Treść zadania

domiso5

Jaki są rużnice pomiędzy nowelą a opowiadaniem.???

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    NOWELA - utwór o zwartej akcji, jednowątkowy; centralny motyw, często umieszczony w tytule, pojawia się potem w każdej fazie fabuły. W noweli występuje mała ilość postaci oraz redukcja opisów, komentarzy, charakterystyk.
    Opowiadanie to forma literacka, polegająca na ukazaniu pewnych wydarzeń w sposób fabularny, czyli wymyślony (fikcyjny). Ukazywane sytuacje zazwyczaj przedstawiane są chronologicznie, w związku przyczynowo-skutkowym, czyli zdarzenia opisywane są w takiej kolejności, w jakiej się wydarzyły. Opowiadanie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
    Jest to forma wypowiedzi najbardziej dowolna, pozwalająca rozwinąć wyobraźnię i wykazać się pomysłowością, bogatym słownictwem.
    Podstawowa forma narracji (łacińskie narro - opowiadanie) jest znana od wieków.
    Utwór niewielkich rozmiarów o luźnej akcji, uzupełnianej epizodami, opisami, refleksją, często puentą (puenta, pointa - dowcipne, celne, zaskakujące sformułowanie, uogólniające podsumowanie, często humorystyczne zakończenie tekstu). W opowiadaniu o jakimś zdarzeniu wyraźnie rysuje się przyczyna, która prowadzi do nieuniknionego skutku. Wtedy puenta ma charakter dydaktyczny. Opowiadanie powinno być interesujące, aby zaciekawiło słuchacza lub czytelnika.

Rozwiązania

Podobne zadania

jkghjvkljgfvuyfuyhgoi8655332 W jaki sposób oświetlony jest twój pokój? Ułóż krótki tekst Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jkghjvkljgfvuyfuyhgoi8655332 8.4.2010 (16:46)
patrycja01 Jaki był Papkin- bohater "Zemsty". Przedstaw cechy w krótkim Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: patrycja01 18.4.2010 (19:03)
dominika13 NAPISZ JAKI JEST SPR.Z POLAKA NA DZIS DAM DUZO PNK:) Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dominika13 3.5.2010 (15:50)
Nieznany Jaki stosunek miał Jan Kochanowski do przyrody.! Pomóżcie to na jutro. !!! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 19.5.2010 (16:03)
Nieznany Jaki stosunek do przyrody miał Jan Kochanowski proszę. !! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 19.5.2010 (16:09)

Podobne materiały

Przydatność 65% Nowele pozytywistyczne.

Henryk Sienkiewicz „Nowele” Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r. 1883) można ułożyć w trzy, krzyżujące się, kręgi tematyczne: chłopski, antyzaborczo-patriotyczny, amerykański (będący wynikiem obserwacji podjętych w podróży do Ameryki w l. 1876-78). Jako motyw najczęstszy powraca w nich niezawiniona niedola bohaterów:...

Przydatność 50% Nowele pozytywistyczne.

NOWELISTYKA POZYTYWISTYCZNA NOWELA AUTOR PROBLEMATYKA „Szkice węglem” H.Sienkiewicz Jest to przykład noweli ludowej będącej krytyką sytuacji panującej na wsi w czasie zaborów. Sienkiewicz krytycznie ocenia stosunki społeczne panujące w kraju, a problemy zostają ukazane w sposób niemalże groteskowy. Problematyka ludowa utworu to próba zwrócenia uwagi czytelnika na...

Przydatność 65% Streszczenia nowel Henryka Sienkiewicza.

Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r. 1883) można ułożyć w trzy, krzyżujące się, kręgi tematyczne: -- chłopski, -- antyzaborczo-patriotyczny, -- amerykański (będący wynikiem obserwacji podjętych w podróży do Ameryki w l. 1876-78). Jako motyw najczęstszy powraca w nich niezawiniona niedola bohaterów: . bezradność ciemnego i...

Przydatność 55% Problematyka nowel pozytywistycznych.

Pozytywiści w swoich nowelach poruszali szereg tematów nurtujących ówczesne społeczeństwo. Najczęstszym tematem były problemy pouwłaszeniowej wsi, katastrofalne warunki życia dzieci zarówno w mieście, ja i na wsi oraz sprawy narodowe. Poza tym pojawia się kwestia emancypacji kobiet i asymilacji Żydów. Pisarze wprowadzając bohatera dziecięcego chcieli zasygnalizować, że...

Przydatność 75% Problematyka nowel pozytywistycznych.

Pozytywizm jako nowy prąd w naszej literaturze zwiastowały "małe formy literackie" - nowele i opowiadania. Znane utwory Prusa, Sienkiewicza, Orzeszkowej wprowadzają w krąg spraw aktualnych epoki, ukazują dojrzewanie nowej poetyki w twórczości wybitnych pisarzy. W nowelach uwidaczniały się najwyraźniej dążenia społeczne i dydaktyczne. Ukazywano w nich życie środowisk...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji