Treść zadania

agulek11

negatywne skutki uprawy zboż w monokulturze, sposoby ich łagodzenia

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    opłacalność produkcji rolniczej wymusza specjalizację, ta zaś skłania rolników do szukania oszczędności. W pogoni za wynikiem ekonomicznym zapomina się o przyrodniczym znaczeniu zmianowania. W szczególności dotyczy to gospodarstw prowadzących chów trzody chlewnej, którego następstwem jest zawężenie produkcji polowej wyłącznie do zbóż paszowych. Taka monokultura ma swoje ekonomiczne uzasadnienie. Jednak długotrwałe prowadzenie takiego systemu ma określone konsekwencje i może czasem wymusić dodatkowe nakłady.

    Duży udział zbóż w zasiewach i wynikająca stąd konieczność uprawy ich po sobie prowadzi do spadku plonów, którego wielkość zależy głównie od doboru gatunków uprawianych zbóż, warunków siedliskowych i poziomu agrotechniki.

    Najlepiej, gdy zmianowanie jest urozmaicone, gdzie na danym polu gatunki jare przeplatają się z ozimymi, jednoroczne z wieloletnimi, a zbożowe z niezbożowymi. Tymczasem udział zbóż w strukturze zasiewów sięga w Polsce 75%, w niektórych gospodarstwach nawet 80-100%, a powinien wynosić maksymalnie 65%.

    Częsta uprawa zbóż po sobie sprzyja rozwojowi szczególnie uciążliwych chwastów, takich jak przytulia czepna, miotła zbożowa, rumianowate, owies głuchy, szkarłat oraz gwiazdnica.

    W monokulturze zbożowej problemem są coraz większe nakłady na ochronę roślin. Choroby grzybowe zaczynają występować regularnie, co roku, w coraz większym nasileniu. Chodzi tu głównie o grupę grzybów powodujących brunatnienie lub czerwienienie korzeni i dolnych części źdźbeł, czyli grzybów odpowiedzialnych za wystąpienie chorób podsuszkowych.

    Do najgroźniejszych chorób podsuszkowych zbóż należą: zgorzel podstawy źdźbła, zgorzele fuzaryjne. Porażenie przez choroby podsuszkowe występuje najczęściej wtedy, gdy kilka lat po sobie uprawiany jest ten sam gatunek zboża.

    To prawda, że zboża uprawia się najłatwiej ze względu na możliwość zmechanizowania poszczególnych etapów produkcji, a więc niskiej pracochłonności i także bezproblemowego przechowywania ziarna.

    Jednak ciągłe uprawianie zbóż po sobie, szczególnie tych samych gatunków, doprowadza do takiego nagromadzenia czynników chorobotwórczych, że preparaty chemiczne nie dadzą sobie rady. Dodatkowo przyorywanie rozdrobnionej słomy powoduje zwiększenie presji chorób.

    Trzeba też pamiętać, że uprawa roślin w monokulturze prowadzi do zachwiania równowagi między poszczególnymi grupami mikroorganizmów glebowych, dużego zachwaszczenia pól i pogorszenia struktury gleby, a w konsekwencji obniżenia plonów i pogorszenia ich jakości.

    W warunkach starannej i intensywnej agrotechniki, przy wysokim nawożeniu i pełnej ochronie przed chorobami, udział zbóż w zmianowaniu może być większy, nawet do 70%. Aby uniknąć negatywnych skutków nadmiernego udziału zbóż w zasiewach, zboża z przeznaczeniem na pasze najlepiej uprawiać w mieszankach z roślinami strączkowymi.

    Uprawa mieszanki zbożowo-strączkowej jest sposobem uzdrowienia płodozmianu zbożowego. Lepsza zdrowotność wynika m.in. z tego, że w mieszance zagęszczenie roślin jednego gatunku jest dużo niższe niż w uprawie jednorodnej. Tym samym wytwarzanie czynników chorobotwórczych oraz prawdopodobieństwo porażenia także maleje. Ponadto rośliny lepiej i bardziej równomiernie wykorzystują składniki pokarmowe z gleby oraz zastosowanych nawozów.

    Dobrym "przerywnikiem" dla zbożowych są też poplony i międzyplony roślin innych niż zbożowe. Aby rośliny poplonowe wytworzyły odpowiednią biomasę, konieczne jest zasilenie ich przynajmniej 30-50 kg nawozów azotowych.

    W płodozmianach zbożowych istnieje również możliwość uprawy wsiewek poplonowych. Uprawa międzyplonów dodatkowo ogranicza wymywanie azotanów z gleby w okresie jesienno-zimowym, zwiększa zawartość próchnicy w glebie oraz poprawia jej aktywność biologiczną.

Rozwiązania

Podobne zadania

toaa Jakie są sposoby wchłaniania związków przez włos? Chodzi i analizę Przedmiot: Biologia / Studia 1 rozwiązanie autor: toaa 20.10.2010 (19:00)

Podobne materiały

Przydatność 70% Uprawy

ZBOŻA: • PSZENICA: jest to najważniejsze zboże, zajmuje ok. 37%pow. przeznaczonej pod uprwawę wszystkich zbóż, dostarcza 20%produkcji zbóż, rośnie w klimacie um. ciepłym i podzwrotnikowym, wymaga żyznych gleb (czarnoziemy, brunatne), nie znosi dużych opadów, ale lubi wilgoć, w okresie dojrzewania potrzebuje dużo słońca. - Pszenica jara – wysiewana jest na jesieni, krótki...

Przydatność 80% Pozytywne i negatywne skutki urbanizacji

Urbanizacja to złożony proces przemian prowadzący do rozwoju i wzrostu znaczenia miast koszem innych jednostek osadniczych. Rodzaje urbanizacji: Demograficzna - polega na wzroście liczby ludności miejskiej głównie w wyniku zwiększonej migracji ludności wiejskiej do miast oraz na skutek rozszerzenia granic administracji miast o tereny przylegające Przestrzenna - prowadzi do...

Przydatność 60% Pozytywne i negatywne skutki tarcia

Znaczenie tarcia w życiu codziennym i technice jest olbrzymie. Wynika to stąd, że tarcie jest związane z każdym nieomal zjawiskiem mechanicznym. Występuje ono zarówno podczas ruchu ciała, jak i podczas spoczynku. W każdym ruchu tarcie jest siłą przeciwdziałającą ruchowi – siła hamująca. Jeśli jesteśmy zainteresowani, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem...

Przydatność 75% Globalizacja- pozytywne i negatywne skutki.

Plan pracy: 1. Wyjaśnienie pojęcia: „globalizacja”; 2. Współcześnie procesy globalizacyjne; 3. Aspekty globalizacji: a. Wymiar gospodarczy, b. Wymiar polityczny, c. Wymiar informacyjny, d. Wymiar ekologiczny, e. Wymiar kulturowy, f. Wymiar demograficzny; 4. Pozytywne skutki globalizacji; 5. Negatywne skutki globalizacji; 6. Podsumowanie. 1. Wyjaśnienie pojęcia:...

Przydatność 80% Pozytywne i negatywne skutki wybuchów wulkanów

Działalność wulkaniczna przynosi zarówno szkody jak i korzyści. O tych pierwszych łatwiej usłyszeć w mediach czy przeczytać w gazetach ze względu na zdecydowanie większą skalę działania. SKUTKI NEGATYWNE Do niszczących czynników aktywności wulkanicznej należą: chmury gorejące, lawiny piroklastyczne, lahary, lawiny gruzowe, opady piroklastyczne, wylewy law, gazy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji