Treść zadania

kasia328

Zastanów się i odpowiedz na pytania :
>Czego nie powinniśmy mówić , mimo że jest to prawdą?
>Czy istnieją informacje nieprawdziwe, a jednak dobre?
Podaj przykłady.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Hm...duszek, w pracy widocznie zaznaczone jest 'podaj przykłady', więc nawet jeśli ustosunkujemy się do tematu inaczej, teza jest nam, co prawda ukradkiem, ale narzucona. ;)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Z pewnością istnieją takie zależności.
    Przede wszystkim są sytuacje, kiedy lepiej "trzymać język za zębami", np. gdy wiadomość nic nie wnosi w rozmowę, nie jest ważna ani nie zaważa w żaden sposób na wyborach innych ludzi, a jest wiadomością negatywną, niechcianą przez adresata.
    Z kolei jeśli mamy mówić coś, co mija się z prawdą, nie może to być rzecz, która miałaby w jakikolwiek sposób obrazić czy naruszyć czyjąś prywatność. Jest to "dozwolone", jeśli np. chcemy podnieść kogoś na duchu albo zmotywować do działania (oczywiście tu też są istotne intencje i motyw). Czasem też możemy użyć lekkiej koloryzacji, jeśli chcemy, aby ktoś miał dobrą ocenę siebie.
    Sytuacji drugich z pewnością jednak jest mniej niż przypadków pierwszych.
    :)

Rozwiązania

  • userphoto

    Nie ma takich spraw, o których nie powinno się mówić, pomimo tego, że są one prawdą. Moim zdaniem, należy zawsze mówić prawdę, kłamstwo - jak mówi powiedzenie - "ma krótkie nogi", zawsze wyjdzie na jaw, choćby po wielu latach. Mówienie prawdy drugiemu człowiekowi jest stanowi o uczciwości wobec niego. Prawda w życiu człowieka pełni niewątpliwie bardzo ważną rolę. Dzięki niej zdobywamy zaufanie innych ludzi. Kłamiąc godziliśmy się na podjęcie ryzyka z tym związanego. Osdoba przez nas oszukana, gdy się o tym dowiaduje, całkowicie zmienia o nas zdanie, czuje, że kłamstwo oznacza brak szacunku w stosunku do niej, więc najczęściej odreagowuje tym samym. Traci do nas zaufanie, które później trudno odzyskać. Przecież jeśli okłamiesz raz możesz to zrobić znowu. Czasami lepiej jest więc coś przemilczeć, niż skłamać.
    Zapewne istnieje wiele informacji nieprawdziwych, a dobrych w naszym mniemaniu. Wszystko zależy od punktu widzenia każdego z nas. Przykladem takich informacji może być istnienie życia po życiu. WIelu ludzi zarzeka się, że widziało w czasie śmierci klinicznej jasne światełko, słyszało głos do nich przemawiajacy itp. Oczywiscie w tej materii kwestią jest wiara człowieka. Ktoś, kto wierzy w Boga i jego nauki, zapewne powie, że te informacje są jak najbardziej dobre, nawet jeśli te osoby kłamały. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że pozostawią nadzieję człowieka na to, że nawet jeśli kiedyś umrze, to trafi jakiegoś innego świata, w którym będzie mógł spotkać Boga i swoich zmarłych bliskich. Dla niewierzących infromacje takie staną się całkowitą bzdurą, jednak gdzieś i w ich podświadomości zapali się jakieś światełko nadziei.

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji