Treść zadania

patka3

Napisz co saodzimy o Dedalu i Ikarze...!
Bardzo prosze o pomoc. Z gory dzięki :*:D

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    masz troszke XD

    Która postawa wobec życia, rozsądnego Dedala, czy szalonego Ikara jest Ci bliższa.

    Na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej poznajemy wiele ciekawych utworów literackich. Mnie szczególnie zafascynowała lektura mitów, a zwłaszcza opowieść o Dedalu i Ikarze. I właśnie ten starożytny mit grecki stał się inspiracją pracy.
    Bohater utworu - Dedal był Ateńczykiem żyjącym na obczyźnie. Tam dał się poznać jako człowiek mądry i wszechstronnie wykształcony. Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy, na przykład świder, grundwaga . Był również bardzo rozważny. Wszystko co robił było przemyślane do końca. Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował.
    Chociaż król Minos bardzo cenił Ateńczyka, ten jednak trapiony tęsknotą za ojczyzną, wymyślił niezwykły sposób ucieczki. Z piór ptasich, sklejonych woskiem, sporządził olbrzymie skrzydła dla siebie i syna.
    Ikar, uniesiony zachwytem nad potęgą wynalazku, zapomniał o przestrogach ojca i wzbijał się coraz wyżej w przestworza. Pod wpływem słońca wosk stopniał i pióra zaczęły odpadać. Ikar runął na ziemię i zabił się na miejscu.
    Ikar był więc przeciwieństwem swego ojca. Wykazał się w czasie trwania lotu lekkomyślnością i nieodpowiedzialnością. Ale też podjął ryzyko, by zobaczyć więcej i przeżyć coś nowego
    Porównując moją postawę życiową z postawami obu tych bohaterów można stwierdzić, że jest ona bliższa Ikarowi.
    Podobnie jak on jestem typem marzyciela-fantasty. Z zasady odrzucam konwencjonalny sposób myślenia. Nie akceptuję dogmatów. Aby coś przyjąć do wiadomości, muszę to zrozumieć i przekonać się, że to na pewno jest prawda. Z reguły nie przyjmuję "dobrych rad" i podobnie jak Ikar, zawsze muszę sprawdzić wszystko na własnej skórze.
    Lubię zaryzykować i pójść na całość, aby zrobić coś nowego, niezwykłego. Nie zastanawiam się zbyt długo nad skutkami swoich działań.
    Często zachowuję się jak Ikar w ostatnich chwilach życia. Decyduję się zrobić coś, czego robić nie powinienem (z myślą "a, może się uda"). Jednak, na szczęście, moje działania nie kończą się tak tragicznie, jak było to w przypadku Ikara.
    W sprawach technicznych nie interesują mnie stereotypowe rozwiązania. Jeśli nad czymś pracuję , to staram się szukać nowatorskich rozwiązań. Ciągle przerabiam moje dzieła tak ,aby doprowadzić je do doskonałości. Już w najmłodszych latach, w czasie zabawy klockami Lego, tradycyjne pomysły konstruktorów nigdy mi się nie podobały. Zawsze coś w nich przerabiałem. Najczęściej wszystko psułem, ale czasami udawało mi się osiągnąć zamierzony cel. W nieco starszym wieku, w czasie zabawy ,,w policjantów i złodziei" na rowerach nie wystarczało mi udawanie syreny. Musiałem być lepszy, więc poszedłem na giełdę samochodową i z zaoszczędzonych pieniędzy kupiłem policyjnego "koguta". Przymocowałem go do bagażnika, podłączyłem do małego akumulatora od wiertarki i miałem najbardziej oryginalny rower w okolicy.
    Również nie satysfakcjonowało mnie zainstalowanie do roweru zwykłego dzwonka. Aby zrobić coś wyjątkowego, znaleziony w garażu stary klakson od motocykla, podłączyłem do baterii i miałem prawdziwe urządzenie. Ale i to mnie nie zadowoliło. W końcu swój rower tak przemyślnie udoskonaliłem, że w momencie trąbienia od razu zapalały się światełka w pojeździe.
    Podsumowując muszę stwierdzić, że przytoczone powyżej argumenty stanowią wystarczające świadectwo o tym, że bliższa jest mi postawa życiowa Ikara. Tak jak on jestem marzycielem i lubię wszystko sam sprawdzić i przeżyć. Moim zdaniem postawa, którą reprezentuję jest bardziej twórcza. Przecież większość wszystkich wynalazców i odkrywców miała niekonwencjonalny sposób myślenia.
    Również artystów bardziej inspirują postacie niezwykłe, odróżniające się od otoczenia, takie jak Ikar. Przykładem tego mogą być takie utwory literackie jak ,,Ikar" - J. Iwaszkiewicza, ..Prawa i obowiązki" - T. Różewicza, a także wybitne dzieła sztuki jak słynny obraz .Breugl a ,,Upadek Ikara".

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 55% Mit o Dedalu i Ikarze.

Mity to przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, od czasów najdawniejszych, opowieści dotyczące powstania świata, zjawisk przyrody oraz Bogów i legendarnych bohaterów. Współcześnie ludzie nie traktują mitów jako podstawy wierzeń religijnych. Są one dla nas jakby częścią naszej świadomości i kultury, gdyż przedstawiają uniwersalne prawdy moralne, ludzkie czyny i uczucia....

Przydatność 70% Mit o Dedalu i Ikarze

Moim ulubionym mitem jest mit o Dedalu i Ikarze. Działo się to w czasie, gdy na wyspie Krecie panował król Minos. Jego ulubionym budowniczym był Dedal. Dedal zbudował dla Minosa ogromny labirynt,aby król mógł zamknąć w nim swojego syna, Minotaur, ponieważ Minotaur nie był zwykłym człowiekiem,lecz miał głowę byka. Po pewnym czasie Dedalowi znudził się pobyt na obcym dworze i...

Przydatność 80% Mit o Dedalu i Ikarze.

Dedal był wielkim greckim artystą i budowniczym, który przebywał na Krecie z rozkazu króla Minosa. Zbudował on słynny labirynt dla Minotaura (pół człowieka pół byka) syna żony władcy, Pazyfae i byka. Po zakończeniu swego zadania grek zapragnął opuścić Kretę i powrócić do ojczyzny, jednak król nie chciał wyrazić zgody na wyjazd budowniczego, ponieważ znał on wiele...

Przydatność 50% Mit o Dedalu i Ikarze

Na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego... Minos i Pazyfae mieli dziecko, które było kształtu byka i człowieka. Wyrósł on na groźnego potwora i nazwano go Minotaurem. By odseparować potwora od ludzi król kazał wybudować labirynt. Po zabiciu Minotaura kazał zmienić labirynt w pałac. Budowę labiryntu prowadził Ateńczyk Dedal, który był inżynierem. Dedal ukończył...

Przydatność 75% Streszczenie Mitu o Dedalu i Ikarze.

Król Krety Minos spłodził syna podobnego do byka i człowieka jednocześnie - Minotaura. Sprowadził do kraju Dedala, mistrza wszytskich fachów, by ten zbudował labirynt, który miał służyć jako kryjówka mutanta. Twórca tego dzieła jednak cierpiał i tęsknił za swym ojczystym krajem, lecz wyjechać nie mógł. Skonstruował nowy wynalazek i zaplanował ucieczkę. Stworzył...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji