Treść zadania

-Angel-

Jak powstaje węgiel brunatny ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Węgiel brunatny - pod względem czasu tworzenia się znajduje się pomiędzy węglem brunatnym a torfem. W zależności od tego, w jakich warunkach powstały te utwory można wyróżnić: węgiel humusowy oraz węgiel sapropelowy. Różne rodzaje węgla brunatnego mają inne właściwości chemiczno - fizyczne. I tak do węgli miękkich (nisko uwęglonych) należą: węgiel ziemisty, ksylity, a do węgli twardych - węgiel matowy oraz węgiel błyszczący.

    Tak jak wszystkie inne tego typu utworu, węgiel brunatny powstaje na skutek metamorfozy wcześniej osadzonej materii roślinnej, podczas działania procesów uwęglenia.

    Węgiel brunatny tworzy się z torfu. Cechuje się on charakterystycznymi właściwościami - ciemna, prawie czarna barwa, coraz bardziej widoczny połysk. Wraz z postępowaniem procesów uwęglowienia, wzrasta procentowa ilość tego pierwiastka w składzie chemicznym substancji, zmniejsza natomiast udział części gazowych. W porównaniu z torfem, węgiel kamienny jest o 15% mniej wilgotny. Jeśli warunki temu sprzyjają węgiel brunatny powoli może przekształcać się węgiel kamienny.

    Węgiel powstaje w seriach węglonośnych w formie charakterystycznych pokładów. Ich powstanie zależy w bardzo dużym stopniu od czynników zewnętrznych, jak diastrofizm oraz zewnętrznych, np. klimat. Diastrofizm występuje najczęściej i najsilniej w czasie ruchów górotwórczych. Właśnie z tych okresów pochodzą największe i najobfitsze pokłady węgla. Te cechy pokładów węgla zależą także od obfitości materii organicznej, która je tworzy. Tutaj właśnie główną rolę odgrywa klimat, gdyż w różnych strefach klimatycznych, inna jest produkcja masy roślinnej

    Węgiel może występować w dwóch typach złóż - pokładowych oraz soczewkowych. Złoża pokładowe zajmują rozlegle tereny. Mają one w każdym miejscu podobną grubość. Czasami procesy erozji przyczyniają się do powstawania pewnych zmian w morfologii pokładów.

    Złoża soczewkowe są zazwyczaj niedużych rozmiarów.

    Złoża węgla brunatnego mają jeszcze inny podział - na bardzo zaburzone i słabo zaburzone dynamicznie, ze względu na oddziaływanie na nie czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Czynniki endogeniczne są związane ze zmianami tektoniki obszaru, na skutek ruchów skorupy ziemskiej, np. trzęsień ziemi, natomiast czynnikami egzogenicznymi są takie, które powodują zmiany z zewnątrz. Mogą to być np. ruchy związane z naciskiem lodowca, powodujące wgniatanie skorupy ziemskiej. Tego typu zmiany następują podczas starzenia się złóż, albo, gdy są one już ukształtowane.

    W Polsce ukształtowały się złoża jednopokładowe i wielopokładowe. Według badań, są one pochodzenia autochtonicznego, tzn. występują w miejscach, gdzie powstawały, bez późniejszych przemieszczeń.

    W kraju występują głownie:

    * złoża pokładowe - po południowo - zachodniej stronie Polski, w monoklinie przedsudeckiej, wykształciły się w miocenie.
    * soczewkowe - występują na większości obszarów węglonośnych w Polsce. Powstały także w miocenie. Znacznych rozmiarów są złoża w okolicach Konina.
    * w miejscowości Kramik powstały złoża reliktowe, czyli takie, które były przekształcane przez procesy erozji.
    * złoża na wysadach solnych - tworzyły się obniżeniach terenu, tego typu złoża występują w okolicach Łodzi (miejscowość Rogoźno), a także w kujawskich miejscowościach Łanięta i Lubień.
    * tektoniczne - tworzące się w zapadliskach tektonicznych, cechują się bardzo dużą zasobnością, w Polsce jest ich kilkanaście. Występują w okolicach Poznania (np. w miejscowościach: Msina, Czemoin, Krzywin, Gostyń), oraz Bełachatowa, a także złoża w Turowie.
    * Glacitektoniczne - ukształtowały się pod wpływem masy nasuwającego się lądolodu. Mają różne kształty, przeważnie wydłużone, półokrągłe, podkowiaste, złuskowane, mogą być także zdeformowane. Występują one głównie na zachód od Wrocławia, w zachodniej Polsce - pomiędzy Rzepinem a Świebodzinem.

    Polska obfituje w złoża węgla brunatnego. Są bardzo różnorodne gatunkowo. Tworzyły się w skalach z różnych okresów geologicznych, a zwłaszcza w kajprze, dolnej jurze, górnej kredzie, trzeciorzędzie. Te ostatnie są najbardziej zasobne. Węgiel brunatny w utworach mezozoicznych występuje w niewielkich ilościach, większość z nich nie jest wykorzystywana na szeroka skalę. Mają one jednak znaczenie przyrodnicze.

    Najstarsze tego typu utwory występują w okolicach Końskich, Opoczna, jak również w Górach Świętokrzyskich. Są one wieku kajprowo - retyckiego. Mają one bardzo niewielką miąższość, która wynosi około 0,05 - 0,035 m i związku z tym nie są wykorzystywane do celów gospodarczych.

    Węgiel pochodzący z dolnej jury utworzył się w mułkach, piaskach i iłach. Spotyka się go niedaleko Zawiercia, oraz Siewierza, Mierzęcic, Kozich Głów.

    W jurze środkowej utworzyły się nieliczne pokłady alochtoniczne na terenie Polski. Mają one postać bardzo cienkich warstw.


    To by było tyle....=)
    Pozdrawiam....

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 55% Węgiel brunatny.

Węgiel brunatny to skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w trzeciorzędzie w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii. Polska Norma przewiduje, że:...

Przydatność 50% Węgiel brunatny- referat

Jak powstał węgiel kamienny? 1a) W jakich warunkach powstaly złoża węgla kamiennego Znaczna część pokładów węgla kamiennego powstała od 360 do 28 milionów lat temu. Węgiel tworzył się na terenach...

Przydatność 60% Jak powstaje zorza polarna

Jak powstaje i jak wygląda zorza polarna Zorza polarna jest jednym z najwspanialszych widowisk, które daje nam przyroda. Jej światło pulsuje, zmienia swe barwy i natężenie. Przybiera kształty firanek, draperii, koron, wstęg i świetlistych smug. Przez cały czas obraz się zmienia. Aczkolwiek mechanizmy powodujące zorzę są dość dobrze i przekonywająco wyjaśnione, to jednak...

Przydatność 65% Jak powstaje burza ?

Powietrze w górnych warstwach atmosfery jest o wiele zimniejsze niż przy powierzchni Ziemi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, więc unosi się do góry. W trakcie wznoszenia powietrze się rozpręża, a przy rozprężaniu wszystkie gazy bardzo się ochładzają. (Tak wygląda na przykład wypływ dwutlenku węgla z przebitego naboju do syfonu. Rozprężający się gaz ochładza...

Przydatność 60% Jak powstaje film?

Wiele filmów powstaje z zupełnie prostych pomysłów, lecz zanim wejdzie na ekrany przechodzi przez długi, żmudny i skomplikowany proces twórczy z udziałem scenarzystów, producentów, reżyserów, aktorów, pracowników technicznych i dystrybutorów. Dlatego właśnie produkcja filmu jest tak kosztowna – setki wykwalifikowanych pracowników zatrudnia się na okres kilku miesięcy czy...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji