Treść zadania

klaudia1236542

Ułóż i zapisz legendę, która wyjaśni pochodzenie nazwy miejscowości Glinik Górny

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Działo się to w czasach gdy ludzie uczyli się dopiero budować domy z różnych materiałów.
    W pewnej wsi biedny chłop Jacenty nagle odziedziczył w spadku kawałek ziemi. Dokładnie to w testamencie bogatego wuja były do podziału były dwa kawałki - jeden leżący w żyznej dolinie - zwany powszechnie dolnym i drugi znajdujący się na pustej górze zwany górnym.
    To lepsze pole zagarnął dla siebie chytry brat Jacentego - Kosma. Wiedział jak przekonać brata by ten lepszy kawałek ziemi przypadł w podziale właśnie jemu. Zaczął fałszywie udawać bardzo zatroskanego i zgnębionego przez życie człowieka, który nie ma co dać jeść swoim dzieciom. Jacenty miał miękkie i dobre serce - zgodził się by żyzne pole przypadło bratu.
    Tak więc podstępny Kosma uprawiał pole i zbierał z niego duże plony, a Jacenty chociaż bardzo się starał nic nie zbierał ze swojego pola.
    Pewnego wieczoru, gdy zmartwiony wracał ze swojego jałowego pola do domu spotkał na drodze starca. Starzec poprosił go o coś do zjedzenia. Poczciwy Jacenty zaprosił go do swojego domu i ugościł jak tylko mógł najlepiej. Zaproponował starcowi nocleg w swojej chacie. Zanim wędrowiec poszedł spać porozmawiał jeszcze z gospodarzem. Ten opowiedział szczerze o swoich kłopotach i radościach. Następnego dnia Jacenty pożegnał swojego gościa a na drogę ofiarował mu bochen chleba i kawał sera - wszystko co miał. Starzec z serca podziękował mu za te dary a odchodząc kazał iść na górne pole i kopać w poszukiwaniu skarbu.
    Zdziwił się Jacenty - jaki skarb może kryć taka jałowa ziemia , ale nic nie powiedział.
    Następnego dnia przypomniał sobie o poleceniu starca. Poszedł na swoje pole i zaczął kopać.
    Najpierw wykopał cała stertę kamieni a potem łopata zaczęła miękko w coś wchodzić. Zaciekawiony wykopał to coś.Była to bezkształtna szarawo-czerwonawa , miękka bryła .Wziął ja do rąk i zaczął ugniatać. Okazało się , że jest to bardzo podatny materiał. Dla zabawy ulepił kilka figurek, dzbanek a potem uformował coś podobnego do współczesnej cegły.
    Nagle opamiętał się co robi - w domu bieda a on się bawi w ziemi ! Zawstydzony pobiegł do domu a swoje wytwory pozostawił na słońcu. Wrócił do nich po kilku dniach i ze zdumieniem zobaczył , że pięknie się wysuszyły i utwardziły. Zastanowił się co można zrobić jeszcze z tej masy. Nazwał tę masę GLINA. Niedługo się zastanawiał - wymyślił , żeby zrobić dużo takich glinianych klocków i zbudować z nich domek. Jak pomyślał - tak zrobił. Trochę to trwało, ale zrealizował swój pomysł. Zbudował domek, potem drugi i trzeci..... Glina okazała się bardzo dobrym materiałem. Postanowił , że na swoim górnym polu wybuduje nową osadę, złożona tylko z nowych glinianych domów. Jak pomyślał - tak zrobił.
    A kiedy w osadzie zamieszkali już osadnicy, zaczęto się zastanawiać jak ją nazwać.
    Po wielu naradach nazwano ją Glinik Górny. Glinik - bo wybudowany z gliny, Górny - bo powstał na górnym polu.

Rozwiązania

Podobne zadania

Paula_Buziaki Muszę na jutro napisać ZMYŚLONA legendę o Mroszy Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Paula_Buziaki 28.3.2010 (17:40)
kasiulka5250 Pomocy!!na jutro!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: kasiulka5250 29.3.2010 (21:18)
krystian1012 wymyślone opowiadanie w świecie wyobraźni zadanie na jutro Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: krystian1012 8.4.2010 (11:27)
asiulaa Przedstaw treść legendy "Grosz wdowi" własnymi słowami. PROOSZĘ TO NA JUTRO!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: asiulaa 11.4.2010 (16:01)
gagatka pomuszcie Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: gagatka 12.4.2010 (16:13)

Podobne materiały

Przydatność 60% Witaminy potrzebne do rozwoju

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Nie mogą zostać wytworzone w organizmie i muszą być przyjmowane z dietą. Jest wiele witamin i składników mineralnych, których nasz organizm potrzebuje. Aby zapewnić dzieciom zdrowy wzrost i rozwój oraz zapobiec niedoborom u dorosłych, ustalono zalecaną dzienną dawkę tych składników....

Przydatność 75% Czy marzenia są potrzebne?

Marzenia to nasze skarby .W nich obieramy cel i kierunek. Bez marzeń nie ma życia. Każdy człowiek, o czymś myśli, o czymś marzy – gdy by nie marzył, nie doszedłby nigdzie. Fantazjujemy na co dzień. Wymyślamy coś co dla nas będzie miłe i przyjemne. Myślimy o sukcesach, miłości lub pieniądzach. Bez takich rozmyślań nie mielibyśmy do czego dążyć, w czym trwać....

Przydatność 85% Czy marzenia sa potrzebne ?

Zdecydowanie tak! Teraz przedstawcie argumenty na potwierdzenie tego zagadnienia. Po pierwsze bez marzeń nie ma życia, to w nich obieram sobie swój cel i kierunek. Każdy człowiek o czymś marzy, bez tego nie doszedłby by nigdzie. Marzymy o lepszej ocenie, o sukcesach w pracy, o naszej przyszłości. Chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie oddałby się marzeniom....

Przydatność 65% Czy powstania były potrzebne? - rozprawka

W XIX w. nasza ojczyzna znalazła się pod zaborami : rosyjskim, pruskim i niemieckim. Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. Trzech zaborców postanowiło w sposób okrutny i bezwzględny rozprawić się z Polską raz na zawsze. Nasi rodacy oczywiście za wszelką cenę chcieli odzyskać niepodległość i utworzyć suwerenne państwo....

Przydatność 75% Czy dziś potrzebne są autorytety?

Autorytet- coś niezwykle potrzebnego w dzisiejszym świecie. Współczesne życie staje się z dnia na dzień coraz trudniejsze. W mediach coraz częściej słyszy się o napadach, kradzieżach, zabójstwach. Wśród młodzieży szerzy się agresja, brakuje jej autorytetów, rodzice, zapracowani, nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest każda chwila spędzona z dziećmi. Ludzie,...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji