Treść zadania

aga1825

romantyzm :
1-główne kierunki filozoficzne i światopoglądowe w Polsce 2i na Zachodzie Europy
3-ramy chronologiczne epoki w Polsce
4-sytuacja polityczna w kraju
5-elementy postawy typowej dla epoki-miłość, cierpienie, bunt

Proszę o odpowiedzi na te podpunkty, z góry serdecznie dziękuję

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Według światopoglądu romantycznego świat składał się z tego, co widzialne, materialne i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne, duchowe i dające się poznać jedynie za pomocą środków pozarozumowych - wiary i intuicji.

    Kierunki filozoficzne :

    Indywidualizm – istotne znaczenie miały jednostka stojąca ponad tłumem. Związane z tym było poczucie niezależności i postępowania odbiegającego od utartych norm.

    Historyzm - nawoływał do uwzględniania w rozważaniach o ludziach i społeczeństwie przesłanek historycznych

    Orientalizm – polegał na poszukiwaniu w kulturze wschodu różnego typu ponadprzeciętnych bohaterów oraz na wzbogacaniu literatury tajemniczością orientu.

    Ludowość – częste nawiązywanie do ludowych baśni, podań, bajek i mitów. Wykorzystywanie motywów ludowych oraz folklorystycznych gatunków literackich np. ballad

    Osjanizm – wzorowany na dawnych przekazach celtyckich. Powstała postać barda-piewcy chwały swojej Ojczyzny.

    Mistycyzm – kierunek, który zakładał, że istnieje możliwość bezpośredniej łączności z Bogiem a do prawdy powinno się docierać poprzez modlitwę, kontemplację, medytację a nie tylko rozumowe poznanie świata.

    Mesjanizm – przekonanie , że czyjeś losy są identyczne z losami Chrystusa. Cierpienie narodu polskiego było uzasadniane właśnie mesjanizmem polskim.

    Bajronizm – prąd społeczno-kulturowy związany z nowym bohaterem romantycznym, powstał od nazwiska poety Byrona. Chodziło o postawę , przeżycia wewnętrzne i model zachowania romantyka.

    Ramy czasowe : Romantyzm w historii polskiej literatury przypadał na lata 1822-1863

    Sytuacja polityczna w kraju : Polska znajduje pod zaborami,budzą się nastroje niepodległościowe – naród coraz głośniej protestuje przeciw zaborom , zaborcom i niewoli. Polacy dołączają do wojsk napoleońskich oraz organizują powstania narodowe.


    Bunt romantyczny - sprzeciw przeciw racjonalizmowi, chęć zmiany dotychczasowego porządku świata, wszystko co stare jest złe, skostniałe i zastałe, światem rządzi uczucie, wolność jest dobrem człowieka – nie wolno mu jej odbierać.

    Choroba wieku – samotność, brak zrozumienia, brak kontaktu ze światem, przekonanie że życie jednostki bywa niepotrzebne ogółowi.

    Miłość romantyczna - to uczucie tragiczne. Młodzi kochają się lecz nie uzyskują zgody rodziców na swój związek. Rozstanie jest zazwyczaj tragiczne w skutkach – cierpienie rozłączonych zakochanych prowadzi do obłędu lub samobójstwa.

Rozwiązania

  • bozkoz

    kierunki filozoficzne:
    Mesjanizm - literatura romantyzmu propagowała mit jednostki, która spełnia misję poświęcenia się za innych, indywidualnie walczy o daną ideę, cechami charakteryzującymi mesjasza są prometeizm i tytanizm.
    Irracjonalizm - pogląd przeciwstawiający się racjonalnemu! czyli rozumowemu, naukowemu poznawaniu rzeczywistości.
    Orientalizm - zachwyt obcą, gł. Wschodnią kulturą, tradycjami, ubiorem
    Mistycyzm - zakłada możliwość duchowego kontaktu z bóstwem.
    Indywidualizm romantyczny - jednostkowość, poczucie odrębności i wyizolowania człowieka, zwłaszcza bohatera romantycznego.

    Ramy czasowe:
    Europa: 1789 (Wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej) – 1848 (Wiosna Ludów),
    Polska: 1822( wydanie tomu "Poezji" Adama Mickiewicza) – 1863 (Wybuch powstania styczniowego).

    Miłość romantyczna - jest prywatnym wątkiem postaci w utworze, jest także głosem krytyki w
    sprawie istniejącego porządku społecznego i obyczajowego. Jest to miłość tragiczna, nieszczęśliwa, prowadząca do obłędu i samobójstwa. Stanowi też odbicie w literaturze osobistych losów twórców.
    Filomaci - głosili ideały, które śmiało możemy uznać, za jeszcze oświeceniowe. Cnotą główną była wszak wiedza, a autorytetem Wolter. Z poetów polskich uznawano Trembeckiego i Karpińskiego. Do Filomatów należało początkowo tylko 6 osób - młodzieńcy spotykali się, by odczytywać swoje utwory poetyckie i dyskutować. Ubierali się w czarne fraki, głosili patriotyzm i ideał pracy
    Poezja i rola poety - to ogromnie ważny temat literatury romantycznej. Mit poety to obraz człowieka wyniesionego ponad tłumy, samotnego i wyobcowanego. Poeta jawi się na górskich szczytach, pojedynkuje się z Bogiem, sam walczy o idee narodów. Poezja jest siłą stwarzającą, a zatem niemal mocą Boską. Nawołuje do walki (tyrteizm), lub uspokaja, może być także skarbnicą świętości narodowych i więzią zespalającą pokolenia.
    Natura - jest nie tylko tłem wydarzeń w romantycznych utworach. Jest inspiracją dla wyobraźni poetyckiej, jest żywym i znaczącym elementem świata, "współodczuwa" cierpienia postaci, stwarza nastrój.

Podobne zadania

magdusia1551991 zadanie Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: magdusia1551991 31.3.2010 (10:27)
domel281 Pomocy potrzebuję na poniedzałek wypracowanie na tamat: Jan Kochanowski poeta Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: domel281 17.4.2010 (16:47)
O_o pomocy !!! pilne pliss helpp Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: O_o 25.4.2010 (12:47)
malinowa pomocy ! - Romantyczność Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinowa 25.4.2010 (16:10)
malinowa Pan Tadeusz pomocy !!! Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: malinowa 25.4.2010 (16:13)

Podobne materiały

Przydatność 50% Romantyzm

Cech, które stanowią o romantycznym charakterze utworu literackiego, może być wiele. Wśród zagadnień treściowych należałoby szukać ich przede wszystkim w kreacjach postaci, opisach przyrody, oraz tle historycznym. Z kolei, gdy zwrócimy uwagę na formę, to zauważymy charakterystyczny dobór gatunku, a także wiele, typowo romantycznych, środków wyrazu. Jednym z najsilniej...

Przydatność 65% Romantyzm.

Epoka romantyzmu otwiera dzieje kultury XIX wieku. Rodowód pojęcia jest starożytny. Język rzymski nazywany był wówczas „lingua romana”. Po raz pierwszy określenia romans, romanca, zaczęły pojawiać się w XV wieku, a stosowano je jako nazwy utworów miłosnych, bądź przedstawiający niezwykłe przygody rycerzy. W XVII wieku przymiotnik „romantyczny” używany był jako...

Przydatność 50% Romantyzm.

Okres romantyzmu przypadł zarówno w Europie jak i w samej Polsce na czasy niezwykle burzliwe. Byl to czas ruchow narodowowyzwolenczych. Literatura zajmowala sie glownie walka narodowowyzwolencza. Podstawowa cecha postawy romantykow byl wszechstronny bunt wobec zastanej rzeczywistosci. Konrad i Kordian to dwaj zasadniczo różni od siebie bohaterowie, mimo że łączy ich jeden cel walka o...

Przydatność 55% Romantyzm

Romantyzm był dominującym prądem w sztuce w latach 1820-60. Dzieła romantyzmu cechowała się nastrojowość, zainteresowanie przyrodą, dynamika kompozycji, bogactwo kolorytu i efektów świetlnych oraz silna ekspresja. Rozwiązanie wielu zakonów i kryzys papiestwa spowodowały prawie zupełne zniknięcie zapotrzebowania na obrazy religijne. Ich miejsca zajmują wielkie sceny świeckie,...

Przydatność 60% Romantyzm.

Romantyzm w Polsce objawił się około 1820 r. i pozornym paradoksem jest fakt, że najwcześniej ukształtował się na uniwersytecie wileńskim, wówczas chyba najbardziej racjonalistycznym w Europie. Kiedy w mury uczelni poczęli napływać wychowankowie zreformowanych szkół, którym dla zaspokojenia potrzeb intelektualnych nie wystarczyły programowe zajęcia, pojawiły się nieformalne...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji