Treść zadania

ania11275

Opisz w jaki sposób powstają wiązania w cząsteczkach: CaBr2, H2S, CO. Określ rodzaj wiązania i sprawdz zgodność z teorią Lewisa-Kossela.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kossel i Levis wprowadzili teorię powstawania wiązań. Według niej, pierwiastki dążą do osiągnięcia oktetu (lit i beryl - dubletu) elektronów na powłoce walencyjnej, czyli dążą do uzyskania struktury gazu szlachetnego.
    Atomy tworząc wiązanie chemiczne uzyskują stabilną konfigurację elektronową - podobną do konfiguracji gazów szlachetnych - (dubletową lub oktetową) na drodze:
    przekazania elektronów jednego atomu drugiemu - powstaje wiązania heteropolarne - jonowe;
    uwspólnienia (współużytkowania) elektronów walencyjnych - powstaje wiązanie kowalencyjne (atomowe) lub donorowo-akceptorowe (koordynacyjne).
    Rodzaj wiązania między atomami, zależy od właściwości pierwiastków tworzących związek chemiczny. Można je scharakteryzować za pomocą elektroujemności. Pojęcie elektroujemności zostało wprowadzone przez L. Paulinga. Elektroujemność to zdolność atomu do przyjmowania elektronów.
    WIĄZANIE JONOWE - powstaje, kiedy różnica elektroujemności jest większa niż 1,7 i polega na przejściu jednego lub kilku elektronów walencyjnych z atomów pierwiastka elektrododatniego do atomów pierwiastka elektroujemnego.
    Atom pierwiastka oddający elektrony staje się kationem, a atom przyjmujący elektrony staje się anionem.
    Powstałe różnoimienne jony przyciągają się siłami elektrostatycznymi.
    WIĄZANIE KOWALENCYJNE (atomowe) - polega na utworzeniu wspólnej pary elektronów (wiązanie pojedyncze), dwóch wspólnych par elektronów (wiązanie podwójne) lub trzech wspólnych par elektronów (wiązanie potrójne), przez dwa atomy, z których każdy dostarcza do wytworzenia wspólnego dubletu (lub dubletów) taką samą liczbę niesparowanych elektronów.
    Wiązania kowalencyjne niespolaryzowane występują pomiędzy pierwiastkami, w których różnica elektroujemności jest równa 0 np. H2, Br2, Cl2, I2, O2, N2.
    WIĄZANIA KOWALENCYJNE SPOLARYZOWANE - polega na uwspólnieniu pary elektronów, ale wspólna para nie należy w jednakowym stopniu do obu atomów, lecz jest przesunięta w kierunku atomu bardziej elektroujemnego. Występuje ono wówczas, kiedy atomy pierwiastków różnią się elektroujemnością, ale różnica nie przekracza 1,7 w skali Paulinga.

    CaBr2
    elektroujemność Ca 1,0
    elektroujemność Br 2,96
    różnica elektroujemności 2,96-1,0=1,96 - wiązanie jonowe

    H2S
    elektroujemność H 2,20
    elektroujemność S 2,58
    różnica elektroujemności 2,58 -2,20=0,38 - wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, wspólna para elektronowa przesunięta w kierunku S

    CO
    elektroujemność C 2,55
    elektroujemność O 3,44
    różnica elektroujemności 3,44-2,55=0,89 - wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, wspólna para elektronowa przesunięta w kierunku O

Rozwiązania

Podobne zadania

sylwia25 opisz realizacje egzo i endoenergetyczne Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: sylwia25 3.5.2010 (18:33)
zymonn ustal,jaki typ wiązania chemicznego przeważa w podanych tlenkach: a) Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: zymonn 20.5.2010 (21:08)
basia3005 w jaki sposob mozna wykryc skrobie w produktach spozywczych Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: basia3005 24.5.2010 (19:12)
vxcz opisz reakcje charakterystyczne;białek,cukrow,tłuszczy Przedmiot: Chemia / Liceum 1 rozwiązanie autor: vxcz 1.6.2010 (16:14)
jagodalee27 Jaki typ wiązania utworzy się w cząsteczkach NaCi i N2? Omów na czym Przedmiot: Chemia / Liceum 2 rozwiązania autor: jagodalee27 5.6.2010 (19:53)

Podobne materiały

Przydatność 60% Jak powstaje zorza polarna

Jak powstaje i jak wygląda zorza polarna Zorza polarna jest jednym z najwspanialszych widowisk, które daje nam przyroda. Jej światło pulsuje, zmienia swe barwy i natężenie. Przybiera kształty firanek, draperii, koron, wstęg i świetlistych smug. Przez cały czas obraz się zmienia. Aczkolwiek mechanizmy powodujące zorzę są dość dobrze i przekonywająco wyjaśnione, to jednak...

Przydatność 65% Jak powstaje burza ?

Powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc unosi się do góry. W trakcie wznoszenia powietrze się rozpręża, a przy rozprężaniu wszystkie gazy bardzo się ochładzają. (Tak wygląda na przykład wypływ dwutlenku węgla z przebitego naboju do syfonu. Rozprężający się gaz ochładza...

Przydatność 60% Jak powstaje film?

Wiele filmów powstaje z zupełnie prostych pomysłów, lecz zanim wejdzie na ekrany przechodzi przez długi, żmudny i skomplikowany proces twórczy z udziałem scenarzystów, producentów, reżyserów, aktorów, pracowników technicznych i dystrybutorów. Dlatego właśnie produkcja filmu jest tak kosztowna – setki wykwalifikowanych pracowników zatrudnia się na okres kilku miesięcy czy...

Przydatność 60% Jak powstaje tęcza

JAK POWSTAJE TĘCZA? Zjawisko tęczy powstaje przez rozszczepienie światła białego i odbicie go wewnątrz kropel deszczu. Światło słoneczne ?wpada do kropli deszczu?, tam właśnie się załamuje , a równocześnie zawraca. Pierwszym człowiekiem, który zadowalająco wyjaśnił zjawisko tęczy był Rene Descartes (Kartezjusz). Postanowił on przeanalizować drogę...

Przydatność 85% Jak powstaje pożar?

1.Jak powstaje pożar? Pożarem nazywamy samorzutne, nie kontrolowane rozprzestrzenianie się ognia w miejscu do tego nie przeznaczonym, powodujące straty materialne i zagrożenie życia. Pożary powstają w różnoraki sposób, np. poprzez: - materał palny, który po ogrzaniu się do wysokiej temperatury, wydziela pary i gazy, które zaczynają się palić - papier lub słomę,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji