Treść zadania

Bartoszek1993

Henryk Sienkiewicz .........Potop ( pytania i polecenia do calosci utworu)

Bohaterowie

1. Wypisz nazwiska autentycznych i fikcyjnych bohaterow Potopu .
Którzy z nich przeawzają w powieści ??

2. Jaki obraz zdrady i zdrajców zostal przestawiony w Potopie ??

3. Zrekonstrułój biografie Kmicica , zwracajac uwage na momenty przelomowe w jego zyciu .Z jakimi i nnymi bohaterami literackimi mozna by tre losy porównać ?? pod jakim wzgledem losy Kmicica przypominaja kreacje bohterów romantycznych ?? Czym biografia Sienkiewiczowskiego sie od nich rozni??

4. Jakie wzory etyki rycerskiej raelizuje biografie postaci Trylogii ??

5. Kogo w swiecei bohaterów Siwenkiewicza mozna nazwac ,,swoim" a kogo ,,obcym" ??

6. Jaki jest ideal kobiecosci i meskosci zrealizowany w Potopie ?? Czy wydae ci sie son anachroniczny , czy aktualny ??Uzasadnij swoje stanowisko .

7. Zanalizuj postac Olenki Billewiczównej ; czy wedlug Ciebie zasluguje ona na miano postaci pelnowymiarowej ??

8. Omów Potop jako powiesc o wladzy. Ktore watki wezmiesz pod uwage?? Ocen , czy problem zostal potraktowany wnikliwie i interesujaco .

9. Scharakteryzuj wybrana postac z Potopu , zwracajac uwage na jej cechy realistyczne i mityczne .

10. W dziejach bohaterow Sienkiewicza wielka role odgrywa Opatrznosc . Zrekonstruuj wzorzec Polaka-katolika , w ktory wpisują sie postacie.


Historia


1. Wielu krytykow zarzucalo autorowi Trylogii , ze falszuje historie . Ustosunkuj sie do tego zarzutu . Skonfrontuj wypadki dziejowe opisane w powiesci z podrecznikiem historii .

2. Do czego Twoim zdaniem odwoluje sie Sienkiewiczowska wizja historii ; do emocji czy do intelektu ?? Uzasadnij swoja opinie .

3. Cel swych powiesci historycznych Sienkiewicz sam okreslał jako ,, krzepienie serc" . Ale pisarze , odslaniajac swoje artystyczne zamiary , lubia jak wiadomo udawac , klamac, i grac z czytelnikiem . Spróbuj wiec podejsc do deklaracji autora Potopu z dystansem - moze w tedy daloby sie inaczej okreslic jego zamysł ?? Pamietaj , ze kazdy pisarz tworzy przede wszystkim z wewnetrznej potrzeby ekspresji , zastanow sie wiec moglo fascynowac Sienkiewicza artyste w historii , ktora przywoływał ??

4. Czytajac Potop warto sie zastanowic nad zaproponowana prze autora hierarchia historycznych wydarzen . Ktore z nich , jako najwazniejsze zajmuja najwiecej miejsca ?? Czy uklad przywolyuwanych w powiesci faktów ma przede wszystkim zwiazekz postacia Kmicica i jego przygodami, czy raczej chodzi tu o calosciowa interpretacje polskich dziejów ??

5. Jak mozna okreslic miejsce scen zwiazanych z obrona Jasnej Gory w calej konstrukcji powiesciowej ?? O czym takie rozwiazanie swiadczy ??

6. Jak Sienkiewicz ocenia kulture sarmacka ?? Zastanawiajac sai nad odpowiedzia , zwróc uwage np. na zachowania Kmicica ,ktore wynikaja ze szlacheckiego kodeksu honorowego , i na te , ktore mozna laczyc ze szlacheckim sobiepaństwem .

7. Przeanalizuj zapisany w Trylogii wzorzec charakteru narodowego . Odpowiedz najpierw na pytania : Czy bohaterowieSienkiewicza cenią doswiadczenia innych narodów ?? Jak objawia sie ich religijnosc , o ktorej nieustannie zapewnieja??Skad czerpią pewnosc ze polacy moga zawsze liczyc na łaskę Opatrznosci ??

TECHNIKA POWIEŚCIOWA

1. czy w Potopie zdarzenia fikcyjne wplywaja na zdarzenia historyczne >?? A na odwrót ?? Zwróć szcególna uwage na wydarzenia zwiazane z obrana Jasnej Gory i powrotem Jana Kazimierza do kraju .

2. Zarzucono Sienkiewiczowi , ze przedstawia w Trylogii ,, bitwy malowane" ktore maja dzialac na wyobraznie czytelnika , ale nie pokazuja bitewnego wysilku , krwi , cierpienia . Próbujac sie odniesc do tego sadu , zanalizuj sceny batalistyczne z Potopu.

Prosze o szybka odpowiedz:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

maggyp ,,Potop" uczty... pomóżcie Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: maggyp 21.4.2010 (22:24)
klaudia02091991 Potop Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: klaudia02091991 22.4.2010 (17:08)
julia242424 potop powieścią historyczną!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: julia242424 4.5.2010 (19:21)
Jambo Potop Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Jambo 4.5.2010 (19:55)
klusek POTOP - Kmicic (help.!) Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: klusek 12.5.2010 (20:34)

Podobne materiały

Przydatność 50% Potop

1. Rozporządzenia testamentu Herakliusza Billewicza. - Przekazanie Wodokt i Mitrunów wnuczce Aleksandrze Billewiczównie. - Przekazanie Lubicza Andrzejowi Kmicicowi. - Przeznaczenie wnuczki albo do życia zakonnego, albo do małżeństwa z - Andrzejem Kmicicem. 2. Przyjazd Andrzeja Kmicica do Wodokt w styczniu 1655 roku. - Rozmyślania Oleńki o przeznaczonym jej narzeczonym. -...

Przydatność 55% Potop Szwedzki

Na przyczyny ataku Szwedów na złożył się w wyjątkowy wzrost ekspansywności Szwecji po wojnie 30 letniej z lat 1618-1648. Pozatym Szwecja obawiała się wzrostu Rosji na Bałtykiem, co mogło nastąpić w skutek wojny polsko-rosyjskiej z 1654r. Król polski już Jan Kazimierz używał obok tytułu króla polskiego tytuł króla Szwecji, czego nie aprobował król szwedzki. Z kolei...

Przydatność 70% Potop szwedzki.

Potop W 1655 r., wobec kryzysu Rzeczypospolitej, Szwedzi podjęli decyzję o wkroczeniu na jej terytorium. Kapitulacja pospolitego ruszenia pod Ujściem (25 lipca) oraz zdrada hetmana Janusza Radziwiłła na Litwie (15 sierpnia) otworzyła im drogę w głąb Rzeczpospolitej. Jan Kazimierz zmuszony był uciekać na Śląsk. Do końca roku wojska szwedzkie opanowały większość obszaru...

Przydatność 65% Potop szwedzki.

,, W latach potopu szweckiego\\\\\\\'\\\\\\\' szwedzi chcąc opanować całość wybrzeży Morza Bałtyckiego, atakowali wielokrotnie Reczpolspolitą . Walki rozpoczęły się w drugiej połowie XVI w. i toczyły się dziesiątki lat. Latem 1655r. dwie potężne armie szweckie przekroczyły zachodnie i północne granice Reczpolspolitej,...

Przydatność 55% Potop szwedzki

Konflikt polsko-szwedzki za panowania Zygmunta IV Wazy zakończył się pokojem w 1629 r., ale nie oznaczało to ostatecznego zakończenia konfliktu, ponieważ Szwecja nie zrezygnowała ze swoich planów. Pokój w Altmarku w 1629 r. był raczej zawieszeniem broni potrzebnym Szwecji w celu takim, by mogła zaangażować się w sprawy Rzeszy Niemieckiej. Wojna 30 letnia zakończyła się w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji