Treść zadania

milusiiaa_2

Jaka była realizacja młodzieńczych ideałow doktora oberceckiego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Stefan Żeromski to pisarz, który w swoich utworach często podejmował problem biedy wśród chłopów, braku edukacji. W opowiadaniu "Siłaczka" przedstawia bohaterów, którzy pragnęli zmienić ta szarą i smutna rzeczywistość wsi.
    Stanisława Bozowska była biedną dziewczyną, która nie mogła studiować z powodu braku pieniędzy. Postanowiła jednak pomagać innym i uczyć ubogie dzieci.
    Pragnie przekazać im jak najwięcej chce, aby nie czuli się gorsi od ludzi pochodzących z miasta. Jej marzeniem jest napisanie podręcznika. Udaje jej się to jednak stan zdrowia nie pozwala na wydanie "Fizyki dla ludu".
    Pomimo ciężkich warunków, w jakich przyszło jej żyć- mały pokoik, ciemny, zimny, brak wygód i pieniędzy- nie zatraciła swoich młodzieńczych ideałów. Zdaje sobie sprawę, jak ważna jest idea pracy u podstaw. Jedynie brak zdrowia i szybka śmierć w wieku 23 lat powoduje, że Stanisława nie może do końca zrealizować swoich planów.
    Jest postacią, która wzbudza zachwyt i szacunek. Wszystko, co robiła, robiła bezinteresownie, nie czekała na zapłatę i pochwały. Jej wystarczała świadomość, że robi coś pożytecznego i ważnego.
    Natomiast doktor Paweł Obarecki to dawny znajomy Stanisławy. Podobnie jak ona pochodził z biednej rodziny, ale dzięki pomocy ciotki mógł skończyć studia medyczne.
    W młodości kierował się wzniosłymi ideałami, pragnął zmieniać świat. Początkowo w swej pracy kieruje się zasadą bezinteresownej pomocy, chce, aby chłopi zrozumieli jak ważna jest higiena i czym grozi jej nieprzestrzeganie.
    Jednak już po krótkim czasie rezygnuje z samotnej walki. Nie potrafi przekonać aptekarza, proboszcza i pozostałą elitę Obrzydłówka, aby pomogli mu w jego planach. Rezygnuje z ideałów młodości, dąży do wygodnego życia. Woli grać w karty niż nieść bezinteresowna pomoc chłopom. Szybko asymiluje się w społeczności, w której do niedawna czuł się obco. Nie zwraca uwagi na poglądy innych, dla niego najważniejsze staje się wygodne i dostatnie życie.
    Jego życie traci sens, często wkrada się w nie nuda i zrezygnowanie. Obarecki nie czuje już pasji, zadowolenia z wykonywanego zawodu.
    Momentem, który nim wstrząsnął była śmierć dawnej miłości- Stasi. Jednak nawet takie wydarzenie nie zmusiło go do powrotu do wzniosłych czynów.
    Według mnie oboje bohaterowie nie osiągnęli w swym życiu tego, co zakładali w młodości. Bliżej zrealizowania marzeń była Stanisława. Niestety śmierć w młodym wieku nie pozwoliła jej na dokończenia swoich założeń i wydania książki pt. "Fizyka dla ludu".
    Natomiast doktor Piotr Obarecki okazał się słabym człowiekiem, który porzucił marzenia dla wygodnictwa. Nie wytrzymał presji otoczenia, stał się taki jak inni, a przez to stracił szacunek do samego siebie i szacunek czytelnika.
    Postawa Stanisławy zasługuje na podziw i uznanie, natomiast doktora Pawła na krytykę.

Rozwiązania

Podobne zadania

piotr253 czy fraszki są nadal w użyciu i czy są nadal potrzebne Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: piotr253 29.3.2010 (15:58)
agaocw96 charakterystyka 1 rycerza polskiego drugiego krzyzackiego potrzebne na dzsiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: agaocw96 8.4.2010 (19:39)
miseek Potrzebne mi opowiadanie o domu i rodzinie moich marzeń.! Pilnee.! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: miseek 17.4.2010 (11:52)
natalia001 Potrzebne na poniedziałek.. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: natalia001 17.4.2010 (16:25)
przycho Pomocy Potrzebne na jutro Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: przycho 21.4.2010 (19:32)

Podobne materiały

Przydatność 60% Witaminy potrzebne do rozwoju

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Nie mogą zostać wytworzone w organizmie i muszą być przyjmowane z dietą. Jest wiele witamin i składników mineralnych, których nasz organizm potrzebuje. Aby zapewnić dzieciom zdrowy wzrost i rozwój oraz zapobiec niedoborom u dorosłych, ustalono zalecaną dzienną dawkę tych składników....

Przydatność 75% Czy marzenia są potrzebne?

Marzenia to nasze skarby .W nich obieramy cel i kierunek. Bez marzeń nie ma życia. Każdy człowiek, o czymś myśli, o czymś marzy – gdy by nie marzył, nie doszedłby nigdzie. Fantazjujemy na co dzień. Wymyślamy coś co dla nas będzie miłe i przyjemne. Myślimy o sukcesach, miłości lub pieniądzach. Bez takich rozmyślań nie mielibyśmy do czego dążyć, w czym trwać....

Przydatność 85% Czy marzenia sa potrzebne ?

Zdecydowanie tak! Teraz przedstawcie argumenty na potwierdzenie tego zagadnienia. Po pierwsze bez marzeń nie ma życia, to w nich obieram sobie swój cel i kierunek. Każdy człowiek o czymś marzy, bez tego nie doszedłby by nigdzie. Marzymy o lepszej ocenie, o sukcesach w pracy, o naszej przyszłości. Chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie oddałby się marzeniom....

Przydatność 65% Czy powstania były potrzebne? - rozprawka

W XIX w. nasza ojczyzna znalazła się pod zaborami : rosyjskim, pruskim i niemieckim. Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. Trzech zaborców postanowiło w sposób okrutny i bezwzględny rozprawić się z Polską raz na zawsze. Nasi rodacy oczywiście za wszelką cenę chcieli odzyskać niepodległość i utworzyć suwerenne państwo....

Przydatność 75% Czy dziś potrzebne są autorytety?

Autorytet- coś niezwykle potrzebnego w dzisiejszym świecie. Współczesne życie staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze. W mediach coraz częściej słyszy się o napadach, kradzieżach, zabójstwach. Wśród młodzieży szerzy się agresja, brakuje jej autorytetów, rodzice, zapracowani, nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest każda chwila spędzona z dziećmi. Ludzie,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji