Treść zadania

madziulakc

kim był i co zrobił Mikołaj Kopernik oraz Johanes Kapleri Galileusz

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Mikołaj Kopernik- Żył ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku. Jego najważniejszym dziełem jest "O obrotach sfer niebieskich". Pracował nad nim w latach 1515–1530, ale ukazało się dopiero w lutym 1543 roku w Norymberdze. Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.

    Galileusz- ur. 15 lutego 1564 w Pizie, zm. 8 stycznia 1642 koło Florencji. W latach 1595–1598, Galileusz udoskonalił tzw. "kompas geometryczny i wojskowy" nadający się do wykorzystania przez mierniczych i wojskowych. Za jego pomocą można było dokładniej ustawiać działa do strzału oraz obliczyć odpowiednią ilość prochu dla wystrzelenia danej kuli armatniej.

    W roku 1600 wykonał spektakularny eksperyment dowodzący, że czas trwania spadku swobodnego nie zależy od masy ciała. Galileusz dokonał tego puszczając różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie. W istocie uczony wykazał tym doświadczeniem niezależność przyspieszenia ziemskiego od masy.

    Około roku 1606–1607, Galileusz skonstruował termometr. Wykorzystał w nim zależność gęstości ciała od temperatury. W 1609 r. Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd, planet i księżyca.

    W 1610 r. wykorzystując części teleskopu skonstruował ulepszony mikroskop.

    7 stycznia 1610 – odkrył księżyce Jowisza – Io, Europa, Kallisto; 11 stycznia 1610 – odkrył kolejny księżyc Jowisza – Ganimedesa. Odkrycie księżyców Jowisza stało się argumentem na rzecz teorii heliocentrycznej, dostarczając niezbitych dowodów, że Ziemia nie jest jedynym ciałem niebieskim, wokół którego krążą inne ciała niebieskie.

    Jesienią 1610 r. odkrył fazy Wenus. Stwierdził, że w największym odchyleniu kątowym Wenus jest w "kwadrze", a potem zbliżając się do Słońca dochodzi do "pełni", aby następnie poprzez drugą "kwadrę" dojść do "nowiu". Zjawiska te są niezbitym dowodem na to, że Wenus okrąża Słońce, co samo przez się stanowiło silny argument za słusznością teorii Kopernika. Gdyby bowiem Wenus nie obiegała Słońca, ale jak chciał tego Ptolemeusz, krążyła po epicyklu między Słońcem a Ziemią, to mogłaby być widoczna na niebie co najwyżej jako sierp, nie mogąc nigdy osiągnąć nawet fazy "kwadry"[8].

    Jego bardzo ważnym odkryciem było odkrycie zjawiska bezwładności. Obaliło ono jedno ze starych błędnych przekonań, bowiem przez stulecia uważano, że jeżeli na ciało nie działają żadne inne ciała lub gdy te oddziaływania wzajemnie się "znoszą", może ono tylko pozostać w spoczynku, a poruszanie się ze stałą prędkością musi mieć przyczynę w postaci oddziaływania innych ciał lub ciała. Pozornie ten pogląd jest uzasadniony codziennymi obserwacjami. Jednak wykonując różne doświadczenia Galileusz doszedł do wniosku, że ciało, któremu w wyniku działania innych ciał nadano pewną prędkość, powinno stale poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Udowodnił on, że im mniejsze tarcie tym zmniejszanie się prędkości jest mniej zauważalne. Wniosek był taki: gdyby nie było tarcia, to ciało wprawione w ruch poruszałoby się dalej ze stałą prędkością.Pozostawił po sobie także wiele projektów wynalazków, których nie zrealizował jak np. połączoną świecę z lustrem do odbijania światła wewnątrz budynku, urządzenie do zbioru owoców i przyrząd do pisania przypominający długopis oraz wiele innych.

Rozwiązania

  • userphoto

    Mikołaj Kopernik - "człowiek renesansu". Był duchownym, astronomem, prawnikiem, lekarzem, ekonomistą i sprawnym administratorem. Zasłynął ze swej teorii heliocentrycznej opublikowanej w 1543r. "O obrotach sfer (ciał) niebieskich", według której to Słońce stoi w miejscu, a Ziemia wraz z pozostałymi planetami krąży wokół niego, a nie na odwrót jak to było w teorii geocentrycznej. (Helios - słońce, geo - ziemia).

    Johanes Kapleri Galileusz - astronom, astrolog, fizyk i filozof. Wynalazca teleskopu, termometru, konstruktor ulepszonego mikroskopu, odkrywca zjawiska bezwładności.Potwierdził teorię Kopernika.

  • openek

    Mikołaj Kopernik był : astronomem , prawnikiem ,lekarzem , kanonikiem czyli księdzem , ekonomistą. Studiował w Krakowie i Bolonii . Studiował :Astronomie , Prawo, Teologie , Medycynę i Ekonomię. Przez wiele wieków ludzie sądzili , że ziemia jest nieruchoma i znajduje się w środku Wszechświata .
    Byli przekonani,że wszystkie ciała niebieskie obiegają Ziemię. Dopiero Mikołaj Kopernik wyjaśnił , że widoczne ruchy ciał niebieskich są wynikiem;
    obrotu Ziemi wokół własnej osi ,
    obiegu Ziemi dookoła Słońca.
    Obrót Ziemi wokół swojej osi trawa-jedną dobę , a okrążenie przez nią Słońca -jeden rok.

    Teorie Kopernika nazwano heliocentryczną (od greckiego Helios-Słońce łacińskiego centrum-środek )
    Teoria heliocentryczna była sprzeczna z poglądami większości ludzi ludzi sprzecznych Kopernikowi i początkowo została odrzucona zarówno przez większość naukowców , jak i Kościół . Do jej przyjęcia przyczynili się dwaj uczeni Niemiec Johanes Kepler i Włoch Galileo Galilei.
    Największe Dzieło Kopernika to "O obrotach sfer niebieskich".


    Galileo Galilei zwany Galileuszem , był Włoskim fizykiem,astronomem,matematykiem i filozofem. Jego zasadniczą metodą naukowa był empiryzm,czyli opieranie się na doświadczeniu , a nie na rozumnych spekulacjach. Dopiero następnym etapem pracy według uczonego miało być obserwowanie prawidłowości zasad w wynikach wykonywanych doświadczeń i formułowanie na tej podstawie wniosków .



    TO TYLKO TYLE WIEM Z PAMIĘCI A O KEPLERZE NIC NIE WIEM CHYBA TO WYSTARCZY

  • klaudia7

    Johannes de Grocheo [j. dö groszö], żył na przeł. XIII i XIV w., fr. teoretyk muzyki; działał ok. 1300 w Paryżu; traktat Ars musicae, w którym wydzielił muzykę świecką jedno- i wielogłosową, kośc., omówił muz. gatunki.

    Mikołaj I Petrowić-Niegosz, ur. 7 X 1841, Njegoš, zm. 2 III 1929, Antibes, od 1860 książę, 1910–18 król Czarnogóry; uczestnik wojen 1862, 1876–78, 1912–13 przeciw Turcji; po okupacji Czarnogóry przez Austro-Węgry 1916 emigrował; przeciwny utworzeniu państwa jugosł., 1918 zdetronizowany.

Podobne materiały

Przydatność 75% Galileusz

Galileusz, bardziej niż ktokolwiek inny, zasługuje na miano ojca nowoczesnej nauki. Przyczyną jego głośnego konfliktu z Kościołem katolickim byty podstawowe zasady filozofii, którą głosił. Galileusz pierwszy twierdził bowiem, że można mieć nadzieję, iż człowiek zrozumie, jak funkcjonuje wszechświat i, co więcej, ze dokona tego dzięki obserwacjom rzeczywistego świata....

Przydatność 50% Galileusz

Galileusz jest wciąż jednym z najbardziej fascynujących uczonych. W ciągu minionych wieków jego życie i praca były natchnieniem dla całej rzeszy historyków i krytyków. Pierwszy opisał zasadę bezwładności i pierwszy badał przez teleskop nocne niebo. Dzięki darowi wymowy i sile swej osobowości Galileusz przyczynił się do powszechnego uznania teorii heliocentrycznej Kopernika,...

Przydatność 100% Galileusz

Pokaz slajdów

Przydatność 75% Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu, zmarł 70 lat później w roku 1543. Był astronomem,
matematykiem, ekonomistą oraz lekarzem. W 1510 roku osiedlił się we Fromborku i został kanonikiem (księdzem) kapituły warmińskiej. W czasie wojny polsko-krzyżackiej
(1520-1521) kierował w Olsztynie obroną zamku.
W dziele De revolutionibus orbium coelestium (O...

Przydatność 80% Johanes Vermer "Mleczarka"

Johannes Vermeer van Delft należy do najsłynniejszych malarzy niderlandzkich. Tworzył w mieście Delft gdzie urodził się (1632r.) i zmarł (1675r.). Niewiele wiemy o życiu artysty. Możemy jedynie powiedzieć, że w 1653 wziął za żonę Catharinę Bolnes i siedem lat później zajął z nią dolne pokoje domu Marii Thins. Jan Vermeer prezentuje bardzo popularny dla ówczesnej Holandii...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji