistą cieczą Jego gęstość jest dwa razy większa od gęstości wody.
    Z wodą miesza się we wszystkich stosunkach. Podczas mieszania z wodą wydziela się duża ilość ciepła.
    Stężony kwas jest substancją wywołującą korozję. Stężony kwas siarkowy jest silnie higroskopijny, dlatego jest stosowany jako środek suszący i odciągający wodę. Powoduje zwęglanie substancji organicznych zawierających tlen i wodór. Stężony kwas siarkowy działa utleniająco, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze.
    Rozpuszcza metale półszlachetne np. Cu, Ag, z wydzieleniem dwutlenku siarki.
    Reaguje z:
    metalami np.: 2 K + H2SO4 --> K2SO4 + H2 (wodór wydziela się z roztworu w postaci gazowej)
    tlenkami metali, np.: K2O + H2SO4 --> K2SO4 + H2O
    zasadami, np.: 2 KOH + H2SO4 --> K2SO4 + 2 H2O
    H2SO4 ma zastosowanie w produkcji: leków, środków piorących, papieru, materiałów wybuchowych, nawozów sztucznych, barwników, włókien sztucznych, otrzymywania innych kwasów, stosuje się go w akumulatorach.
    Używany jest do oczyszczania olejów, nafty, parafiny i do osuszania gazów.

    kwas azotowego(V) HNO3
    Stężony kwas azotowy jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu.Dobrze rozpuszcza się w wodzie z wydzieleniem ciepła. Jest około 1,5 razy cięższy od wody. HNO3 i jego stężone roztwory ulegają rozkładowi - powstają tlenki, które nadają mu żółte lub czerwono-żółte zabarwienie. Posiada właściwości żrące.
    Pod wpływem HNO3 białko zmienia barwę na żółtą (ścinanie białka - reakcja ksantoproteinowa). Kwas azotowy (V) wykazuje silne właściwości utleniające - rozpuszcza wszystkie metale z wyjątkiem platyny i złota oraz może spowodować samozapłon drewna, słomy i innych substancji łatwopalnych. Niektóre metale, takie jak żelazo, chrom, glin, lepiej rozpuszczają się w rozcieńczonym kwasie azotowym niż w stężonym, co jest związane ze zjawiskiem pasywacji. Mieszanina HNO3 i HCl w stosunku 1:3 tworzy tzw. wodę królewską, która rozpuszcza platynę i złoto.
    Kwas azotowy (V) znalazł zastosowanie do produkcji nawozów sztucznych (azotany Ca(NO3)2- saletra wapniowa, NH4NO3- saletra amonowa), materiałów wybuchowych (np. trinitrotoluenu), azotanu srebra dla przemysłu fotograficznego, paliw rakietowych, środków farmaceutycznych, barwników. Wykorzystuje się go również do oczyszczania powierzchni metali, nitrowania związków organicznych, jako odczynnik w laboratoriach.

    zasada sodowa NaOH
    Wodorotlenek sodu inaczej soda kaustyczna, soda żrąca.Wodne roztwory wodorotlenku sodu nazywa się ługiem sodowym.
    Jest ciałem stałym, o barwie białej. Pochłania wilgoć i dwutlenek węgla z powietrza - jest higroskopijny: rozpływa się i pokrywa kruchą warstwą węglanu sodu (Na2CO3). Rozpuszcza się w wodzie z wydzieleniem ciepła - reakcja egzotermiczna. Posiada właściwości żrące. Niszczy bibułę, podobnie działa na skórę. Stopiony, niszczy szkło i porcelanę.
    Wodorotlenek sodu wykorzystuje się przy otrzymywaniu mydła, środków piorących, celulozy, papieru, jedwabiu wiskozowego, barwników, detergentów, w przemyśle włókienniczym, do wyrobu szkła wodnego, przy regeneracji kauczuku. Jest ważnym odczynnikiem stosowanym w laboratoriach chemicznych. Jest wykorzystywany w przemyśle petrochemicznym oraz do produkcji gumy. Jest składnikiem różnych płynów czyszczących i wybielaczy np.:Domestosu.

    zasada wapniowa Ca(OH)2
    Wodorotlenek wapnia niezbyt dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zawiesina Ca (OH)2 opada na dno,
    a przezroczysta ciecz nad osadem, to woda wapienna, wykorzystywana do wykrywania obecności dwutlenku węgla. Ca (OH)2 jest mocną zasadą. Wodorotlenek wapnia otrzymuje się z tlenku wapnia, nazywanego potocznie wapnem palonym. Reakcja CaO z wodą nazywana jest gaszeniem wapna i przebiega z wydzieleniem dużej ilości ciepła. CaO +H2O....>Ca(OH)2 + Q
    Wapno gaszone, to gęsta substancja, która po zmieszaniu z piaskiem i wodą tworzy zaprawę wapienną stosowaną w budownictwie. Wapno gaszone po zmieszaniu z wodą tworzy mleko wapienne, które służy jako środek dezynfekcyjny do bielenia wnętrz mieszkalnych, budynków gospodarczych, zwalczania szkodników w sadownictwie.
    Wodorotlenek wapnia jest stosowany w przemyśle garbarskim, cukrowniczym, do zmiękczania wody, w procesie produkcji sody. Jest także stosowany jako sztuczny nawóz do gleb kwaśnych.

    chlorek sodu NaCl
    Chlorek sodu to substancja krystaliczna, biała, higroskopijna, dobrze rozpuszczająca się w wodzie.
    Chlorek sodu znajduje zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, mydlarskim, skórzanym, ceramicznym, spożywczym i do sporządzania solanek chłodzących. Znaczne ilości NaCl zużywane są do bezpośredniego spożycia i konserwowania żywności jako tzw. sól kuchenna.

    węglan wapnia CaCO3

    Węglan wapnia stosowany jest w: budownictwie, produkcji papieru, gumy (jako wypełniacz), past do zębów, cementu, wapna palonego, farb (pigment) i kredy do pisania, w parafarmaceutykach na nadkwaśność i zgagę, ponieważ węglan wapnia ma właściwość neutralizowania silnych kwasów. Węglan wapnia zalecany jest jako suplement diety w okresie ciąży, karmienia, intensywnego wzrostu i dojrzewania, a także w leczeniu osteoporozy. Węglan wapnia działa jak naturalny bufor chroniący przed agresywnymi substancjami chemicznymi, np. przed kwasem siarkowym lub solnym – stąd jego szczególna użyteczność w ochronie środowiska. Węglan wapnia jest wykorzystywany do odsiarczania spalin z elektrociepłowni, ponieważ pomaga przetworzyć dwutlenek siarki w gips nadający się do recyklingu.
    Związek ten wykorzystywany jest w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej do wyrównywania pH wody pitnej. Węglan wapnia może także neutralizować niekorzystne skutki kwaśnych deszczy. Kontrolowane wapnowanie stabilizuje pH zakwaszonej gleby i wody. W rolnictwie nawozy wapniowe wyrównują pH gleby i zapewniają uprawom odpowiednią ilość wapnia. Ten mineralny składnik pokarmowy roślin stabilizuje ściany komórkowe, kontroluje metabolizm komórkowy oraz przyspiesza wzrost korzeni. Wapno paszowe od dawna jest ważnym składnikiem gotowych pasz dla zwierząt. Tak jak w przypadku żywienia człowieka, węglan wapnia jest idealnym źródłem wapnia dla zwierząt hodowlanych. Wytwarzany obecnie papier zawiera średnio 10 procent węglanu wapnia. Niezależnie od tego, czy celem jest wysoka białość, odporność na warunki atmosferyczne, czy też ochrona przed rdzewieniem, obecnie najczęściej wybieranym wypełniaczem w farbach, powłokach i klejach jest właśnie węglan wapnia.

Rozwiązania

Podobne zadania

asienkaanml napisz równanie reakcji kwasu mrówkowego z alkoholem etylowym oraz podaj Przedmiot: Chemia / Liceum 3 rozwiązania autor: asienkaanml 30.3.2010 (15:10)
madziorasek7 1)Tlenki -wystepowanie i zastosowanie ,omówione na wybranych Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: madziorasek7 31.3.2010 (11:23)
martus91 wzor kwasu Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: martus91 12.4.2010 (19:24)
onka46 Ułożyć równania reakcji a)kwasu siarkowego (VI) z :Fe(II) , Na , Al , Ca , Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: onka46 16.4.2010 (07:59)
onka46 Oblicz stężenie molowe kwasu siarkowego VI wiedząc że jest to roztwór Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: onka46 14.4.2010 (11:07)

Podobne materiały

Przydatność 85% Oblicz masę cząsteczkową kwasu siarkowodorowego.

Wzór kwasu siarkowodorowego jest taki: H2S więc trzeba pomnożyć dwa razy masę atomową wodory i dodać masę siarki 2*1u+ 32u = 2u + 32u = 34u Odp. Masa cząsteczkowa H2S wynosi 34u.

Przydatność 60% Oznaczanie kwasu i zasady metodą miareczkowania alkacymetrycznego

Metody alkacymetrycznego miareczkowania stosowane są powszechnie do oznaczania kwasów i zasad. Metody te cechuje szybkość i prostota wykonania. Analiza miareczkowa polega na ilościowym oznaczeniu danej substancji za pomocą odczynnika dodawanego w postaci roztworu mianowanego, tzn. roztworu o dokładnie znanym stężeniu, mol/dm3. Roztwór mianowany niewielkimi porcjami dozuje się z...

Przydatność 85% Kwas nikotynowy i Amid kwasu nikotynowego

Działania farmakologiczne : - przeciwmiażdżycowe; - żółciotwórcze; - żółciopędne; - obniżające ciśnienie krwi; pobudzające wydzielanie soku żołądkowego; - nasilające perystaltykę przewodu pokarmowego; - poprawiające ukrwienie skóry, mózgu i obwodowe; - hamuje wydalanie kwasu moczowego; - kwas nikotynowy rozszerza naczynia krwionośne skóry, serca, mózgu; -...

Przydatność 70% Fizjologiczna rola auksyn, giberelin, cytokinin, etylenu,ABA, kwasu jasmonowego, związków fenolowych

Auksyny pobudzają wzrost całej rośliny i tworzenie korzeni. Przyspieszanie wzrostu korzeni, pączków i łodyg następuje przy różnych stężeniach auksyn, przekroczenie określonych stężeń hamuje ich wzrost. Uschnięcie głównego wierzchołka wzrostu pędu przyspiesza rozwój pędów bocznych, powodując rozkrzewianie. Podobnie dzieje się w przypadku stożka wzrostu korzenia...

Przydatność 85% Zastosowanie ultradźwięków

1. Głowica ultradźwiękowa, podstawowy zespół obrabiarki ultradźwiękowej, składający się z przetwornika magnetostrykcyjnego wytwarzającego drgania ultradźwiękowe oraz mechanizmu ruchu posuwowego. Głowica ultradźwiękowa stosowana jest do obróbki twardych i kruchych materiałów, m.in. szkła, porcelany.
2. Echolokacja, sposób ustalania przez niektóre organizmy żywe swego...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji