Treść zadania

tomster

geografia

odpowiedz na pytania pilnie na teraz
- plutonizm?
- wulkanizm ?
- lawa?
- magma?
- skutki wybuchu wulkanów?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    plutonizm - ogół procesów geologicznych polegających na podziemnym tworzeniu, przemieszczaniu się magmy, jej zastyganiu w obrębie dolnej skorupy ziemskiej i górnego płaszcza oraz tworzeniu się z niej skał plutonicznych. W wyniku wdzierania się magmy w skorupę ziemską powstają intruzje. Taka magma krzepnie powoli więc ma strukturę holokrystaliczną. Intruzje dzielimy na zgodne i niezgodne.

    wulkanizm - ogół procesów geologicznych, zachodzących na powierzchni Ziemi, związanych z wydobywaniem się lawy i innych materiałów z głębi skorupy ziemskiej.
    Wulkanizm jest wyrazem życia planety. Jest to ogół procesów związanych z przemieszczaniem się magmy z głębokich warstw Ziemi ku jej powierzchni. Kresem tej wędrówki jest erupcja, czyli wylew lawy lub wybuchy gazów wynoszących fragmenty ciekłej lawy i rozkruszone skały podłoża.

    lawa - ciekły produkt działalności wulkanicznej, składający się głównie ze stopionych tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali. Ma podobny skład jak magma, z której stopienia powstaje, ale jest zubożona o składniki lotne.
    Lawy można podzielić ze względu na zawartość dwutlenku krzemu (SiO2) na:
    * kwaśne - zawierające dużo SiO2, są lepkie i gęste, płyną wolno i stosunkowo szybko krzepną; często powodują zaczopowanie krateru, co doprowadza do gwałtownych erupcji,
    * zasadowe - zawierające mało SiO2, mają mniejszą lepkość i gęstość, dlatego szybciej płyną, a ich wylewy mają spokojny przebieg.
    * obojętne, o wartościach pośrednich między kwaśnymi a zasadowymi.

    magma - gorąca, stopiona masa krzemianów i glinokrzemianów z domieszkami tlenków i siarczków, z dużą ilością wody i gazów, znajdująca się w głębi skorupy ziemskiej.
    Magma może przeciskać się przez warstwy skalne tworząc intruzje plutoniczne oraz wydobywać się na powierzchnię Ziemi jako lawa. Z krzepnącej magmy/lawy powstają skały magmowe – plutoniczne, wulkaniczne i żyłowe. W zależności od jej składu chemicznego i zawartości rozpuszczonych w niej gazów, temperatura magmy wynosi zazwyczaj od +900 do +1200°C.

    skutki wybuchu wulkanów -
    NEGATYWNE:
    • CHMURY GOREJĄCE
    • LAWINY PIROKLASTYCZNE
    • LAHARY
    • LAWINY GRUZOWE
    • OPADY PIROKLASTYCZNE
    • WYLEWY LAW
    • GAZY WULKANICZNE
    • TSUNAMI
    • TRZĘSIENIA ZIEMI

    POZYTYWNE:
    Korzyści wynikające z wybuchów wulkanów są dość znaczne. Mowa tu o urodzajności gleb powulkanicznych, wykorzystaniu bardzo wysokich temperatur przez elektrownie, turbiny, do ogrzewania pomieszczeń i w ogrodnictwie szklarniowym. Najbardziej obiecujące jest eksploatowanie zasobów energii geotermicznej, zwanej również „czerwonym węglem” na potrzeby gospodarki. Tym bardziej, że jej źródła są niewyczerpalne, a co najważniejsze są zdecydowanie „przyjazne” środowisku naturalnemu człowieka, powodują bowiem daleko mniejsze zanieczyszczenie powietrza i wód niż konwencjonalne zakłady wytwarzające energię. Takie elektrownie powstały we Włoszech, w Kalifornii w USA, w Nowej Zelandii, w Japonii i w Rosji.
    Najszybciej nauczyli się współżyć z wulkanami Islandczycy, którzy z powodzeniem wykorzystują energię wybuchowych cieplic. W Reykjaviku i innych miastach są dzielnice ogrzewane wyłącznie energią czerpaną z gejzerów.

Rozwiązania

Podobne zadania

monika04052 geografia pilne Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: monika04052 10.4.2010 (14:25)
Dangerous93 Geografia - Hydrosfera Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Dangerous93 15.4.2010 (18:41)
asiulka225 geografia praca kontrolna pilna Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: asiulka225 16.4.2010 (22:25)
Nieznany Geografia - przyczyny zmian klimatycznych... !!!!! Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 18.4.2010 (11:50)
pollypocket geografia - subdukcja Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: pollypocket 14.5.2010 (22:41)

Podobne materiały

Przydatność 60% Klęski żywiołowe wywoływane zjawiskami geologicznymi:trzęsienia ziemi,wulkanizm i plutonizm

Słowo „kataklizm” pochodzi od greckiego słowa „kataklysmós” co znaczy powódź, potop.W czasach współczesnych kataklizmem nazywamy klęskę żywiołową wywołującą duże zniszczenia i zmiany na powierzchni ziemi. Kataklizmami są gwałtowne powodzie ,silne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i potężne huragany. Klęski żywiołowe możemy podzielić na te wywoływane...

Przydatność 75% Wulkanizm

Wulkanizmem nazwiemy zjawisko związane z wydostawaniem się lawy i szeregu procesów biorących w tym „przedstawieniu” udział, wyziewy gazów, ciosanie kul ognia, rzeki lawy, które z czasem zastygają dając badaczom materiał do badań o naszej planecie. WULKAN Wulkan - mniej lub bardziej regularny stożek wyrzucający z krateru lawę i materiały piroklastyczne (bomby, lapille...

Przydatność 70% Wulkanizm

Wulkanizm – ogół procesów geologicznych, zachodzących na powierzchni Ziemi, związanych z wydobywaniem się lawy i innych materiałów z głębi skorupy ziemskiej. Najbardziej widomym przejawem wewnętrznego ciepła Ziemi są wulkany, owe niezwykłe góry dymiące, ziejące ogniem i potokami rozpalonej lawy. Zazwyczaj mają one kształt mniej lub więcej prawidłowego stożka z...

Przydatność 75% Odpowiedz na pytania dotyczące "Małego Księcia".

1. Co dorośli widzieli na rysunku zrobionym przez pilota w dzieciństwie? - Dorośli na rysunku zrobionym w dzieciństwie przez pilota widzieli kapelusz. 2. Jaki dom zdaniem ludzi jest najpiękniejszy? - Zdaniem ludzi najpiękniejszy jest dom za sto tysięcy złotych. 3. Co dla Małego Księcia było najcudowniejszym widokiem na świecie? - Dla Małego Księcia najcudowniejszym widokiem...

Przydatność 60% geografia

Człowiek a klimat?
W powszechnym przekonaniu, kształtowanym przez media, klimat Ziemi ociepla się. Wini się za to człowieka, który zwiększa naturalny efekt cieplarniany, emitując do atmosfery rosnące z każdym rokiem ilości dwutlenku węgla. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), zespołu powołanego przez ONZ do zbadania wpływu...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji