Treść zadania

majorka943

Początki teatru greckiego. Pierwsi aktorzy, chór - opis. Cechy tragedii antycznej. Twórcy teatru greckiego.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Cechy tragedii antycznej
    - akcja zamyka się w ciągu 12 h
    - wydarzenia odbywają się w jednym miejscu
    - występuje tylko jeden wątek
    - styl odpowiedni do tematyki- patetyczny i wzniosły

    Teatr wyłonił się z rozpowszechnionych w VIII w. p.n.e. obrzędów ku czci Dionizosa- boga wina i życiodajnych sił natury.Z tej okazji organizowano w Atenach strojne pochody. Święta te obchodzono jesienią ( Małe, tzw. Wiejskie Dionizje) i wiosną ( Wielkie, tzw. Miejskie Dionizje). Kult Dionizosa miał charakter biologiczny, wegetatywny. Łączył się wiosennym rozkwitem przyrody, pochwałą witalności i tajemniczych sił natury. Procesji towarzyszyła muzyka, taniec i śpiew. Dytyramb był pieśnią kultową ku czci Dionizosa. Wykonywał ją chór składający się z 50 osób. Na jego czele stał koryfeusz- przewodnik, który prowadził swoisty dialog z chórem. Treścią pieśni były mity dotyczące Dionizosa. Z czasem chór zaczął kogoś wyobrażać, naśladować- i tak zrodził się dramat. Później pieśni zaczęły opowiadać także o innych mitach.
    W czasach Ajschylosa wystawiano tetralogie (cztery sztuki). Trzy sztuki tworzyły trylogię tragiczną, a czwarta była dramatem satyrowym. Sofokles nie tworzył tetralogii. Każda jego tragedia stanowiła odrębną całość.
    W czasach Sofoklesa uroczystości teatralne trwały sześć dni. Trzy dni poświęcone były tragedii. W konkursie brało udział trzech tragików. Każdy z nich wypełniał tetralogią jeden dzień.
    Do teatru szli wszyscy- nawet kobiety i dzieci. Uboższym Ateńczykom wypłacano zasiłki, żeby mogli uczestniczyć w święcie.
    Wielki teatr Dionizosa, wykuty z kamienia na przełomie V i IV w.p.n.e., maił widownię 17 tysięcy osób
    Dekoracje w teatrze były skromne. Były to malowidła wykonane na płótnie lub na drewnianych tablicach.
    Rekwizytów używano rzadko. Pierwsze efekty specjalne pojawiły się za sprawą "boga z maszyny" zjawiającego się niespodziewanie i ingerującego w ziemskie sprawy. Widowisku towarzyszyła muzyka, flecistów i kitarzystów. Aktorami byli tylko mężczyźni: na koturnach, w maskach, z wysoko upietymi fryzurami, w jaskrawych strojach, które miały znaczenie symboliczne.
    Tragedia to "pieśń kozła"( tragos- kozioł, ode- pieśń)
    Pierwszy znany autor dramatyczny- Tespis podczas Wielkich Dionizji w 534 r. p.n.e. wprowadził na scenę aktora, jednego, ale występującego w wielu rolach, zmieniającego maskę i kostium. Akcja w tym przedstawieniu była raczej opowiadana niż grana. Rozkwit tragedii nastąpił w "złotym wieku", czyli w V w.p.n.e. za rządów Peryklesa za sprawą trzech wielkich tragików:
    - Ajschylos dodał drugiego aktora, ale w jego utworach nadal przeważały partie chóralne,
    - Sofokles dodał trzeciego aktora i ograniczył rolę chóru ( 15 osób), wzmocnił dramatyczność akcji, nasilił konflkt, wprowadził role kobiece,
    - Eurypides rozbudował motywy psychologiczne.

Rozwiązania

Podobne zadania

mlody93 Napisz dłuższą prace: Czy cechy średniowiecznego rycerza i władcy są we Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mlody93 28.3.2010 (18:34)
dominika1300 napisz pozytywne cechy i działania Raskolnikowa. Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: dominika1300 7.4.2010 (23:19)
Zygus dokładny opis Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: Zygus 11.4.2010 (22:57)
kwiat19 opis życia w lagrze- "inny świat" Herling Grudzinski Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: kwiat19 19.4.2010 (14:49)
piotrek1993g OPIS OBRAZU HANS MEMLING 'SĄD OSTATECZNY Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: piotrek1993g 22.4.2010 (19:25)

Podobne materiały

Przydatność 55% Początki teatru greckiego i tragedii

Początki teatru greckiego i tragedii Początki teatru greckiego datuje się na VI w. p.n.e. Słowo ?teatr? pochodzi od greckich wyrazów teatos ? dostrzegalny, teates ? widz i teatron ? miejsce dramatycznych przedstawień. Prawdziwy początek teatru ma swoje korzenie w czasach prehistorycznych i wywodzi się od obrzędowych tańców ówczesnej ludności. Teatr grecki wyrósł z religijnych...

Przydatność 75% Początki teatru greckiego, tragedii i tragizmu.

Powstanie teatru związane było z kultem Dionizosa. Wiosną obchodzono małe a jesienią wielkie Dionizje. Na cześć boga śpiewano dytyramby (uroczyste hymny). Z dytyrambów stopniowo narodził się teatr grecki. Dochodziło do dialogu między śpiewakami. Pierwszego dnia W. Dionizji odbywały się uroczystości religijne zakończone przeniesieniem posągu Dionizosa z świątyni Do...

Przydatność 50% Omów genezę oraz cechy teatru greckiego

Na początek zadajmy sobie pytanie, czym jest teatr. Dziś poprzez pojęcie teatr rozumiemy wielką, elegancką salę, scenę zasłoniętą aksamitnymi kurtynami oraz rzędy foteli. Pierwotnie teatr był jednak sztuką wystawianą przez publicznością zgromadzoną w kamiennych amfiteatrach. W V r. p.n.e. wyodrębniły się dwa podstawowe rodzaje dramatu: komedia i tragedia. Były to sztuki...

Przydatność 60% Powstanie teatru greckiego.

Teatr grecki wywodzi się ze świąt boga Dionizosa. Jest to bóg urodzajów, zwłaszcza winnej latorośli, był bóstwem wiejskim. W czasie tego święta ludzie nakładali na siebie koźle skóry, chodzili i śpiewali. Stąd też chóry te wzięły nazwę chórów koźlich, a pieśń ich była pieśnią kozłów, co dało nazwę tragedii (tragodia) złożoną z wyrazów tragos –kozioł, ode...

Przydatność 65% Początki Teatru Greckiego.

1 Początki teatru greckiego datuje się na VI w. p.n.e. Słowo ”teatr” pochodzi od greckich wyrazów teatos – dostrzegalny, teates – widz i teatron – miejsce dramatycznych przedstawień. Prawdziwy początek teatru ma jednak swój początek w czasach prehistorycznych i wywodzi się od obrzędowych tańców ówczesnej ludności. Teatr grecki wyrósł z religijnych obrzędów ku czci...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji