Treść zadania

ulka

Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" z punktu widzenia antropologii kultury (aspekty: religijny, kulturowy, naukowy, kontekst historyczny).

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki to stanowczo arcydzieło malarstwa batalistycznego. Artysta zaczął przygotowywać się do stworzenia obrazu już w swej młodości. Pierwszy szkic wykonał w 1872 r. Był to tylko próbny zarys całego dzieła. Zanim ostatecznie zabrał się do pracy nad obrazem studiował „Kroniki” Jana Długosza, ponieważ opisywały dość dokładnie całą bitwę. Chodził też do muzeum i szkicował znajdujące się tam zbroje i bronie z XIV – XV w. W poszukiwaniu natchnienia udał się nawet na pola grunwaldzkie. Chciał cały przebieg bitwy odwzorować dokładnie na płótnie. Artysta ostatecznie ukończył dzieło w 1878 r. Obraz budzi zdumienie swoimi rozmiarami które wynoszą 4 m 23 cm wysokości i 9 m 87 cm szerokości. Dzieło znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, w specjalnej sali poświęconej Janowi Matejce na honorowym miejscu.
    Na obrazie przedstawiona jest jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. 15 lipca starły się na polach pod wsią Grunwald połączone wojska polsko-litewskie z armią zakonu krzyżackiego.
    Stojąc przed obrazem moim pierwszym odczuciem był zachwyt. Obraz jest bardzo dynamiczny, zamęt spowodowany plątaniną rycerzy sprawia wrażenie realności nie tylko na mnie, ale i na każdym oglądającym. Bez problemu wyczułam powagę sytuacji. Wystarczyło tylko spojrzeć na postać świętego nad pobojowiskiem. Bóg i święci czuwali nad Polakami i Litwinami. Uniesione do góry ręce księcia Witolda symbolizowały zwycięstwo, albo zachęcały do walki. Kolejnym znakiem obrazującym wygraną Polaków i Litwinów jest chyląca się ku upadkowi chorągiew krzyżacka i dumnie łopocząca na wietrze chorągiew krakowska z białym orłem. Obraz wzbudził we mnie wiele emocji. Usiadłam naprzeciw niego i pochłaniałam wzrokiem każdy szczegół. Znajdująca się w muzeum tabliczka z objaśnieniem ułatwiła mi rozpoznanie historycznych postaci.
    W środku obrazu znajduje się litewski książę Witold. Ma na sobie czerwony płaszcz przepasany złotym pasem. Jako ciekawostkę należy wymienić to iż wzór uwieczniony na pasie został zaczerpnięty z lampy stojącej w pokoju Jana Matejki. Na jego głowie znajduje się czerwone mitra zwieńczona krzyżem, na nogach – karacenowe nagolenniki. Większość jego stroju jest w kolorze czerwieni lub nawet purpury symbolizującej władzę. W jednej z uniesionych rąk trzyma perski miecz, a w drugiej tarczę o orientalnym kształcie. Książę prawdopodobnie zdobył te przedmioty podczas walk w odległych krajach. Wzrok kieruje przed siebie tak by obserwować pole walki i jednocześnie wskazywać kierunek natarcia. Siedzi zaś na karym koniu, pod którego kopytami leży martwy komtur Konrad Lichtenstein.
    Na lewo od postaci księcia litewskiego malarz umieścił Ulryka von Jungingena. Toczy on zaciekłą walkę z półnagimi Litwinami. Jeden z nich przebija go właśnie włócznią, a drugi zamierza się na niego toporem. W oczach Ulryka uważny obserwator ujrzy strach i przerażenie przed zbliżającą się szybko śmiercią. Jego rozwiany w boju płaszcz i długa broda nadają mu wygląd iście demoniczny.
    Po prawej możemy dostrzec Zawiszę Czarnego z Garbowa, znakomitego rycerza herbu Sulima. Sama jego postać budzi lęk w krzyżakach. Atakuje on kopią Jana von Wedena. Zawisza świadom swojej wartości i klasy walczy beznamiętnie. Wie, że wśród wrogich wojsk nie ma godnego mu przeciwnika.
    Na dalszym planie w prawym rogu widoczny jest orszak królewski Władysława Jagiełły, po przeciwnej zaś stronie ujrzeć można fragmenty obozu krzyżackiego. Nad walczącymi unoszą się tumany kurzu i złowrogie ciemnogranatowe chmury.
    Dzięki brakowi perspektywy i nienaturalnym czasem pozycjom ludzi i zwierząt, a także dokładności w ich odwzorowaniu czułam się jakby wciągnięta w chaos bitewny. „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki to obraz, który robi duże wrażenie.

Rozwiązania

Podobne zadania

bezsciemy Mógłby mi ktoś streścić/opisać Tren IX Jana Kochanowskiego? Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: bezsciemy 20.10.2010 (18:27)
ponym2 plis szybko hellp my 1)WYJASNIJ ZACZENIE NAUK MORALNYCH :d 2) opisz obraz Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: ponym2 12.4.2011 (10:27)
Nieznany Czego symbolem jest obraz Rybak wystepujacy w Ludziach bezdomnych S. Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 6.10.2011 (18:15)
Dzaga855 dokonać analizy wierszu Jana Brzechwy Samochwała Przedmiot: Język polski / Studia 1 rozwiązanie autor: Dzaga855 8.3.2012 (10:09)

Podobne materiały

Przydatność 70% "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki

„Bitwa pod Grunwaldem”- obraz Jana Matejki Obraz Jana Matejki pod tytułem „Bitwa pod Grunwaldem” przedstawia bitwę między wojskami Polsko-Litewskimi z Zakonem Krzyżackim na polach pod Grunwaldem. Moment, w którym ukazany jest obraz przedstawia nadal toczące się zacięte walki, w których bliżej zwycięstwa są już Polacy. Malarz podczas pracy korzystał głównie z...

Przydatność 75% Opis obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".

Obraz Jana Matejki przedstawiający bitwę pod Grunwaldem powstał w 1878 roku. Malarz przez cztery lata pracował nad tym dziełem, korzystając z opisów bitwy w „Kronice Polski” Jana Długosza. Obraz został namalowany na płótnie o wymiarach 426x987 cm. Obecnie można go oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. W centrum obrazu znajduje się litewski książę Witold. Ubrany jest w...

Przydatność 75% Opis obrazu J. Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".

Ogladając obraz J. Matejki pt.”Bitwa pod grunwaldem” znajdujemy się w samym centrum walki. Na srodku obrazu widzimy rycerza na koniu, który ubrany jest czerwony żupan i ma mitrę na głowie. W rozpostartych i podniesionych do góry rękach trzyma miecz i tarczę. Jest bez pancerza i hełmu. A na koniu pedzi bez trzymania. Jest to litewski Ksiaże Witold. Z lewej strony obrazu...

Przydatność 75% "Kochanowski nad zwłokami Urszuli." - obraz Jana Matejki.

Znany Polski malarz Jan Matejko namalował w 1862r. obraz olejny pt. ”Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Obraz przedstawia poetę z Czarnolasu , przeżywającego wielką tragedię spowodowaną śmiercią ukochanej córeczki .Tragedię pogłębia fakt , że ona miała zostać spadkobierczynią całego majątku państwa Kochanowskich. Na pierwszym planie widnieje trumna ze zwłokami...

Przydatność 50% Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki

"Przy natarciu bowiem na siebie oddziałów łamiące się włócznie i uderzające nawzajem o siebie zbroje wydawały taki wielki łoskot i huk,tak donośny był szczęk mieczy,jakby się zwaliła jakaś ogromna skała,tak że słyszeli go nawet ci,którzy byli oddaleni o kilkamil. Następnie mąż nacierał na męża, kruszyły się zbroje pod naciskiem zbroi,a miecze godziły w twarze.A...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji