Treść zadania

Konto usunięte

  Raz pewien kupiec posłał swojego syna po Tajemnicę Szczęścia do najmądrzejszego z ludzi. Przez czterdzieści dni chłopiec wędrował przez pustynię, aż dotarł do pięknego starego zamczyska na szczycie wzgórza. Mieszkał w nim ten, którego szukał. Lecz zamiast spotkać tam wielkiego mędrca, ujrzał salę, w której panowała atmosfera ogromnego poruszenia: wbiegali i wybiegali kupcy, po kątach, goraczkowo gestykulując, rozprawiali goście, w tle przygrywali grajkowie, a na suto zastawionych stołach stały najwspanialsze tamtejsze przysmaki. sam zaś mędrzec zajęty był rozmową i chłopiec musiał cierpliwie czekać bite dwie godziny, nim nadeszła jego kolej.
   Mędrzec wysłuchał go wprawdzi uważnie, ale powiedział, że teraz nie ma czasu, by odkryć przed nim Tajemnicę Szczęścia. Zaprosił go do obejrzenia pałacu i przykazał wrócić za dwie godziny.
   - Chciałbym cię jednak o coś prosić - dodał na koniec, podając chłopcu łyżkę, którą napełnił dwoma kroplami oleju. - Kiedy będziesz przechadzał się po moim pałacu nieś tę łyżkę tak, aby ani krzty z niej nie uronić.
   Chłopiec wchodził i schodził po schodach pałacu, nie odrywając oczu od łyżki. Po dwóch godzinach znów stanął przed obliczem Mędrca.
   - A więc widziałeś już perskie dywany w mojej sali biesiadnej? - pytał. - Zachwycił cię ogród, który z górą dziesięć lat tworzył Mistrz ogrodników? Podziwiałeś piękne pergaminy w mojej bibliotece?
   Zawstydzony chłopiec wyznał, że nie widział nic. Dbał bowiem tylko o to, by nie uronić ani kropli oliwy, którą powierzył mu Mędrzec.
   - Wobec tego wracaj i poznaj cudowności mego świata- powiedział Mędrzec. - Nie wolno nigdy ufać człowiekowi, którego domu nie znasz.
Teraz juz spokojniejszy, chłopiec wziął łyżkę i znów zaczął spacerować po pałacu, tym razem przyglądając się bacznie wszystkim płótnom wiszącym na ścianach i malowidłom na sklepieniu. Podziwiał góry wokół, ogrody, delikatność kwiatów i smak, z jakim ułożono tu każde dzieło. Wróciwszy zaś przed oblicze Mędrca opowiedział dokładnie co zobaczył.
   - A gdzie są dwie krople oleju, które powierzyłem twojej pieczy? zapytał Mędrzec.
   Chłopiec spojrzał na łyżkę i ujrzał, że po oliwie nie zostało ani śladu.
   - Oto jedyna rada jaką mogę ci dać - rzekł Mędrzec nad Mędrcami. - Tajemnica Szczęścia jest ukryta w tym, by widzieć wszystkie cuda świata i nigdy nie zapomnieć o dwóch kroplach oleju na łyżce.


TRZEBA W TYM OPISIE ZAMIEŚCIĆ :
- USYTUOWANIE PAŁACU
- COŚ O OGRODZIE
- O SALI BIESIADNEJ
- O BIBLIOTECE

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Po tajemnicę szczęścia syn kupca udał się do starego zamczyska. Znajdowało się ono na szczycie wzgórza, tuż za rozległą pustynią.Otoczone było innymi pagórkami. Pałac ten urządzony był ze smakiem. Każde dzieło, płótno na ścianie oraz malowidło było umieszczono z rozmysłem. W każdym pomieszczeniu podziwiać można było interesujące i piękne rzeczy : takie jak perskie dywany dodające blasku sali biesiadnej czy pergaminy, które znajdowały się w bibliotece. Nie małe wrażenie robił także ogród, tworzony przez ponad dekadę przez Mistrza ogrodników. Zachwycał on cudownie delikatnymi kwiatami. Pałac ten robił więc na zwiedzających go osobach duże wrażenie.


    Zakończenie można jakoś rozwinąć ..nie mam weny dziś:)

Rozwiązania

  • userphoto

    Zamek Mędrca był usytuowany bardzo daleko gdzie trzeba bylo iść czterdzieści dni i nocy, za pustynią na szczycie wzgórza. Ów pałac był bardzo przestronny a w nim znajdowało się bardzo dużo ludzi którzy mogli skorzystać z gościnności Mędraca w postaci suto zastawionego stołu, który znajdował się w ogromnej sali a w jej kącie przygrywali grajkowie. W sali biesiadnej Mędrzec miał piękne perskie dywany. Natomiast przedpokoje przyozdobione były wielkimi płótnami wiszącymi na ścianach a sklepienia sufitów przyozdobione były w malowidła. Biblioteka była zaopatrzona w najznakomitsze pergaminy jakich nikt nie posiadał. A ogród był wypielęgnowany i wszytko w nim do siebie pasowały, kwiaty jakie się wnim znajdowały delikatne i gustownie dobrane. A wszystko wieńczyły ogromne kręte schody znajdujące się w środku zamku, które łączyły parter z piętrami.

Podobne materiały

Przydatność 75% W kontekście podanych informacji na temat filozofii Maxa Stirnera dokonaj analizy podanego fragmentu „Zbrodni i kary” F. Dostojewskiego i rozważ dramat człowieka „uwiedzionego’ przez fałszywą ideę.

Fiodor Dostojewski był dziewiętnastowiecznym rosyjskim literatem. Jednym z jego wielkich utworów była powieść pt. „Zbrodnia i kara”, ukazująca problemy natury psychologicznej i moralnej. Jest głęboką i drobiazgową analizą człowieka, który egoistycznie uwierzył w swój rozum i przyznał sobie prawo do sądzenia innych. Autor w swoim dziele opisuje duchowe rozterki i...

Przydatność 70% W kontekście podanych informacji dotyczących filozofii Maxa Stirnera dokonaj analizy fragmentu „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego pod kątem pokazania dramatu człowieka „uwiedzionego” przez fałszywą ideę.

Filozofia Maxa Stirnera opierała się na uniezależnieniu jednostki od wszelkich wartości, od ludzkiej moralności, a skupieniu się między innymi na jego sile, jako na sposobie do osiągnięcia swoich celów. Filozofia ta zakładała panujący anarchizm i negowanie autorytetów w życiu człowieka. Taką właśnie postawę przyjął Rodion, bohater ?Zbrodni i kary? Fiodora...

Przydatność 55% W kontekście podanych informacji dotyczących filozofii Maxa Stirnera, dokonaj analizy fragmentu „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego pod katem pokazania dramatu człowieka „uwiedzionego” przez fałszywe idee.

Człowiek przez całe swoje życie poszukuje drogowskazów, jakiś myśli, które pomogłyby mu obrać właściwą drogę, którą podążałby do końca swoich dni. Bardzo często za przewodników wędrówki obiera myśli filozoficzne , idee, religie, lecz niekoniecznie bywają one dobrym wyborem i prowadzą do klęski. Przykład takiego uwiedzenia możemy odnaleźć w biednym byłym...

Przydatność 65% Zamek Karpień

I – Lokalizacja i opis zamku. II - Historia. III - Legendy, które krążą o zamku Karpień. Rozdział I Zamek został wzniesiony na Karpowskiej górze, której szczyt wynosi 775 m. Zamek leży w dawnej wsi Karpno na wschód od Lądka Zdroju. Pierwotnie wieś istniejąca w tym miejscu nosiła nazwę „Crafczdyorf” i po raz pierwszy wymieniona została już w...

Przydatność 50% Zamek Grodziec

Zamek Grodziec Zamek Grodziec został usytuowany na malowniczym wzgórzu powulkanicznym na wysokości 389m n.p.m. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodziła z bulli papieża Hadriana IV z 23 kwietnia 1155 r. Zachowane do dnia dzisiejszego zabudowania zamkowe powstały prawdopodobnie w XIV w na miejscu drewnianego grodu z XII w. Budowla stanowiła własność rycerskiego rodu...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji