Treść zadania

HubertL

wypisz zabytki antyku (z 10 ) i napisz coś na temat filozofów : Arystotelesa ,platona i SokratesaxD z góry dzięki najlepsze odpowiedzi nagradzam naj

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Arystoteles-, ur. 384 p.n.e., zm. 7 marca 322 p.n.e.) – jeden z trzech, obok Platona i Sokratesa najsławniejszych filozofów greckich. Stworzył opozycyjny do platonizmu i równie spójny system filozoficzny, który bardzo silnie działał na filozofię i naukę europejską.Arystoteles położył ogromne zasługi w astronomii, fizyce, biologii i logice, jednak część jego teorii astronomicznych, fizycznych i biologicznych okazała się błędna.

    Platon -, ur. 427 p.n.e. prawdopodobnie w Atenach (według niektórych świadectw na wyspie Eginie), zm. 347 p.n.e. w Atenach) (inne źródła podają, że żył 428-348 p.n.e.) – grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.

    Zaciekle zwalczany przez jednych, broniony przez innych, system Platona w ten czy inny sposób obecny jest stale w europejskiej tradycji filozoficznej.


    Sokrates -, ur. 469 p.n.e., zm. w 399 p.n.e.) – jeden z największych filozofów greckich. Urodził się i zmarł w Atenach.Był synem kamieniarza Sofroniskosa i akuszerki Fainarete. Żonaty z Ksantypą, matką jego trzech synów[1]. Mieszkał w Atenach, gdzie nauczał prowadząc dysputy z przypadkowymi przechodniami na ulicach miasta, zyskując zarówno popularność jak i wrogość. Sokrates trzykrotnie brał udział w wyprawach wojennych (w ciężkiej piechocie pod Potidają, pod Delium i pod Amfipolis), w których odznaczył się męstwem, podobnie jak odwagą cywilną w życiu politycznym. Był parezjastą – mówił prawdę.

    zabytki antyku

    Największy wpływ na rozwój kultury europejskiej ostatnich dwóch tysiącleci, miały kultury antyczne basenu Morza Śródziemnego, w szczególności zaś starożytna Grecja i Cesarstwo Rzymskie. Niewiele jest dziedzin współczesnego życia, gdzie nie znaleziono by wpływów antycznych. Właściwe zainteresowanie antykiem od czasów renesansu nigdy w Europie nie wygasło. Szczególny rozwój tych zainteresowań przyniósł wiek XVIII. Przyczyniły się do tego podjęte na szeroką skalę wykopaliska w Herkulanum (1738 r.) i Pompejach (1748 r.). W ślad za tym poszły publikacje, kolekcjonerstwo i tworzenie pierwszych zbiorów muzealnych. Odzwierciedlenie tej sytuacji znajdujemy również w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
    Prezentowane tutaj szczególnej rzadkości i zarazem urody zabytki, znalazły się w kolekcji muzeum m.in. dzięki XIX- wiecznym zbieraczom żyjącym na Śląsku Cieszyńskim, takim jak: hrabia Küenburg, T. Kotschy, Kniczek, którzy darowali antyczne obiekty dla fundacji szersznikowskiej.
    Prezentowany zespół naczyń greckich pochodzi z VII/ VI w. p.n.e. Wyróżnia się tutaj pyksis znaleziony w sarkofagu na Akropolu w Atenach, z ornamentem figuralnym przedstawiającym gryfy, sfinksy oraz ptaki. Naczynie takie pełniło funkcję szkatułki, w której kobiety przechowywały biżuterię lub kosmetyki. Obok pyksisów używano również aryballosów (naczyń na oliwę do natłuszczania ciała), lekytów, skyfosów i wielu innych.
    Wybitnie unikatowym zabytkiem jest prezentowana terakotowa statuetka wotywna, pochodząca z Cypru i datowana na III w. p.n.e. Najpewniej została wykonana dla wyznawców bogini Izydy. Statuetka przedstawia siedzących małżonków Izydę i Ozyrysa, trzymających małego syna - Horusa.
    Niemniej interesującą grupę zabytków stanowią monety rzymskie z okresu wymiany handlowej między Imperium, a terenami „barbaricum” (m. in. obszarem dzisiejszej Polski). Eksponowane monety pochodzą z przypadkowych znalezisk z terenu Śląska Cieszyńskiego (Kończyce, Goleszów, Nawsie, Jabłonków). Z bogatego zestawu rodzajów monet prezentowane są srebrne denary i brązowe sesterce.
    Nazwa „moneta” pochodzi od przydomka bogini Junony Monety (Junona Doradczyni), w której świątyni na Kapitolu mieściła się mennica. Bicie monet w Rzymie zaczęto w IV w. p.n.e. Wcześniej w użyciu był tzw. pieniądz przedmonetarny, którego funkcję pełniło początkowo bydło (łac. nazwa pieniądza pecunia wywodzi się od pecus - bydło), a następnie sztabki miedzi (aes rude).
    Srebrny denar pojawił się ok. 200 r. p.n.e. Obok denarów w obiegu były również złote aureusy, miedziane asy i szereg innych.
    Interesująca na monetach rzymskich jest różnorodność przedstawień. Na awersach są to od czasów Juliusza Cezara portrety panujących i ich żon, zaś na rewersach umieszczano postaci bogów, wyobrażenia związane z wydarzeniami politycznymi, militarnymi i gospodarczymi. Odzwierciedlają one całe bogactwo ówczesnego życia, życia pełnego występku i zbrodni, przemocy i gwałtu, a obok tego wielkości, potęgi i ładu. Prezentowane monety są autentycznymi świadkami tego pogrążonego już w mrokach przeszłości świata, który stał się podwaliną naszej kultury.

Rozwiązania

Podobne zadania

ponym2 opis bohatera obojetni jakiej powiesc czy komiksu prosz zadanie mam na jutro a Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ponym2 14.4.2010 (19:32)
Sis9493 Proszę, pomóżcie:* muszę napisać rozprawkę na dzisiaj:( Tytuł: Jacy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Sis9493 21.4.2010 (19:38)
kasiula1 potrzebne na dzisiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiula1 21.4.2010 (19:45)
pullsara4 błagam pilne proszę na dzisiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: pullsara4 22.4.2010 (21:20)
TraMpEk Czy lubie czytac poezje, mój ulubiony poeta, mój ulubiony wiersz ! Na dzisiaj Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: TraMpEk 25.4.2010 (10:38)

Podobne materiały

Przydatność 65% Minutes of meeting

STAFF MEETING Minutes of the meeting held on Friday, 28 October at 8.45 am in canteen. PRESENT: Lisa – Manager Marta – Secretary Joanna – Staff Clodagh – Staff Agnieszka – Staff Kate – Staff Tom – Staff Lucy – Staff Julie – Staff Apologies: Sabina, Debbie, Mark MINUTES OF PREVIOUS MEETING: The minutes of the meeting on Friday, 21 October were read,...

Przydatność 65% Recenzja spektaklu "5 minut"

Ponad tydzień temu wybrałam się do Poznańskiego Teatru Animacji. Obejrzałam tam spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej o nazwie „5 minut”. Jest to sztuka przeznaczona dla młodzieży, mówiąca o wpływie mediów na nasze życie. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Jerzego Moszkowicza, zaś scenografią zajął się Jacek Zagajewski. W spektaklu występują trzy...

Przydatność 80% Czy bogactwo daje szczęście?

To pytanie jest celem moich rozważeń. Postaram się, przy pomocy poniższych argumentów, rozstrzygnąć ten problem. Czym jest zatem bogactwo? „Słownik języka polskiego” wyjaśnia znaczenie tego słowa, uznając za bogactwo zbiór dóbr mających dużą wartość, stanowiących majętność, dostatek, zamożność. Różne są rodzaje bogactw. Mówiąc o bogactwie...

Przydatność 75% Czy bogactwo daje szczęście

Recepta na szczęście to bardzo indywidualna sprawa każdego człowieka. Najczęściej przyjmuje się, że jest to uczucie zadowolenia z życia, spełnienie marzeń, realizacja planów życiowych itp. Niektórzy szczęście utożsamiają przede wszystkim z zapewnieniem sobie i swoim najbliższym poczucia bezpieczeństwa materialnego. Są jednak i tacy, dla których samo pytanie o...

Przydatność 75% Co daje człowiekowi szczęście ?

Każdy człowiek dąży do tego, aby być szczęścliwym. Nie ma osoby, która przyznałaby się, że wcale jej na szcześciu nie zależy. Pytanie: co daje człowiekowi szczęście jest o tyle trudne, że każdy człowiek oczekuje czegoś innego od życia. Jednak większość z nas chce założyć w przyszłości rodzinę oraz długo żyć z czym wiąże się oczywiście mała ilość chorób....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji