Treść zadania

Norbert260899

Jakie skały i gleby występują na Nizinie Lubelskiej

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Krainy geograficzne województwa lubelskiego należą do trzech pasów rzeźby powierzchni Polski:

    * niziny staroglacjalne – zajmują północną połowę województwa
    o część północna i zachodnia pasa: Nizina Południowopodlaska,
    o w części wschodniej: Polesie Zachodnie;
    * wyżyny wapienne i lessowe – stanowią środkowy i południowy pas województwa
    o część zachodnia i środkowa pasa: Wyżyna Lubelska,
    o część wschodnia: Wyżyna Wołyńska, Polesie Wołyńskie,
    o w części południowo-wschodniej: Roztocze;
    * kotliny podkarpackie
    o Kotlina Sandomierska – nizina staroglacjalna, której część znajduje się na południowym skraju województwa.

Rozwiązania

  • milutka2

    Gleba jest to powierzchniowa warstwa skorupy ziemskiej, składająca się z części mineralnych i organicznych powstałych w wyniku oddziaływania czynników glebotwórczych, takich ja klimat, woda, drobnoustroje glebowe, rośliny, zwierzęta oraz działalność gospodarcza człowieka.

    Powstanie gleby (procesy glebotwórcze).
    1. Wietrzenie – jest to rozdrobnienie skały, które następuje pod wpływem działania czynników atmosferycznych, takich jak woda, zróżnicowane temperatury i nasłonecznienie. Z czasem powodują ona nie tylko rozpad skał na drobne części, ale także jej rozkład chemiczny. Wietrzenie prowadzi do powstania rumoszu skalnego – zwietrzeliny.
    2. Powstanie zwietrzeliny.
    3. Warstwa mineralna – tworzy się w skale macierzystej i tworzy dolny poziom glebowy.
    4. Powstanie próchnicy – poziom organiczny, który powstaje na warstwie mineralnej. Między ziarna skalne dostaje się woda opadowa i zaczynają się tam rozwijać mikroorganizmy, grzyby, mchy, porosty, a nawet trawy. Po pewnym czasie rośliny obumierają i są rozkładane przez bakterie.

    Prawie każda gleba jest zbudowana z warstwy mineralnej, powstałej wskutek procesów wietrzenia skały macierzystej, oraz, z warstwy organicznej, będącej efektem rozkładu organizmów roślinnych i zwierzęcych na powierzchni gleby oraz w jej wnętrzu.

    Żyzność jest to zdolność do zaopatrywania roślin w wodę, tlen i składniki pokarmowe. Pojęcia tego nie należy mylić z urodzajnością, przez którą rozumiemy zdolność gleby do dawania plonów, czyli stwarzanie dobrych warunków do rozwoju mikroorganizmów i wzrostu roślin.


    Rodzaje gleb

    Gleby bielicowe – bilelice (pisaki i żwiry)
    Bielice utworzyły się w podłożu borów sosnowych, powstałych 10 tys. lat temu po ustąpieniu lądolodu. Gleby bielicowe rozwinęły się na piaskach pradolin, sandrów i wydm śródlądowych. Charaktery6styczną cechą bielic jest białawy górny poziom gleby ubogi w próchnicę, zwany poziomem wymywania. Powstał on na skutek wypłukiwania i rozpuszczania substancji glebowych przez wodę opadową. Niżej znajduje się ciemniejszy poziom wymywania, w którym są osadzone składniki wymyte z poziomu wyższego. Gleby bielicowe zajmują Oki. 25% powierzchni Polski i ze względu na ubóstwo składników mineralnych oraz próchnicy są w większości porośnięte lasami sosnowymi.

    Gleby brunatne (piaski i żwiry)
    Znaczne powierzchnie w kraju zajmują gleby brunatne i płowe. Te ostatnie są pokrewne cielicom, przy czym zawierają znacznie mniej od nich części ilastych. Występują ona na powszechnie na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim oraz na Nizinie Śląskiej i Wyżynie Małopolskiej. Ukształtowały się pod wpływem roślinności lasów liściastych i mieszanych. Gleby brunatne zawierają znaczne ilości próchnicy i są bogate w składniki pokarmowe dla roślin. Razem z glebami płowymi zajmują ponad połowę powierzchni Polski (51,5%)

    Czarnoziemy ...

  • kamil123

    W pytaniu pytasz się jakie gleby i skały występują na wyżynie lubelskiej więc pisze, a nie co to jest gleba.
    Na wyżynie Lubelskiej występują bardzo żyzne gleby - czarnoziemy, dlatego od wieków Wżyna Lubelska jest krainą rolniczą.Znaczna część wyżyny jest pokryta lessem, czyli skałą zwięzłą którą można rozkruszyć w ręce

  • madziunia09999

    Gleby

    Region lubelski zróżnicowany jest silnie pod względem geologiczno-geomorfologicznym, co wpływa na urozmaicenie pokrywy glebowej. Na zróżnicowanie gleb i ich przydatność rolniczą wpływają na Lubelszczyźnie przede wszystkim skały macierzyste podłoża, przy równoczesnym udziale klimatu, stosunków wodnych, rzeźby terenu, szaty roślinnej i różnorodnej działalności człowieka. Przydatność rolnicza gleb, oceniana według zawartości w nich próchnicy, składników mineralnych, wilgotności oraz składu mechanicznego dzieli Lubelszczyznę na trzy nierównej wielkości obszary.
    Pas najurodzajniejszych gleb typu czarnoziemów, brunatnych, płowych i rędzin, zaliczanych do gleb bardzo dobrych i dobrych, zajmuje około 50% powierzchni regionu. Pas ten przebiega równoleżnikowo i pokrywa się z obszarem Wyżyn: Lubelskiej i Wołyńskiej oraz Roztocza Zachodniego. Gleby płowe, wytworzone z lessów i utworów lessowatych, dominują na zachód od Wieprza, natomiast gleby brunatne występują na Grzędzie Horodelskiej oraz na obszarze międzyrzecza Bugu i Huczwy. Płat najlepszych czarnoziemów leży w południowo-wschodniej części Lubelszczyzny: na Grzędzie Sokalskiej i w Kotlinie Hrubieszowskiej. Rędziny przeważają na wschodzie – na Pagórkach Chełmskich, w Padole Zamojskim i w Kotlinie Pobuża, ale są także w części zachodniej Wyżyny Lubelskiej: w Kotlinie Chodelskiej, na Wzniesieniach Urzędowskich, rzadziej na Roztoczu.Północnym, nizinna część Lubelszczyzny ma rożne typy gleb, ale z przewagą słabszych gleb bielicowych. Ich podłoże stanowią polodowcowe piaski gliniaste i słabogliniaste. Podobnie w południowym obszarze nizinnym, na Równinie Biłgorajskiej, przeważają gleby bielicowe i rdzawe, wytworzone przeważnie z piasków luźnych. Mady zajmują na Lubelszczyźnie niewielkie powierzchnie w dolinach największych rzek. Z reguły są to gleby dobre. Jeśli są zbyt podmokłe, przeznacza się je na łąki i pastwiska. Jeszcze inne gleby przeważają na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. W dolinach rzecznych i na rozległych obniżeniach pojeziernych dominują gleby bagienne, wytworzone przede wszystkim z torfów niskich.

Podobne zadania

misiu jakie są Srodki z znakiem ekologia Przedmiot: Chemia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: misiu 24.4.2010 (10:46)
anetaf836 jakie są właściwości wody??? proszę o odp... Przedmiot: Chemia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: anetaf836 4.10.2010 (10:37)
wikusss mam problem ktoś może wie jakie są rośliny cudzożywne plis Przedmiot: Chemia / Szkoła podstawowa 11 rozwiązań autor: wikusss 28.10.2010 (15:45)
Maddi włókna wiskozowe jakie mają zalety a jakie wady? Przedmiot: Chemia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Maddi 6.11.2010 (18:46)
Maddi poliester jakie ma wady a jakie zalety? Przedmiot: Chemia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Maddi 6.11.2010 (22:59)

Podobne materiały

Przydatność 50% Niziny.

Mimo, że Niziny Środkowopolskie oznaczają się dość monotonną rzeźbą terenu, to jednak mogą zaciekawić swoimi walorami przyrodniczymi, historycznymi oraz kulturowymi. Zachodnia częśc nizin to region zamieszkany niegdyś przez wiele narodów, między innymi Niemców, którzy pozostawili po sobie wiele pięknych zamków i miast z licznymi zabytkami. Natomiast rozległe dzikie obszary...

Przydatność 50% Gleby

Wszystko w załączniku

Przydatność 50% Gleby

Gleba - to część litosfery, która skałada się z części organicznych(szczątki roślin, zwirząt) oraz z części nieorganicznych(woda, powietrze, skały, trudnorozpuszczalne śmieci). Żyzność - to zdolność gleby do zaspokajania potrzeb rosnących na niej roślin. Gleby Europy: 1. Gleby strefowe: a) gleby bielicowe - powstały na piaszczysto żwirowym podłożu. Ich...

Przydatność 55% Gleby

struktura polskich gleb jest następująca: 1. bielicowe, brunatne, płowe 80% 2. mady 4, 5% 3. rędziny 1% 4. czarne ziemie 2% 5. czarnoziemy 1% 6. gleby bagienne 8% 7. tereny antropogeniczne Ze względu na wartość użytkową, gleby zostały podzielone na klasy bonitacyjne od I do VI: I: czarnoziemy, czarne...

Przydatność 80% Skutki Unii Lubelskiej.

Pozytywne : - powoli wzrasta znaczenie polskiego języka i obyczajów - do Polski przyłączono Podlasie , Wołyń oraz Ukrainę - unia podźwignęła Litwę kulturalnie i przybliżyła jej europejskie dziedzictwo - zostaje zahamowane zagrożenie Litwy ze wschodu - Polacy i Litwini stają się bardziej tolerancyjni Negatywne: - przywileje polskiej szlachty przechodzą na szlachtę...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji